Brak produktów w koszyku.

Ziarniakowatość z zapaleniem naczyń

Co to jest ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń?

 

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń jest rzadką chorobą, która powoduje ból i obrzęk naczyń krwionośnych i innych tkanek. Może wpływać na narządy lub struktury w dowolnym miejscu ciała. W większości przypadków, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń dotyczy nosa, ust, uszu, płuc i nerek.

 

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń to martwicze zapalenie małych i średnich naczyń krwionośnych, które przebiega najczęściej z zajęciem górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek. ponadto, choroba może zająć także gałkę oczną, skórę uszu i układ nerwowy.

 

Do tej pory przyczyny chrooby nie są znane, chociaż niektóre badania sugerują, że przeciwciała cANCA moga brać udział w procesie zapalnym. Nie są to jednak jednoznacznie potwierdzone dane.

 

Jakie objawy wywołuje ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń?

 

Objawy choroby obejmują:

 

  • Katar – Wydzielina z nosa może zawierać ropę lub krew i nie ustępuje,
  • Małe owrzodzenia nosa lub ust,
  • Infekcje zatok – Zatoki to zagłębienia w kościach twarzy,
  • Problemy z uszami, w tym wyciek płynu z ucha, ból ucha, infekcje ucha i utratę słuchu,
  • Zapalenie i rozpad chrząstki – Chrząstka to twarda, elastyczna tkanka znajdująca się w uszach, tchawicy i przestrzeniach między kościami,
  • Ochrypły głos,
  • Kaszel,
  • Świszczący oddech i problemy z oddychaniem,
  • Ból w klatce piersiowej,
  • Krew w moczu,
  • Czerwone lub fioletowe plamy na skórze, najczęściej na podudziach.

 

Podsumowując, choroba ma szerokie spektrum objawów, więc należy dokładnie obserwować swój stan zdrowia i zachodzące zmiany. Objawy mogą być na początku niespecyficzne. Oznacza to, że mogą obejmować na przykład zmęczenie, bóle mięśni czy brak apetytu. Dlatego, na początku ciężko jest stwierdzić, czy rzeczywiście coś jest nie tak.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń?

 

Tak. Podczas wizyty, lekarz zapyta Cię o objawy i przeprowadzi odpowiednie badanie. Lekarz bez wątpienia wybierze badanie odpowiednie dla Ciebie, przede wszystkim w zależności od Twojego stanu zdrowia i samopoczucia. Ważnym aspektem jest kontrolowanie objawów, co ułatwi lekrzowi wybór odpowiednich badań. Chorobą ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń zajmuje się między innymi lekarz reumatolog. Badania diagnostyczne mogą obejmować:

 

  • Badanie krwi,
  • Badanie moczu,
  • RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej,
  • Biopsję – Jest to badanie polegające na pobraniu niewielkiej próbki tkanki, którą specjaliści badają następnie w laboratorium. Tkanka jest zwykle pobierana ze skóry lub nerek. Czasami próbka jest pobierana z nosa lub płuc.

 

Jak leczyć ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń?

 

Leczenie przebiega w dwóch etapach i obejmuje podanie leków, które hamują pracę układu odpornościowego. Pierwsza część leczenia to tak zwana „indukcja”. Podczas tej fazy leczenia, należy przyjmować silne leki podawane w postaci pigułek lub przez cienką rurkę wprowadzaną do żyły (podanie dożylne). Co więcej, w trakcie tej części leczenia istotne jest, aby odwiedzać lekarza co najmniej raz w miesiącu. To dlatego, że leki mogą wywoływać poważne skutki uboczne. Ta część leczenia trwa do ustąpienia objawów, co zwykle trwa około 6 miesięcy. Druga część leczenia to „utrzymanie”. W tym okresie, lekarz prawdopodobnie zmieni dawkę leku. Możesz przyjmować różne leki, które jeszcze bardziej zmniejszają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ta część leczenia trwa co najmniej rok.

 

Nalezy podkreslić, że leczenie zależy przede wszystkim od obrazu klinicznego i nasilenia choroby. W związku z tym, niezwykle ważne są wyniki badań przeprowadzonych u pacjenta, na podstawie których zapada decyzja dotycząca leczenia.U pacjentów z ciężką postacią stosuje się najczęściej glikokortykosteroidy dużych dawkach. Badania pokazują, że leczenie może okazać się nieskuteczne w niektórych przypadkach. Wtedy, należy wdrożyć inne leczenie.  

 

Ponieważ nie są znane przyczyny choroby i mechanizmy, które są odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego w naczyniach i narządach, ciężko jest okreslić sposoby, które mogą zapobiegać chorobie. Choroba jest bez wątpienia szczególnie groźna u pacjentów z niewydolnością nerek czy zakażeniami, które łatwo mogą przenosić się na inne narządy.

 

Najczęściej stosowanym lekiem jest immunosupresyjny lek – cyfklofosfamid. Poza tym, stosuje się glikokortykoidy oraz leki biologiczne. 

 

Sprawdź także informacje na temat zapalenia wielomięśniowego i zapalenia skórno-mięśniowego.

ziarniniakowatosc-z-zapaleniem-naczyn

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]