Brak produktów w koszyku.

Nadczynność tarczycy w ciąży

Nadczynność tarczycy w ciąży – Co to jest nadczynność tarczycy?

 

Nadczynność tarczycy to choroba, która powoduje szybsze bicie serca, wrażenie drżenia i stany lękowe. Dotyka ona gruczołu w szyi, zwanego tarczycą. Tarczyca produkuje hormony, które kontrolują sposób przechowywania i zużywania energii. Tarczyca wytwarza oraz uwalnia trijodotyninę (T3) i tyroksynę (T4). Są to hormony, które regulują prace wielu tkanek w naszym organizmie, w tym odpowiadają za wytwarzanie ciepła organizmu oraz regulują metabolizm. Nadczynność tarczycy to określenie, którego używają lekarze na stan, kiedy tarczyca wytwarza zbyt dużo hormonów.

 

Za kontrolę czynności tarczycy odpowiada przysadka mózgowa. Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny – jeden z gruczołów układu hormonalnego. Chociaż jest to bardzo niewielki gruczoł, kontroluje pracę wielu narządów, w tym nadnerczy oraz tarczycy. Zaburzenia pracy przysadki mózgowej, mogą powodować wiele zaburzeń chorobowych.

 

Mechanizm działania pomiędzy tarczycą a przysadką mózgową polega na tym, że podwyższony poziom hormonów tarczycy powoduje zmniejszone uwalnianie TSH (tyreotropiny), a to pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4.

 

Nadczynność tarczycy w ciąży – występowanie przyczyny i objawy

 

Nadczynność tarczycy to choroba endokrynologiczna, która dotyczy około 1-2% osób w Polsce. Zachorowanie dotyczy głównie kobiet w wieku od 20 do 40 lat.

 

Jako najczęstsze przyczyny choroby wymienia się: guzki tarczycy, chorobę Gravesa i Basedowa, podostre oraz poporodowe zapalenie tarczycy.

 

Do głównych objawów nadczynności tarczycy zaliczamy:

 

  • Rozdrażnienie/nerwowość,
  • Utratę wagi, pomimo wzmożonego apetytu (czyli kiedy masz zwiększony apetyt i jesz więcej),
  • Biegunkę,
  • Utratę włosów,
  • Zaburzenia miesiączkowania,
  • Niepłodność,
  • Wybuchy gorąca,
  • Nadmierną potliwość,
  • Osłabienie mięśni,
  • Drżenie rąk.

 

Jeżeli zauważyłaś u siebie podobne objawy, zgłoś się do lekarza. W celu ustalenia choroby, należy wykonać badanie krwi, którego celem jest oznaczenie TSH w surowicy krwi. Krew nie musi być pobrana na czczo. Lekarz prawdopodobnie zleci także badania hormonalne. Inne badania, które może zasugerować lekarz to badanie USG tarczycy, oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych krwi (szczególnie anty-TSHR), scyntygrafię tarczycową lub biopsję aspiracyjną cienkoigłową tarczycy.

 

Co jeśli mam nadczynność tarczycy i chcę zajść w ciążę?

 

Jeśli masz nadczynność tarczycy i chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, zanim jeszcze podejmiesz próby starania o dziecko. Twój lekarz będzie mógł wtedy wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Nadczynność tarczycy u kobiety, która nie jest jeszcze w ciąży, można leczyć w następujący sposób:

 

  • Lekami,
  • Radioaktywnym jodem – w formie pigułki lub płynu do połknięcia. Jest delikatnie napromieniowany,
  • Operacyjnie – usuwając część lub całą tarczycę.

 

Wraz z lekarzem, ustalisz jakie leczenie będzie dla Ciebie najlepsze. Decyzja może zależeć od wielu czynników.

 

Najlepiej rozpocząć leczenie nadczynności tarczycy zanim zajdziesz w ciążę, ponieważ nie będziesz musiała przyjmować żadnych leków w ciąży.

 

Kobiety leczone radioaktywnym jodem lub po operacji, muszą odczekać co najmniej 6 miesięcy zanim zaczną starać się o dziecko. Dzięki temu, ich lekarz będzie miał wystarczająco dużo czasu, by się upewnić czy wytwarzają odpowiednią ilość hormonów. Wiele osób leczonych radioaktywnym jodem lub operacyjnie wytwarza zbyt małe ilości hormonów.

 

Kobiety z niewystarczającą ilością hormonów tarczycy, mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Może to również wpłynąć na rozwój dziecka we wczesnych etapach ciąży. W takiej sytuacji, konieczne jest leczenie.

 

Co jeśli zachoruję na nadczynność tarczycy w ciąży?

 

Jeśli zachorujesz podczas ciąży, Twój lekarz będzie się starał ustalić co było tego przyczyną.

Dwie najczęstsze zachorowania na nadczynność tarczycy w ciąży to:

 

  • Choroba Gravesa,
  • Tyretoksykoza indukowana ciążą – wywołuje ją hormon zwany hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa).

 

Żeby się dowiedzieć co jest przyczyną, lekarz zleci badania krwi.

 

nadczynnosc-tarczycy-badanie-krwi

 

Jak nadczynność tarczycy może wpłynąć na ciążę?

 

Łagodna nadczynność zwykle nie powoduje żadnych problemów ani u matki, ani u dziecka. Postać nasilona może powodować objawy, jeśli nie podejmie się leczenia.

 

Mogą to być:

 

  • Problemy u matki, takie jak kłopoty z sercem czy stan przedrzucawkowy,
  • Problemy z ciążą, takie jak poród przed czasem (czyli kiedy poród zaczyna się za wcześnie) albo poronienie (kiedy ciąża kończy się samoistnie, zanim dziecko będzie zdolne do życia poza łonem matki).

 

Jak leczyć nadczynność tarczycy, która pojawia się w ciąży?

 

Metody leczenia zależą od przyczyn oraz nasilenia objawów choroby i mogą obejmować:

 

  • Tyretoksykoza indukowana ciążą zazwyczaj nie wymaga leczenia. To schorzenie zazwyczaj ustępuje samo po pewnym okresie,
  • Łagodna nadczynność spowodowana chorobą Gravesa, w większości przypadków również nie wymaga leczenia. Jednakże, lekarz będzie monitorował poziom hormonów, zlecając regularne badania krwi,
  • Ciężka nadczynność tarczycy spowodowana chorobą Gravesa wymaga leczenia. Zwykle, wiąże się to z podawaniem tioamidów. Lekarz przepisze Ci różne leki tego typu, na różnych etapach ciąży. To dlatego, że niektóre z nich mogą powodować wady wrodzone, jeśli są przyjmowane w określonym czasie ciąży.

 

Nadczynność tarczycy w ciąży – Czy będę musiała przejść jakieś badania?

 

Tak. Regularnie będziesz przechodziła badania krwi w czasie ciąży, aby kontrolować poziomy hormonów.

 

Kobiety z chorobą Gravesa będą też badane pod kątem tego, czy ich dziecko nie ma nadczynności tarczycy. Niektóre nienarodzone dzieci na nią chorują, mimo że rzadko się to zdarza. Badania zwykle wiążą się z badaniem krwi i ultrasonografią. Ultrasonografia (USG) to badanie obrazowe, które używa fal dźwiękowych do robienia zdjęć dziecka. Jeśli badania wykażą nadczynność tarczycy, wtedy lekarz będzie mógł zacząć je leczyć.

 

Co jakiś czas po zakończeniu ciąży, kobiety z chorobą Gravesa będą przechodziły badania krwi na sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. To dlatego, że choroba może z czasem wrócić.

 

Nadczynność tarczycy w ciąży – Co z porodem, karmieniem piersią i zdrowiem dziecka po porodzie?

 

 

Większość kobiet z nadczynnością tarczycy, może urodzić siłami natury, czyli drogą pochwową. Co więcej, nie ma problemów z karmienie dziecka piersią. Należy się jedynie upewnić, że leki które przyjmujesz są bezpieczne dla dziecka. Należy się tego dowiedzieć, ponieważ możesz przekazywać różne substancje oraz choroby dziecku wraz z mlekiem.

 

Istnieją duże szanse na to, że Twoje dziecko będzie zdrowe. W rzadkich przypadkach, dzieci kobiet z chorobą Gravesa mogą chorować na nadczynność tarczycy. Aby to sprawdzić, po urodzeniu dziecko powinno mieć wykonane badanie krwi.

nadczynnosc-tarczycy-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]