Brak produktów w koszyku.

Nudności i wymioty w ciąży

Nudności i wymioty w ciąży

 

Nudności i wymioty w ciąży zazwyczaj pojawiają się około 5 tygodnia ciąży i utrzymują się do około 18 tygodnia ciąży. Mniej więcej 50-90% kobiet w ciąży doświadcza nudności i wymiotów. Stopień nasilenia objawów i czas ich trwania jest inny u każdej kobiety.

 

Poranne nudności to określenie używane, aby opisać umiarkowanie nasilone nudności i wymiotów, które występują o różnych porach dnia. Najbardziej nasilona postać tego rodzaju objawów ciążowych nosi nazwę niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Ten stan powoduje wymioty kilka razy dziennie, utratę wagi oraz sprawia, że nie jesteś w stanie przyjmować posiłków i napojów. Bardzo często, leczenie wymaga podania leków oraz wizyty w szpitalu.

 

W tym artykule dowiesz się co robić, aby pomóc radzić sobie z nudnościami i wymiotami.

 

Poranne mdłości a niepowściągliwe wymioty

 

Poranne mdłości zazwyczaj pojawiają się w 5-6 tygodniu ciąży. Symptomy nasilają się najbardziej około 9 tygodnia ciąży. Poprawa stanu zdrowia następuje w okolicy 16-18 tygodnia ciąży. Jednakże, U około 15-20% kobiet w ciąży, objawy powracają w 3 trymestrze ciąży. U 5% kobiet, objawy utrzymują się aż do porodu. Możesz odczuwać nudności i wymioty o każdej porze dnia. Wiele kobiet odczuwa objawy zarówno w dzień, jak i w nocy. Co ciekawe, u kobiet, które borykają się z wymiotami i nudnościami podczas ciąży, rzadziej dochodzi do poronień i urodzenia martwego płodu.

 

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to bardzo nasilona postać nudności i wymiotów w ciąży. Kobiety najczęściej wymiotują każdego dnia, nawet kilka razy dziennie. Ponadto, tracą wagę, nawet ponad 5% wagi sprzed ciąży. W większości przypadków, dochodzi do odwodnienia oraz deficytu witamin i składników odżywczych.

 

Co powoduje nudności i wymioty w ciąży?

 

Przyczyny nudności i wymiotów w ciąży nie są do końca znane. Chociaż istnieje kilka teorii na ten temat, żadna nie została dostatecznie potwierdzona. Najbardziej prawdopodobne przyczyny to wzrost poziomu niektórych hormonów, predyspozycje genetyczne oraz różnego rodzaju czynniki psychologiczne.

 

Nudności i wymioty w ciąży są bardziej prawdopodobne, jeżeli:

 

  • Odczuwałaś tego typu objawy w poprzedniej ciąży,
  • Doświadczyłaś nudności i wymiotów podczas przyjmowania estrogenu (hormon), który jest zawarty między innymi w lekach antykoncepcyjnych,
  • Masz chorobę lokomocyjną,
  • Mama lub siostra odczuwały nudności i wymioty w ciąży,
  • Jesteś w ciąży mnogiej, czyli spodziewasz się bliźniąt, trojaczków itd.,
  • Występuje u Ciebie zaśniad groniasty, czyli niezłośliwa choroba ciążowa (tak zwana trofoblastyczna), związana z nieprawidłowym zapłodnieniem komórki jajowej lub zapłodnieniem komórki jajowej przez 2 plemniki.

 

Nudności i wymioty w ciąży – Kiedy szukać pomocy?

 

Jeżeli odczuwasz umiarkowany poziom nasilenia dolegliwości, nie potrzebujesz leczenia. Oczywiście, powinnaś chodzić regularnie na wizyty lekarskie, w celu kontrolowania przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia Twojego i dziecka. Jeśli objawy Ci doskwierają, powiedz o tym lekarzowi, który może przepisać Ci odpowiednie środki, aby je złagodzić.

 

Sprawdź czy występują u Ciebie poniższe dolegliwości. Jeżeli tak, porozmawiaj o tym z lekarzem.

 

  • Oznaki odwodnienia, w tym rzadkie oddawanie moczu, ciemny odcień moczu, zawroty głowy kiedy stoisz,
  • Wymiotujesz kilka razy dziennie, o różnych porach dnia,
  • Zauważyłaś krew w wymiotach,
  • Odczuwasz skurcze i ból w podbrzuszu,
  • Nie możesz przyjmować posiłków ani napojów dłużej niż przed 12 godzin,
  • Schudłaś więcej niż 2 kilogramy,
  • Masz gorączkę lub biegunkę,
  • Objawy sprawiają, że czujesz niemoc, chciałabyś przerwać ciążę lub masz myśli samobójcze.

 

Lekarz może zlecić badania, w celu poszukiwania przyczyn Twoich objawów, w tym badanie krwi i badanie ultrasonografii (USG).

 

nudnosci-i-wymioty-w-ciazy-2

 

Jak leczyć nudności i wymioty w ciąży?

 

Leczenie nudności i wymiotów w ciąży zależy od Twojej diety i stylu życia oraz przyjmowanych leków. Możesz wypróbować kilka sposobów, aby znaleźć odpowiedni dla siebie. Ważne, żebyś pamiętała, że leczenie może nie zwalczyć wszystkich objawów całkowicie. Celem podjętych działań jest ograniczenie występujących objawów na tyle, aby nie były uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście, u większości kobiet objawy ustają mniej więcej w połowie ciąży i często nie pojawiają się do momentu rozwiązania.

 

Poniżej, zawarte są wskazówki, jakie działania możesz wprowadzić, aby poczuć się lepiej.

 

Zmiany w diecie

 

Objawy mogą się nasilać, jeżeli się przejadasz lub dopuszczasz do stanu głodu. Należy utrzymywać zbilansowaną dietę, ponieważ jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia na raz, pomijanie posiłków lub powstrzymywanie się od jedzenia, może nasilać nudności i wymioty. Staraj się jeść za każdym razem, kiedy poczujesz głód. Jedz kilka posiłków i przekąsek dziennie (na przykład 6 małych posiłków dziennie). Posiłki powinny być bogate w białko i węglowodany. Staraj się unikać tłuszczu. Potrawy nie powinny być za bardzo doprawione. Najlepiej, gdyby były mdłe w smaku. Możesz pić czyste, chłodne i gazowane napoje pomiędzy posiłkami, takie jak lemoniada czy napój imbirowy. Jeżeli chcesz, dodawaj do nich świeżą miętę, cytrynę lub pomarańcza.

 

Unikaj bodźców, które powodują nudności i wymioty

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jak brak ekspozycji na niektóre bodźce, które powodują nasilenie objawów. Wyeliminuj czynniki, które powodują u Ciebie nudności i wymioty. Jeżeli nie jesteś pewna co nasila u Ciebie objawy, spójrz na poniższą listę, na której znajdują się bodźce wywołujące nudności i wymioty:

 

  • Zatłoczone pomieszczenia,
  • Nieprzyjemne lub silne zapachy (w tym chemikalia, kofeina, niektóre posiłki, dym tytoniowy, perfumy),
  • Gorączka i wilgotność,
  • Hałas,
  • Nasilony ruch obiektów, na przykład migające światła, jeżdżące pojazdy,
  • Zbyt duża aktywność fizyczna,
  • Pikantne oraz tłuste jedzenie,
  • Nadmierne zmęczenie,
  • Przekąski bogate w cukier,
  • Nadmierne wydzielanie śliny.

 

Myj zęby po każdym posiłku. Może to pomóc w złagodzeniu objawów. Nie kładź się zaraz po jedzeniu i nie zmieniaj szybko pozycji. Jeżeli przyjmujesz suplementy diety zawierające żelazo i zauważysz pogorszenie objawów, spróbuj przyjmować te witaminy zaraz przed snem. Jeśli to nie pomaga, odstaw witaminy na jakiś czas i poinformuj o tym lekarza. Lekarz może zasugerować przyjmowanie witamin, na przykład w formie gum do żucia, jeżeli te w formie tabletek Ci szkodzą. W przypadku odstawienia suplementu, lekarz prawdopodobnie zaleci przyjmowanie większych ilości kwasu foliowego, co może uchronić dziecko przed wieloma chorobami.

 

Leczenie uzupełniające

 

Możesz skorzystać również z innych metod, które mogą zmniejszyć dolegliwości. Należą do nich między innymi: akupunktura, akupresura, hipnoza, spotkania z terapeutą, przyjmowanie imbiru. Akupunktura i akupresura stały się częstą metodą leczenia nudności i wymiotów w ciąży, w tym porannych nudności i innych objawów ciąży. Te metody nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki, ani dziecka. Terapia może pomóc szczególnie w przypadku kobiet ze stanami depresyjnymi oraz lękami. Wiele badań sugeruje, że imbir może pomóc zwalczać nudności i wymioty. Jednakże, nie istnieją badania na jego pełną skuteczność i bezpieczeństwo. Możesz go przyjmować w formie przyprawy lub herbaty.

 

Unikanie niektórych substancji

 

Unikaj marihuany, która nie tylko nie pomaga w zwalczaniu objawów, ale również może powodować problemy u dziecka. Długotrwałe stosowanie tej substancji, może powodować nasilenie objawów.

 

Dbaj o nawodnienie

 

Jeżeli nie jesteś w stanie przyjmować napojów, lekarz może zalecić podawanie płynów przez wlew dożylny. W zależności od twoich objawów, lekarz lub pielęgniarka mogą podać płyny w gabinecie lekarskim lub w szpitalu. Przez jakiś czas, lekarz może zasugerować powstrzymanie się od jedzenia i przyjmowania innych płynów, aby dać jelitom odpocząć. Możesz zacząć ponownie przyjmować pokarm kiedy poczujesz się lepiej, zazwyczaj w czasie 24-48 godzin po podaniu wlewu.

 

Jeżeli pomimo leczenia nadal tracisz na wadze, lekarz może zalecić inne formy leczenia, takie jak zastosowanie zgłębnika nosowo-żołądkowego lub suplementów diety za pomocą wlewu dożylnego.

 

Przyjmowanie leków

 

Wielu kobietom pomaga przyjmowanie leków przeciw nudnościom i wymiotom. Co ważne, leki są bezpieczne dla dziecka. Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki, zgłoś się do lekarza, nawet w przypadku leków bez recepty, suplementów diety oraz preparatów ziołowych.

 

Witamina B6 i doksylamina – Witaminę B6 możesz kupić bez recepty. Witamina może Ci pomóc, jeżeli odczuwasz umiarkowany stopień nudności i wymiotów. Doksylamina to lek połączony z witaminą B6.

 

Leki przeciwhistaminowe i przeciw nudnościom – Są bezpieczne i skuteczne. Niektóre z nich są dostępne bez recepty.

 

Leki przeciw nudnościom na receptę obejmują:

 

Prometazynę – Jest dostępna w pigułkach, roztworze doustnym, zastrzyku oraz w formie doodbytniczej. Należy ją przyjmować co 4-6 godzin. Lek może powodować suchość w ustach. Czasami zdarzają się również skurcze mięśni i drgawki.

 

Metoklopramid – Lek przyspiesza opróżnianie żołądka i pomaga redukować nudności i wymioty. Jest dostępny w tabletkach, roztworze doustnym oraz zastrzykach. Należy go przyjąć 30 minut przed posiłkiem oraz przed pójściem do łóżka. Na skutek przyjęcia leku, czasami zdarzają się również skurcze mięśni i drgawki.

 

Ondansetron – Lek jest dostępny w formie doustnej oraz zastrzyku i powinien być przyjmowany co 8-12 godzin. Leku nie powinny przyjmować osoby z wydłużonym zespołem QT, co może prowadzić do nieprawidłowego rytmu serca, a nawet śmierci. Do objawów ubocznych stosowania leku zaliczamy zaparcia. Jeżeli doskwierają Ci zaparcia, możesz przyjmować leki przeczyszczające.

 

Prochlorperazyna jest dostępna w tabletkach, czopku doobytnicznym i zastrzyku. Lek może powodować senność, suchość w ustach i drgawki.

 

Kortykosteroidy są dostępne w formie zastrzyków i tabletek dla kobiet, u których powyższe leki nie przyniosły efektów.

 

Zastosowanie pompy infuzyjnej – Możliwe jest podanie metoklopramidu lub orondansetronu za pomocą pompy infuzyjnej. Jednakże, metoda ta jest związana z częstymi skutkami ubocznymi i jest dość kosztowna.

 

Nudności i wymioty w ciąży – Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Nudności i wymioty związane z przebiegiem ciąży ustają samoistnie i nie powodują powikłań. Kobiety z umiarkowanie nasilonymi objawami zazwyczaj nie tracą wagi w ciąży. Przybranie na wadze zazwyczaj jest widoczne w drugiej połowie ciąży, po tym jak nudności i wymioty ustają. To ile przytyjesz w ciąży, zależy od Twojego wzrostu i wagi. Kobiety, u których wskaźnik BMI pokazuje wagę w normie, zazwyczaj przybierają około 11,5 do 16 kg.

 

U kobiet, u których objawy są nasilone oraz są hospitalizowane, waga najczęściej się nie zwiększa. Istnieje ryzyko, że dziecko będzie miało niedowagę lub urodzi się małe.

 

Kobiety dotknięte niepowściągliwymi wymiotami mają większe ryzyko wystąpienia podobnych dolegliwości w kolejnych ciążach (o15-20%). Brak nasilonych objawów w pierwszej ciąży, zmniejsza ryzyko ich wystąpienia w kolejnej ciąży.

 

nudnosci-i-wymioty-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]