Brak produktów w koszyku.

Padaczka w ciąży

 

Padaczka w ciąży – Co to jest padaczka?  

 

Padaczka, inaczej nazywana epilepsją, to choroba neurologiczna (układu nerwowego), która powoduje u ludzi powtarzające się napady. Napady to fale nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Mogą one powodować konwulsje, omdlenia oraz dziwne zachowania.

 

Czy padaczka może mieć wpływ na przebieg mojej ciąży?

 

Większość osób z padaczką może przejść ciążę bez zaburzeń.

 

Jeśli masz padaczkę i chcesz mieć dziecko, będziesz musiała ściśle współpracować z lekarzami. Dopilnują oni, żebyś postępowała odpowiednio, aby kontrolować swoją chorobę i jednocześnie chronić dziecko.

W czasie ciąży, będzie się Tobą opiekować więcej niż jeden lekarz. Zespół medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka i położna będą kontrolować Twoje zdrowie oraz przebieg Twojej ciąży.

 

Padaczka w ciąży – Co powinnam zrobić przed podjęciem próby zajścia w ciążę?

 

Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, gdy podejmiesz decyzję o zajściu w ciążę. Lekarz zapozna się z listą leków, które przyjmujesz. Będzie mógł również sprawdzić lek przeciwpadaczkowy, który zażywasz i zmienić go w razie potrzeby. Dzieje się tak, ponieważ niektóre leki przeciwpadaczkowe oraz ich dawki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

 

Lekarz może podjąć decyzję o:

 

  • Kontynuowaniu przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, które przyjmowałaś dotychczas,
  • Zmniejszeniu dawki leku przeciwpadaczkowego,
  • Ograniczeniu liczby przyjmowanych leków przeciwpadaczkowych (jeśli zażywasz więcej niż jeden),
  • Zmianie leków przeciwpadaczkowych – Ważne, żeby lek przeciwpadaczkowy był dostosowany tak, aby był jak najbardziej bezpieczny dla Ciebie i dziecka, w czasie trwania ciąży.

 

Nigdy nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku przeciwpadaczkowego. Twój lekarz może rozważyć przerwanie stosowania leku, jeżeli:

 

  • Od wielu lat nie miałeś żadnych napadów,
  • Masz rodzaj padaczki, który może z czasem ustąpić,
  • Wyniki Twoich badań, w tym EEG (badanie, które mierzy aktywność elektryczną mózgu) oraz badania obrazowe sugerują, że prawdopodobnie nie będziesz mieć więcej ataków.

 

Oprócz sprawdzenia leków które zażywasz, lekarz prawdopodobnie przepisze witaminę zwaną „kwasem foliowym”. Wszystkie osoby, które starają się zajść w ciążę, powinny przyjmować kwas foliowy, który pomaga zapobiegać niektórym wadom wrodzonym. U osób z padaczką, przyjmowanie kwasu foliowego zanim zajdziesz w ciążę oraz w czasie jej trwania, również zmniejsza ryzyko opóźnień rozwojowych i autyzmu u dziecka.

 

Są to wyłącznie wybrane działania, które powinnaś podjąć, przed próbą starania się o dziecko.

 

epilepsja-w-ciazy

 

W jaki sposób epilepsja może wpłynąć na dziecko?

 

Napady padaczki podczas ciąży, mogą zaszkodzić dziecku. Jeśli upadniesz, możesz zranić siebie i swoje dziecko. Kiedy masz napad konwulsyjny (rodzaj ataku, który powoduje drżenie i może spowodować omdlenie), Twoje dziecko może nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu.

 

Czy ciąża wpływa na padaczkę?

 

Zazwyczaj nie. Jednakże, niektóre kobiety mają więcej napadów w czasie ciąży i przez jakiś czas po porodzie. Możesz mieć więcej napadów, jeśli nie zażyjesz leku przeciwpadaczkowego, zgodnie z zaleceniami lekarza (jeśli potrzebujesz leku) lub jeśli nie będziesz wystarczająco się wysypiać.

 

Padaczka w ciąży – Jak mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadu?

 

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia napadu, możesz:

 

  • Przyjmować leki przeciwpadaczkowy zgodnie z zaleceniami lekarza – Nie przerywaj lub nie zmieniaj dawkowania leku bez konsultacji z lekarzem. Możesz martwić się, że lek przeciwpadaczkowy zaszkodzi dziecku. Upewnij się, że zapytałaś o to swojego lekarza. Istnieje niewielkie ryzyko, że ​​niektóre rodzaje leków mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, ale napad drgawkowy może również zaszkodzić dziecku,
  • Poinformować lekarza, jeśli zwymiotujesz zaraz po przyjęciu leków przeciwpadaczkowych, zwłaszcza we wczesnej ciąży. Jeśli często wymiotujesz, lekarz może zalecić przyjmowanie innego leku,
  • Poinformuj swojego lekarza o rozpoczęciu przyjmowania nowych leków na receptę, bez recepty lub preparatów ziołowych,
  • Wysypiaj się – Niewystarczająca ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia napadu. Jeśli to możliwe, poproś swojego partnera i członków rodziny o pomoc w opiece nad dzieckiem w nocy, abyś mogła regularnie spać.

 

Padaczka w ciąży – Czy mogę urodzić drogą naturalną?

 

Większość osób z padaczką rodzi naturalnie (przez pochwę). Choroba ta nie jest sama w sobie powodem do cesarskiego cięcia (operacja mająca na celu przecięcie powłok brzusznych i macicy, w celu wyciągnięcia dziecka na zewnątrz). Podczas porodu, rzadko dochodzi do napadu. Mimo to, zespół znajdujący się przy porodzie będzie uważnie Cię obserwował i dostosuje odpowiednie leki, jeśli będzie to konieczne.

 

Padaczka w ciąży – Czy moje dziecko będzie zdrowe?

 

Jeśli w czasie ciąży byłaś pod kontrolą lekarza i dbałaś o swój stan zdrowia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie zdrowe.

 

Padaczka w ciąży – Czy będę mogła karmić piersią?

 

Tak. Większość kobiet jest w stanie karmić piersią, nawet podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych. Ważne jest również, aby starać się wysypiać, ponieważ niewystarczająca ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia napadu. Jeśli więc karmisz piersią, dobrym pomysłem jest zaplanowanie regularnej pomocy drugiej osoby dorosłej. Partner, rodzina lub przyjaciele mogą opiekować się dzieckiem w nocy i karmić je butelką podczas Twojego snu. W ten sposób, możesz spać dłużej i regularnie każdej nocy. Dobrym pomysłem są również drzemki każdego dnia, kiedy tylko jest to możliwe.

 

Możesz używać laktatora, aby odciągnąć mleko z piersi. Wtedy, dziecko będzie mogło przyjmować Twój pokarm z butelki. Inna opcją jest zastosowanie mleka modyfikowanego do karmienia butelką. Jeśli chcesz karmić piersią lub używać laktatora, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

 

Padaczka w ciąży – Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić swoje dziecko?

 

Jeśli masz częste napady, jest kilka rzeczy które możesz zrobić, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo po porodzie.

 

W tym okresie możesz:

 

  • Zmieniać pieluchę dziecku na podłodze – W ten sposób, jeśli dostaniesz atak, Twoje dziecko nie spadnie z przewijaka,
  • Mieć przy sobie kogoś, kiedy będziesz kąpać swoje dziecko – Wtedy, dziecko nie zostanie samo w wannie, gdy nastąpi napad,
  • Poinformuj lekarza o tym, że ​​masz padaczkę, aby zrozumiał zaistniałą sytuację i mógł uwzględnić to podczas leczenia i kontroli ciąży.

 

 

 

padaczka-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]