Brak produktów w koszyku.

Palenie papierosów w ciąży

Jak palenie papierosów w ciąży może wpłynąć na jej przebieg?

 

Palenie papierosów w ciąży może wyrządzić poważną krzywdę dziecku. Kobiety ciężarne, które palą papierosy (w porównaniu do kobiet niepalących) zwiększają ryzyko na:

 

  • Poród przed czasem, czyli kiedy poród zaczyna się przed 37 tygodniem (na co najmniej 3 tygodnie przed wyznaczoną datą). Ciąża zwykle trwa około 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Rozpoczęcie porodu przed 37 tygodniem może być groźne, ponieważ dzieci urodzone przedwcześnie (zwane też „wcześniakami”) mogą mieć poważne problemy zdrowotne,
  • Problemy z łożyskiem – takie jak łożysko przodujące (kiedy łożysko zakrywa ujście szyjki macicy) czy odklejenie łożyska (kiedy łożysko odrywa się od macicy, zanim dojdzie do porodu). Oba te problemy mogą powodować krwawienie z pochwy i być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka,
  • Poronienie – Sytuację, kiedy ciąża kończy się samoczynnie przed 20 tygodniem,
  • Urodzenie martwego dziecka – Ma ono miejsce, gdy dziecko umrze zanim się urodzi, w drugiej połowie ciąży (po 20 tygodniu).

 

Jak palenie papierosów w ciąży może wpłynąć na moje dziecko?

 

Noworodki, których matki paliły podczas ciąży, w porównaniu do dzieci matek niepalących, mają zwiększone ryzyko:

 

Wcześniactwa oraz niskiej wagi urodzeniowej – Wcześniaki i zbyt małe dzieci są bardziej narażone na problemy z odżywianiem, spaniem, oddychaniem, wzrokiem i słuchem,

Śmierci bez wyraźnej przyczyny przed pierwszym rokiem życia (nazywamy to „nagłą śmiercią łóżeczkową” lub „SIDS”).

 

Co z e-papierosami i marihuaną?

 

Najlepiej jest również unikać papierosów elektronicznych. Używanie ich nazywamy „wapowaniem”. E-papierosy zawierają nikotynę, czyli szkodliwą substancję znajdującą się w zwykłych papierosach.

 

Co prawda, marihuana jest legalna w niektórych krajach, ale lekarze zalecają żeby jej unikać, kiedy jesteś w ciąży. Istnieją badania, które sugerują, że może ona szkodzić dziecku.

 

Co może mi pomóc odstawić palenie na czas ciąży?

 

Twój lekarz lub pielęgniarka poradzi Ci w jaki sposób najlepiej rzucić palenie. Mogą też skierować Cię do terapeutą lub skazać inne osoby, które mogą okazać Ci wsparcie.

 

Oto pięć kroków, które pomogą Ci wyrwać się z nałogu:

 

  • Wyznacz datę rzucenia palenia,
  • Powiedz rodzinie, przyjaciołom i innym osobom w Twoim otoczeniu, że zamierzasz rzucić nałóg,
  • Przygotuj się na trudne chwile jakie będziesz przechodzić po odstawieniu papierosów (głód nikotynowy),
  • Pozbądź się wszystkich papierosów i wyrobów tytoniowych z domu, samochodu i miejsca pracy,
  • Poproś lekarza o pomoc w rzuceniu palenia.

 

Im szybciej uda Ci się rzucić tym lepiej. Nawet jeśli nie możesz całkowicie przestać palić, ogranicz palenie do absolutnego minimum!

 

Bardzo ważne jest, żeby nie wracać do palenia po porodzie. Dzieci przebywające w otoczeniu palaczy (czyli tak zwani „bierni palacze”) mają podwyższone ryzyko różnych problemów zdrowotnych, takich jak powracający katar i infekcje uszu. Całkowite rzucenie palenia zmniejsza również ryzyko chorób serca i zachorowanie na raka. Dajesz tym również dobry przykład dziecku.

 

Czy mogę przyjmować leki wspomagające rzucenie palenia podczas ciąży?

Tak. Jeśli próbowałaś innych metod rzucenie palenia, ale nie możesz poradzić sobie z nałogiem, możesz wypróbować leki. Zapytaj lekarza o te, które będą najbezpieczniejsze dla Ciebie i dziecka.

 

Leczenie wspomagające rzucanie palenia obejmuje:

 

  • Zastępczą terapię nikotynową – Czyli plastry, tabletki czy gumy do żucia zawierające nikotynę. Leki na receptę to między innymi spreje do nosa i inhalatory,
  • Przyjmowanie bupropionu – To lek na receptę, który zmniejsza głód nikotynowy.

Przeczytaj więcej na temat rzucania palenia.

palenie-papierosow-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]