Menu
Brak produktów w koszyku.

Plastry antykoncepcyjne – wszystko, co warto wiedzieć

Ciężko wyobrazić sobie współczesne społeczeństwo bez antykoncepcji. Jedną z jej najnowszych i najbardziej popularnych metod są tak zwany plastry antykoncepcyjne. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla osób, które nie lubią łykać tabletek oraz muszą chronić swoją wątrobę. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o działaniu, skuteczności oraz dostępności plastrów antykoncepcyjnych. 

Działanie i prawidłowe aplikowanie plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne są, w porównaniu do innych metod zapobiegania ciąży, stosunkowo nowym wynalazkiem. Do sprzedaży zostały udostępnione dopiero w 2000 roku, jednak dla wielu kobiet bardzo szybko stały się doskonałą alternatywą dla przyjmowanej doustnie antykoncepcji, o której stale trzeba pamiętać i która może być nieszczególnie zdrowa dla wątroby. Plastry nie powodują również objawów tak typowych dla tradycyjnych metod antykoncepcji, takich jak, chociażby bólu głowy, tkliwości piersi ani innych skutków ubocznych stosowania tabletek. Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na ciągłym uwalnianiu hormonów hamujących owulację poprzez kontakt ze skórą. Plastry są praktycznie niewidoczne i bardzo łatwe w zastosowaniu. Co więcej, ich aplikacja odbywa się raz na tydzień, przez dwadzieścia jeden dni okresu menstruacyjnego – nie trzeba więc martwić się, że się o niej zapomni. 

Prawidłowa aplikacja plastrów antykoncepcyjnych polega na przyklejeniu jednego z nich w wybranym miejscu – na pośladku, ramieniu bądź brzuchu. Ważne, żeby było to miejsce, z którego plaster łatwo się nie odklei oraz takie, które ominie nasza pielęgnacja balsamami i kremami do ciała. Należy pamiętać o tym, aby nie naklejać antykoncepcji dwa razy w to samo miejsce. Najlepiej zrobić to kilka milimetrów od punktu, w którym była poprzednio, przez pół minuty przytrzymując ją suchą ręką. Wówczas mamy pewność, że plaster będzie dobrze się trzymał, spełni swoje zadanie i przetrwa z nami przez cały tydzień. 

Efektywność i wpływ plastrów na organizm

Wskaźnik Pearla, czyli kryterium, według którego ocenia się skuteczność kobiecej antykoncepcji, wskazuje, że plastry są jedną z bardziej efektywnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Wskaźnik w przypadku plastrów wynosi od 0,4 do 0,7. Oczywiście, aby plastry działały poprawnie konieczna jest ich prawidłowa aplikacja oraz odpowiednie warunki przechowywania. Nie należy dopuścić do ich zamoczenia ani nasłonecznienia, gdyż wówczas tracą swoje właściwości. Najlepiej trzymać je w ciemnym, suchym miejscu, z daleka od wpływu zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperatury. Tylko wówczas mamy stuprocentową  gwarancję ich prawidłowego działania antykoncepcyjnego.

Plastry stanowią bezpieczną i bardzo efektywną metodę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Jest ona wręcz idealna dla młodych kobiet, których styl życia jest dynamiczny i które w natłoku obowiązków mogą mieć problemy z pamiętaniem o codziennym regularnym przyjmowaniu pigułek. Hormony, które są uwalniane z plastra, wnikają przez skórę, prosto do krwiobiegu. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć przykrych skutków ubocznych typowych dla przyjmowanej doustnie antykoncepcji. Warto jednak pamiętać, że chociaż jest to metoda wygodna i stosunkowo małoinwazyjna, tak jak w przypadku każdej antykoncepcji hormonalnej, przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. 

Zakup plastrów antykoncepcyjnych – recepty online

Koszt zakupu miesięcznego zapasu antykoncepcji hormonalnej w formie plastrów wynosi około pięćdziesięciu złotych. Dla niektórych może się to wydawać wygórowana cena, szczególnie że tabletki są przeważnie dużo tańsze. Należy jednak pamiętać o braku pewnych skutków ubocznych oraz o łatwości, z jaką stosuje się plastry. Dla wielu kobiet dolegliwości związane z antykoncepcją doustną są zbyt dokuczliwe, wówczas plastry stanowić będą bardzo odpowiednią alternatywę. 

Tak jak w przypadku każdej antykoncepcji hormonalnej, również w przypadku plastrów do ich zakupu konieczna jest wypisana przez lekarza recepta. W dzisiejszych czasach zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest możliwość uzyskania od lekarza recepty online. Jednym z miejsc, w których można tego dokonać jest strona Zdalna przychodnia. To wyjątkowo dogodna metoda, za pomocą  której otrzymanie recepty na plastry antykoncepcyjne zajmie nam niedużo czasu. Po wykupieniu konsultacji otrzymamy formularz, który należ wypełnić. W przypadku braku przeciwwskazań, w przeciągu około trzech godzin otrzymamy e-receptę, którą zrealizujemy szybko w każdej aptece w Polsce. 

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
ospa-wietrzna
Baza wiedzy

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna   Wiele osób pamięta jak przechodziło ospę wietrzną. Trudno przeoczyć swędzące, czerwone guzki wywołane przez wirus ospy wietrznej. Zanim szczepionka stała się dostępna, ponad 90% ludzi miało infekcję

Czytaj więcej »
infekcje-ucha-u-dzieci
Baza wiedzy

Infekcje ucha u dzieci

Infekcje ucha u dzieci   Infekcje ucha, zwane również ostrym zapaleniem ucha środkowego, są częstym problemem u dzieci. Około jedna czwarta niemowląt ma co najmniej jedną infekcję ucha przed pierwszymi

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]