Brak produktów w koszyku.

Problemy związane z karmieniem piersią

Jakie są problemy związane z karmieniem piersią?

 

Karmienie nowo narodzonego dziecka piersią jest najlepszą możliwością dostarczania mu pokarmu, nawet jeżeli trwa to krócej niż zalecane minimum 6 miesięcy. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości podczas karmienia piersią. Czasami, mogą pojawić się problemy związane z karmieniem piersią. Większość z nich, można łatwo pokonać i kontynuować karmienie. Warto karmić piersią, ponieważ ma to wiele zalet dla matki i dziecka.

 

Do najczęstszych problemów z karmieniem piersią należą: obrzęk piersi, ból sutków, zablokowane kanaliki mleczne, zapalenie piersi, zmiana koloru brodawek. Możesz spróbować rozwiązać te problemy domowymi sposobami lub zgłosić się do lekarza.

 

Problemy związane z karmieniem piersią  – obrzęk piersi

 

Obrzęk piersi występuje kiedy piersi są zbytnio wypełnione mlekiem. Wtedy, dziecko może mieć problemy z odpowiednim chwytaniem piersi. Obrzęk objawia się opuchnięciem, uczuciem bólu oraz ciepła w piersi. Piersi są twarde w dotyku.

 

Poprawny chwyt piersi zapewnia całkowite opróżnienie piersi i może pomóc zwalczyć obrzęk. Jeżeli to nie pomaga, użyj dłoni lub specjalnej pompy do ściągania pokarmu pomiędzy karmieniami. Pompę należy użyć na kilka minut przed planowanym karmieniem. To zmiękczy pierś, bez uwolnienia zbyt dużej ilości mleka.

 

Ważne, abyś znalazła odpowiednie pozycje do karmienia, w których chwyt piersi przez dziecko jest odpowiedni. Jeżeli masz z tym problem, skontaktuj się z lekarzem.

 

Możesz spróbować również domowych sposobów, takich jak:

 

  • Stosuj zimne okłady na piersi pomiędzy karmieniami,
  • Przyjmuj środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol,
  • Bierz ciepłe prysznice przed rozpoczęciem karmienia,
  • Delikatnie masuj piersi.

 

Problemy związane z karmieniem piersią – Ból sutków

 

Ból sutków podczas pierwszych chwil karmienia jest rzeczą normalną. Wiele nowych matek uskarża się na ból sutków. Jednakże, szczyt bólu powinien mieć miejsce do 4 dnia po porodzie. Zazwyczaj, idzie odróżnić wrażliwość sutków od bólu spowodowanego urazem. Normalnie, ból utrzymuje się do 30 sekund od rozpoczęcia karmienia. Zwróć uwagę czy ból ustaje czy utrzymuje się podczas całej sesji karmienia.

 

Przyczynami długotrwałego bólu podczas karmienia mogą być popękane sutki, pęcherze lub sińce. Sutki mogą boleć, podczas gdy dziecko nie chwyta odpowiednio piersi. Dzieje się tak między innymi, gdy dziecko nie porusza podczas karmienia swobodnie językiem. Dziecko może mieć również kręcz szyi (kręcz karku), co utrudnia przyjmowanie pokarmu. Inną przyczyną może być defekt urodzeniowy, związany z kształtem ust dziecka, który uniemożliwia odpowiednie chwycenie piersi.

 

Aby zapobiegać bólowi sutków, upewnij się przede wszystkim, że dziecko jest odpowiednio przystawione do piersi.

 

Możesz spróbować również następujących domowych sposobów:

 

  • Jeżeli masz popękane lub suche sutki wypróbuj olej z lanoliny. Jeśli podejrzewasz zapalenie piersi, zgłoś się do lekarza. Nie nanoś witaminy E lub miodu na brodawki, ponieważ może to być niebezpieczne dla dziecka,
  • Stosuj zimne lub ciepłe okłady na sutki,
  • Przyjmuj łagodne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen,
  • Noś wkładki do biustonosza dla karmiących matek, aby chronić sutki,
  • Używaj delikatnych kosmetyków podczas mycia piersi,
  • Unikaj stosowania plastikowych wkładek do biustonosza dla kobiet karmiących,
  • Pozwól sutkom wyschnąć samoistnie po karmieniu.

 

Jeżeli zauważysz u noworodka jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. 

 

Kiedy dziecko rośnie i zaczyna ząbkować, może ugryźć Cię podczas karmienia. Jeżeli tak się zdarza, możesz wybrać pozycję karmienia, podczas której dziecko ma szeroko otwarte usta. Jeżeli to nie pomaga, włóż palec pomiędzy sutek a usta dziecka i delikatnie powiedz ‘nie’. Następnie odłóż dziecko. To może pomóc dziecku oduczyć się nawyku gryzienia. Możesz również dać dziecku gryzak.

 

Ból sutków może być również związany ze zwężeniem naczyń. W takim przypadku, możesz odczuwać ból, pieczenie lub odrętwienie w reakcji na zimno, karmienie lub uraz. Kiedy krew zaczyna powracać, sutki mogą przybrać odcień niebieskiego lub różowego. Aby nie dopuścić do tego stanu, ubieraj się ciepło i nie dopuszczaj do wychłodzenia ciała. Ponadto, unikaj kofeiny i nikotyny.

 

problemy-z-karmieniem-piersia-bol-sutka

 

Problemy związane z karmieniem piersią – Zablokowane kanaliki mleczne

 

Zablokowane kanaliki mleczne powodują powstanie bolesnych guzków, które nie zawsze są widoczne oraz białych czopów na czubku sutka. Powodem zablokowania kanalików mlecznych może być niepoprawna technika karmienia, noszenie obcisłych ubrań, niedopasowany biustonosz, obrzęk lub zapalenie piersi. Jeżeli dotyczy Cię ten problem, postaraj się często karmić. Pilnuj, aby dziecko opróżniało pierś do końca. Zacznij karmić piersią, w której jest zablokowany kanał i zmieniaj pozycje podczas karmienia. Aby usprawnić przepływ mleka, weź ciepły prysznic i masuj pierś. Jeśli dziecko nie opróżni piersi, możesz pomóc sobie ręką lub użyć specjalnej pompy do ściągania pokarmu.

 

By chronić się przed zablokowaniem kanalików mlecznych, postaraj się:

 

  • Zadbać o odpowiednie przystawienie dziecka do piersi. Upewnij się, że pierś została opróżniona do końca przez dziecko. Jeżeli nie, możesz pomóc sobie pompą do ściągania pokarmu. Pozycja, w której broda dziecka znajduje się blisko obszaru chwytania może pomóc opróżnić pierś. Jeżeli zauważysz u siebie zablokowanie kanalików mlecznych, nie rezygnuj z karmienia piersią, ponieważ może to pogorszyć sytuację,
  • Bierz ciepłe prysznice przed karmieniem oraz masuj piersi, zaczynając od góry w stronę sutka lub w przeciwną stronę, aby oczyścić kanaliki,
  • Możesz przyjmować łagodne środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol.

 

Jeżeli nie zauważysz poprawy w ciągu dwóch dni, skontaktuj się z lekarzem.

 

Zablokowanie kanalików mlecznych może prowadzić do powstania torbieli zastoinowej sutka. Torbiele są zazwyczaj bezbolesne, ale mogą osiągać duże rozmiary. Lekarz może usunąć torbiel za pomocą igły lub operacyjnie, jeżeli to konieczne.

 

Problemy związane z karmieniem piersią – Zapalenie piersi

 

Zapalenie, które może wystąpić podczas karmienia piersią to zapalenie sutka lub inaczej zapalenie gruczołu mlekowego. Objawy to gorączka (powyżej 38.5°C) oraz twarde, czerwone i spuchnięte piersi. Dodatkowe objawy to bóle mięśniowe i dreszcze. Zapalenie może się pojawić w każdym momencie podczas karmienia, ale najczęściej ma miejsce podczas pierwszych 6 tygodni po porodzie. Jeżeli zauważyłaś u siebie powyższe objawy, zgłoś się do lekarza.

 

Aby wyleczyć zapalenie sutka należy:

 

  • Przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol,
  • Masować piersi podczas karmienia,
  • Używać pompy, aby ściągnąć całkowicie mleko z piersi po karmieniu,
  • Zażywać antybiotyki, jeżeli przepisze je lekarz.

 

Innym rodzajem zapalenia jest drożdżyca. Przyczyny choroby nie są do końca ustalone. Drożdżyca jest najczęściej diagnozowana u kobiet, które:

 

  • Odczuwają ból piersi bez przyczyny,
  • Miały zapalenie drożdżakowe pochwy,
  • Noworodek miał stwierdzoną wysypkę od mokrej pieluchy,
  • Wykryto obecność Candidy (bielnik biały, czyli grzyb z rodziny drożdżaków, który wywołuje infekcje) w mleku matki.

 

Leczenie drożdżycy obejmuje:

 

  • Zastosowanie leków przeciwgrzybiczych w formie kremów lub żeli, które zabijają grzyby. Należy dokładnie usunąć lek z powierzchni sutków przed karmieniem oraz zaaplikować go znowu po karmieniu. Nie jest zalecane użycie leku w formie maści, ponieważ parafina może zaszkodzić niemowlakowi,
  • Fiolet krystaliczny/gencjanowy; gencjana – Jest to fioletowy roztwór, który należy nanieść na skórę ust niemowlaka przed karmieniem. Po karmieniu, należy posmarować okolice sutków oraz ich otoczki w miejscach, które nie zabawiły się podczas karmienia. Można stosować ten zabieg raz dziennie przez 3-4 dni. Chociaż jest to skuteczny sposób, może podrażnić skórę ust dziecka lub sutki,
  • Jeżeli powyższe sposoby nie zadziałają, lekarz może przepisać leki na receptę zwalczające grzyby.

 

Problemy związane z karmieniem piersią - zapalenie piersi

 

Problemy związane z karmieniem piersią  – Zmiana koloru brodawek

 

Sutki mogą zmienić odcień na biały, niebieski, czerwony oraz mogą boleć. Może stać się tak, jeżeli jesteś bardzo wrażliwa na zimno, jeśli doznałaś urazu sutka lub jeżeli dziecko nieodpowiednio chwyta pierś.

 

Aby leczyć zmianę odcienia sutka możesz:

 

  • Podnieść temperaturę w pomieszczeniu oraz założyć na siebie ciepłe ubrania,
  • Ubrać się ciepło w okolicy piersi przed i po karmieniu,
  • Unikać aktywności, które pogarszają Twój problem, na przykład unikając kofeiny,
  • Nie przyjmuj leków, które pogłębiają problem, na przykład leków na przeziębienie lub migrenę, leków przeciw ADHD i pigułek dietetycznych. Skonsultuj się z lekarzem, które leki powinnaś odstawić,
  • Unikaj nikotyny, w tym palenia papierosów elektronicznych.

 

Problemy związane z karmieniem piersią  – Niewystarczające spożycie mleka

 

Kobiety najczęściej przestają karmić piersią, ponieważ myślą, że dziecko nie otrzymuje odpowiednich ilości mleka. Tak naprawdę, dziecko otrzymuje niewystarczającą ilość pokarmu, jeżeli kobieta nie produkuje odpowiednich ilości mleka lub jeżeli dziecko nie potrafi pozyskać odpowiedniej ilości mleka. Samemu nie jest łatwo stwierdzić czy produkowana ilość mleka jest wystarczająca.

 

Możesz nie produkować wystarczającej ilości mleka z następujących powodów: 

 

  • Piersi nie rozwinęły się odpowiednio podczas ciąży – Zdarza się tak, kiedy kobieta nie ma wystarczająco dużo tkanki gruczołowej,
  • W przeszłości przeszłaś operację piersi lub radioterapię,
  • Masz zaburzenia hormonalne,
  • Przyjmujesz leki, które mogą utrudniać produkcję mleka.

 

Do niewystarczającego pozyskania mleka przez dziecko dochodzi, gdy dziecko: 

 

  • Nie je wystarczająco często,
  • Nie chwyta odpowiednio piersi,
  • Jest za bardzo odseparowane od matki,
  • Przyjmuje pokarm dla niemowląt.

 

Podczas pierwszych dni życia, dziecko zazwyczaj jest senne. Dlatego, może być ciężko dostarczyć mu odpowiednią ilość pokarmu. Inne niemowlęta mają problem z opanowaniem mięśni odpowiedzialnych za odruch ssania, co utrudnia wydobycie pokarmu z piersi. Karmienie może być szczególnie trudne w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie. Niektóre matki zakładają, że dziecko nie jest głodne, jeżeli nie płacze, co jest błędnym przekonaniem. Dziecko może być nadmiernie ospałe, jeśli nie dostaje odpowiedniej ilości pokarmu.

 

Lekarz może stwierdzić czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu na podstawie następujących informacji:

 

  • Ile razy dziecko przyjmowało pokarm – W pierwszym tygodniu życia, dzieci powinny jeść 8-12 razy na dobę. Do 4 tygodnia życia, liczba karmień zmniejsza się do 7-9 na dobę,
  • Ilość moczu oraz stolca jakie oddaje dziecko – Do 5 dnia życia, noworodki które otrzymują odpowiednią ilość pokarmu, oddają mocz 6-8 razy dziennie oraz wypróżniają się przynajmniej 3 razy dziennie,
  • Waga dziecka – Dzieci urodzone planowo tracą około 7% masy ciała w ciągu pierwszych 3-5 dni życia. Waga wraca do normy w ciągu 1-2 tygodni. Jeżeli noworodek stracił ponad 10% masy ciała lub waga nie powraca do wagi urodzeniowej, zgłoś się do lekarza.

 

Jeżeli lekarz podejrzewa, że dziecko nie dostaje wystarczającej ilości pokarmu, przeprowadzi z Tobą wywiad, aby ustalić przyczyny problemu. Odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny może również obserwować jak karmisz, aby stwierdzić czy dziecko odpowiednio chwyta pierś. Personel poinstruuje Cię jak odpowiednio przystawić dziecko do piersi.

 

Problemy związane z karmieniem piersią - niewystarczajace spozycie mleka

 

Problemy związane z karmieniem piersią  – Krwawa wydzielina z sutka

 

U niektórych kobiet pojawia się krwawa wydzielina z sutka podczas pierwszych tygodni laktacji. Zdarza się to najczęściej podczas pierwszej ciąży. Przyczyną jest zwiększony przepływ krwi przez kanały znajdujące się w piersiach. Odcień mleka waha się od różowego do czerwonego przez kilka dni. Jeżeli krwawa wydzielina utrzymuje się przez ponad tydzień, zgłoś się do lekarza.

 

Problemy związane z karmieniem piersią  – Nadmierna podaż mleka

 

Niektóre kobiety produkują zbyt dużą ilość mleka, co paradoksalnie może utrudnić karmienie. Ogólnie, ilość produkowanego mleka jest zależna od zapotrzebowania dziecka na pokarm. Ten problem dotyka najczęściej kobiety po pierwszym porodzie. Ilość mleka oraz prędkość napływu podczas karmienia, mogą doprowadzić do kaszlu oraz duszenia się dziecka, co może powodować problemy z karmieniem. Dzieci mogą szybko przybierać na wadze lub przybierać za mało, ponieważ ilość mleka jest tak duża, że nie są w stanie wypić mleka, które zawiera najwięcej kalorii.

 

Nie przejmuj się zbytnio, jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, ponieważ często rozwiązuje się sam. Mimo wszystko, poinformuj o tym lekarza, aby sprawdził czy nie doszło do zaburzeń hormonalnych lub czy nie przyjmujesz leków, które mogą pogłębić problemy.

 

Aby poradzić sobie z problemem nadmiernej produkcji mleka, spróbuj:

 

  • Karmić w wyprostowanej pozycji,
  • Używaj palców, aby kontrolować przepływ mleka,
  • Pozwól przejąć dziecku kontrolę, na przykład odczekaj kiedy dziecko przerywa jedzenie,
  • Staraj się ściągać niewielkie ilości mleka za pomocą pompy lub nie używaj jej wcale, ponieważ ściąganie mleka powoduje zwiększenie jego produkcji.
  • Przykładaj kostki lodu lub zimne okłady na sutki, aby zmniejszyć wyciek mleka.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem piersią.

Poinformuj lekarza o tym czy:

  • Masz zablokowane kanaliki mleczne,
  • Zauważyłaś wyciek krwi z brodawki,
  • Odczuwasz ból, który pojawia się podczas karmienia,
  • Masz gorączkę i zauważyłaś twarde, zaczerwienione i opuchnięte piersi.

 

Wiedza na temat karmienia piersią

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat karmienia piersią przeczytaj artykuł. Zajrzyj również do przewodnika karmienia piersią, aby dowiedzieć się więcej na temat karmienia piersią, w jakiej pozycji karmić, jak często i jak długo powinno trwać karmienie oraz jakie suplementy przyjmować. Dowiedz się również, jak powinno wyglądać odżywianie w okresie karmienia piersią.

problemy-zwiazane-z-karmieniem-piersia

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]