Menu
Brak produktów w koszyku.

Tabletka dzień po bez recepty czy na receptę? Dostępność

Nowoczesna antykoncepcja jest bardzo skuteczna, ale czasem może dojść do sytuacji, kiedy istnieje ryzyko, że nie zadziała. Jest to bardzo stresujące, ponieważ niechciana ciąża jest dużym problemem dla wielu par. W takim wypadku, aby uniknąć ryzyka, warto zdecydować się na tabletkę dzień po, która jest formą antykoncepcji awaryjnej. 

Tabletka dzień po – kiedy należy ją zastosować?

Tabletka dzień po to metoda awaryjna, należy pamięć, że nie może być stosowana jaka regularna metoda zapobiegania ciąży. Jej stosowanie powinno być uzasadnione i ograniczone do minimum. Tabletka po polecana jest w sytuacji, gdy:

 • podczas stosunku pęknie lub zsunie się prezerwatywa, 
 • kobieta zapomni o regularnym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, 
 • pojawi się możliwość wydalania tabletki, np. wskutek wymiotów lub biegunki,
 • plaster antykoncepcyjny odklei się od ciała,
 • wkładka wewnątrzmaciczna zostanie wydalona,
 • środki mechaniczne będą nieprawidłowo stosowane,
 • para odbędzie stosunek bez żadnego zabezpieczenia,
 • dojdzie do gwałtu.

Rodzaje dostępnych tabletek dzień po

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek, które można kupić wyłącznie na receptę. Są to:

 • EllaOne – można ja zażyć do 5 dni po stosunku, ale jej działanie jest tym silniejsze, im szybciej zostanie przyjęta. Badania dowodzą, że skuteczność tabletki zażytej w ciągu 24 godzin po stosunku wynosi 98%. Działania ellaOne opiera się na zawartości octanu uliprystalu, który hamuje jajeczkowanie, wprowadza zmiany w wyściółce macicy, przez co nie dopuszcza do zapłodnienia. Tabletkę można zażyć raz w czasie cyklu miesiączkowego. Cena ellaOne, w zależności od apteki, wynosi od 80 do 140 zł. EllaOne jest polecana przez Europejską Agencję Leków, która uważa ja za w pełni bezpieczną.
 • Escapelle – druga, dostępna w Polsce tabletka dzień po. Zawiera dużą dawkę syntetycznego progestagenu, który opóźnia owulacje, zagęszcza śluz wewnątrzmaciczny, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Tabletkę można zażyć w ciągu 72 godzin po niebezpiecznym stosunku. Skuteczność tabletki wynosi 99%, im później zostanie zażyta, tym ryzyko zajścia w ciąże jest większe. Nie zaleca się stosowania Escapelle częściej niż w trakcie cyklu. Jej cena wynosi ok. 30-50 zł.

Dostępność tabletek dzień po

W niektórych krajach antykoncepcja awaryjna dostępna jest bez recepty. W Polsce, od lipca 2017 r. recepta jest konieczna, aby kupić tabletki po. Receptę może wystawić lekarz dowolnej specjalności. Jednak w  obecnych czasach skorzystanie z wizyty lekarskiej jest mocno utrudnione, trzeba czekać w długich kolejkach, często wizyta umawiana jest w ciągu kilku tygodni. Niestety, w przypadku antykoncepcji awaryjnej bardzo ważny jest czas, dlatego nie można zwlekać z wizytą u specjalisty. Dobry rozwiązaniem, które umożliwia zakup tabletki kilka godzin po stosunku, jest skorzystanie z oferty, jaką posiada zdalnaprzychodnia.pl. Wystarczy wejść na stronę internetową przychodni, wykupić konsultacje, a następnie wypełnić formularz zdrowotny, do którego link zostanie wysłany na adres mailowy. Lekarz, po zapoznaniu się z formularzem i wykluczeniu przeciwwskazań, wyśle na podany adres mailowy e-receptę. Dzięki temu szybko i sprawnie będzie można wykupić potrzebne leki. E-recepta jest realizowana w każdej aptece. Koszt zdalnej konsultacja to 89 zł, czyli mniej niż klasyczna wizyta u ginekologa. Ma duże zalety, pozwala uniknąć stresu, nie ma obaw, że lekarz zaproponuje wizytę za kilka dni, a tabletka zostanie zażyta za późno. 

Czy tabletki dzień po mają jakieś przeciwwskazania?

Antykoncepcja ratunkowa polecana jest do stosowania tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Tego typu tabletek nie należy zażywać regularnie, ponieważ może dojść do zaburzeń cyklu miesięcznego. Tabletki zawierają duże dawki hormonów, jeżeli są nieumiejętnie przyjmowane, mogą wywołać problemy zdrowotne. Warto dodać, że tabletki nie mają działania wczesnoporonnego. Jeżeli kobieta w ciąży zażyję tabletkę po, nie będzie miała żadnego działania, nie wpłynie na rozwój zarodka. Tabletki po, stosowane zgodnie z zaleceniami, są bezpieczne. Oczywiście, jak każdy lek, również i tabletki po.  mają pewne przeciwwskazania. Są to:

 • uczulenie na substancję aktywną, zawartą w tabletce, 
 • choroby nowotworowe, 
 • zaburzenia zakrzepowe,
 • zaawansowane choroby wątroby, 
 • astma oskrzelowa – leki zawierające glikokortykosteroidy,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Pacjentka, która korzysta ze zdalnejprzychodni.pl, w otrzymanym formularzu, zostanie poproszona o podanie leków, które przyjmuje oraz opisanie występujących chorób. Na tej podstawie lekarz wybierze odpowiedni rodzaj tabletki. Jeżeli kilka godzin po zażyciu tabletki, pojawią się wymioty lub biegunka, konieczne będzie przyjęcie kolejnej dawki. 

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

W trakcie zdalnej konsultacji lekarz poinformuje pacjentkę, że zażycie tabletki dzień po, może wywołać skutki uboczne. Nie występują one często, ale każda pani musi zdawać sobie sprawę, że mogą się pojawić. Warto zapoznać się z ulotką, w której opisane są wszystkie skutki, które mogą wystąpić. Do najczęstszych należą:

 • zaburzenia miesiączkowania – przyśpieszenie lub opóźnienia wystąpienia krwawienia, 
 • plamienia międzymiesiączkowe,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia ze strony układu pokarmowego,
 • bóle stawów,
 • świąd i pieczenie ciała,
 • nadmierna tkliwość piersi, 
 • stany depresyjne,
 • złe samopoczucie itp.

Opisane skutki występują rzadko, najczęściej wskutek niewłaściwego przyjmowania tabletek. Ustępują zazwyczaj w przeciągu kilku dni lub w kolejnym cyklu miesiączkowym. 

Tabletki po są często jedynym ratunkiem przed zajściem w nieplanowaną ciąże. Można jej zastosować w nagłych wypadkach, a na co dzień warto wybrać nowoczesne, dobrze dobrane środki antykoncepcyjne. 

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
ospa-wietrzna
Baza wiedzy
Ospa wietrzna

Ospa wietrzna   Wiele osób pamięta jak przechodziło ospę wietrzną. Trudno przeoczyć swędzące, czerwone guzki wywołane przez wirus ospy wietrznej. Zanim szczepionka stała się dostępna, ponad 90% ludzi miało infekcję

Czytaj więcej »
infekcje-ucha-u-dzieci
Baza wiedzy
Infekcje ucha u dzieci

Infekcje ucha u dzieci   Infekcje ucha, zwane również ostrym zapaleniem ucha środkowego, są częstym problemem u dzieci. Około jedna czwarta niemowląt ma co najmniej jedną infekcję ucha przed pierwszymi

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]