Brak produktów w koszyku.

Tabletka dzień po – EllaOne – wady i zalety

Antykoncepcja to ważny element życia każdej pary, która zaczęła współżycie. Pozwala uniknąć niechcianej ciąży i zaplanować macierzyństwo w dogodnym czasie. Niestety, zdarza się, że nawet najlepsza metoda antykoncepcyjna zawiedzie. W trakcie stosunku może dojść do zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy, kobieta może zapomnieć z regularnym zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych lub mogą wydarzyć się inne, nieprzewidziane sytuacje. Właśnie w takich wypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest tabletka dzień po, która nie dopuszcza do zapłodnienia. 

Tabletka dzień po – EllaOne – gdzie można ją kupić?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Jedną z nich jest EllaOne, która nazywana jest również antykoncepcją awaryjna lub ratunkową. EllaOne dostępna jest na receptę, którą może wystawić ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Receptę na tabletkę po można zdobyć również bez wychodzenia z domu. Można skorzystać z konsultacji online z lekarzem, dzięki temu receptę można otrzymać nawet w ciągu godziny. Konsultacja online jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę zdalnaprzychodnia.pl, wykupić konsultacje z lekarzem i wypełnić otrzymany formularz medyczny. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, na adres mailowy zostanie wysłana e-recepta, którą będzie można zrealizować w każdej aptece. Konsultacja online jest bardzo pomocna, nie wymaga szukania specjalisty na miejscu i czekania na termin wizyty. Cena tabletki waha się od 90 do 150 zł, zależnie od apteki.

Tabletka dzień po – EllaOne – jak działa?

Działanie tabletki opiera się na działaniu octanu uliprystalu, który opóźnia lub całkowicie hamuje owulacje, przez co nie dopuszcza do zapłodnienia. Octan uliprystalu wprowadza również zmiany w wyściółce macicy, przez co znacząco utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Po zażyciu tabletki można zauważyć zwiększoną produkcję śluzu. Tabletka po być stosowana przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, w dowolnym dniu cyku. EllaOne można zażyć do 120 godzin po stosunku, ale tak jak przy każdej tego tabletce, czas ma duże znaczenie. Im wcześniej zostanie zażyta, tym skuteczność będzie większa. Szacuje się, że skuteczność tabletki, zażytej 24 godziny po zbliżeniu, wynosi 98%. Im później zażyta, tym jej działanie jest słabsze. Tabletkę można zażyć raz podczas jednego cyku miesiączkowego, w przeciwnym razie może dojść do dużych zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Wskazaniem do zażycia EllaOne jest:

  • pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy,
  • przerwa lub nieprawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • możliwość wydalenia tabletki antykoncepcyjnej (wymioty lub biegunka w ciągu kilku godzin od zażycia tabletki),
  • odklejanie się plastra antykoncepcyjnego,
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej, 
  • nieprawidłowe stosowanie środków chemicznych (globulek, pianek),
  • stosunek płciowy bez zabezpieczenia,
  • gwałt.

EllaOne – wady i zalety

Należy pamiętać, że tabletka po nie jest metodą regularnej antykoncepcji. Należy ją stosować w wyjątkowych sytuacjach, aby nie dopuścić do niechcianej ciąży. Częste zażywanie może spowodować  silne zaburzenia w cyklu miesiączkowym, ponieważ tego typu tabletki zawierają bardzo duże dawki hormonów. Podstawową zaletą EllaOne jest to, że nie dopuszcza do zapłodnienia i zajścia w nieplanowaną ciąże. Ma bardzo wysoką skuteczność. Tabletka nie działa wczesnoporonnie, jeżeli zażyje ją kobieta, która jest w ciąży, tabletka po prostu nie zadziała, nie będzie miała żadnego wpływu rozwój zarodka. EllaOne, tak jak każdy lek, posiada skutki uboczne. Przed zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej warto przeczytać ulotkę i dowiedzieć się, jakie objawy niepożądane mogą się pojawić. Po zażyciu tabletki mogą wystąpić niepożądane objawy, tj.:

  • Przyśpieszenie lub opóźnienie miesiączki,
  • Krwawienie i plamienia międzymiesiączkowe,
  • Bóle głowy,
  • Bóle brzucha,
  • Tkliwość piersi,
  • Nudności i wymioty,
  • Bóle miednicy,
  • Bóle stawów,
  • Obrzęki ciała,
  • Świąd i pieczenia ciała,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Stany depresyjne,
  • Złe samopoczucie.

Większość skutków ubocznych jest krótkotrwała, ustępuje w przeciągu kilku dni. EllaOne można stosować z innymi lekami hormonalnymi, ale należy pamiętać, że tabletka po może zaburzać ich działanie. Po zastosowaniu EllaOne należy przez tydzień dodatkowo zabezpieczać się innymi metodami, ponieważ działanie tabletek antykoncepcyjnych może zostać osłabione. Jeżeli w ciągu kilku godzin po zażyciu antykoncepcji ratunkowej, wystąpią wymioty lub silna biegunka, należy zażyć kolejną dawkę. Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwsza dawka została wydalona i istnieje ryzyko, że tabelka nie zadziała. EllaOne mogą stosować niemal wszystkie kobiety, ale jest kilka przeciwwskazań. Należą do nich między innymi choroby nowotworowe, choroby wątroby, zaburzenia zakrzepowe, astma. W takim wypadku zgodę na zażycie tabletki musi wyrazić lekarz. 

EllaOne cieszy się pozytywnymi opiniami, skutki uboczne nie występują często, a skuteczność tabletki jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją jedynie w awaryjnych sytuacjach, kiedy inne metody zawiodą i istnieje ryzyko zapłodnienia. Najlepszą metodą zapobiegania ciąży jest regularna, indywidualnie dobrana antykoncepcja i to właśnie ona powinna być stosowana na co dzień. 

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Baza wiedzy

Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]