fbpx

Tabletka dzień po Escapelle – wady i zalety

Escapelle to jedyna obok EllaOne z dostępnych obecnie na polskim rynku tabletek antykoncepcyjnych do stosowania po stosunku. Substancją czynną tabletek Escapelle jest levosorstregel, czyli syntetyczny progestagen. Działanie tej substancji polega na zahamowaniu procesu uwolnienia komórki jajowej(w sytuacji, kiedy nie doszło do owulacji) albo też mechanizm działania zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej(jeśli doszło do zapłodnienia).

Escapelle wpływa na endometrium, przez co jest skuteczna zarówno w sytuacji, kiedy doszło do uwolnienia komórki jajowej, jak i przypadku, kiedy jeszcze nie doszło do owulacji. 

Zalety tabletki do stosowania po stosunku Escapelle

Najważniejszą zaletą tabletek do stosowania po stosunku Escapelle jest ich bardzo wysoka skuteczność. Szacuje się, że tabletka przyjęta w przeciągu 72 godzin wykazuje skuteczność na poziomie 84%. W przypadku przyjęcia tabletki w przeciągu 24 godzin od niezapieczonego stosunku płciowego skuteczność szacowana jest natomiast aż na 90%.

Escapelle jest również środkiem nieco tańszym, niż alternatywna Ella One. Tabletka przeciętnie kosztuje w aptekach od 35 do 70 zł, podczas kiedy za Ella One zapłacimy co najmniej 90 zł, zaś w niektórych przypadkach nawet 120 zł i więcej.

Wbrew obiegowej opinii, tabletkę „dzień po” może wypisać każdy lekarz, a nie tylko ginekolog. Escapelle odznacza się także dosyć łatwą dostępnością(tabletkę tę znajdziemy w większości aptek).

Będący substancją czynną Escapelle levosorstregel odznacza się bardzo szybkim wchłanianiem przez układ pokarmowy(parametr maksymalnego czasu wchłaniania dla levosorstregel wynosi jedynie 2 godziny). Jednocześnie, w odróżnieniu od będącego substancją czynną Ela One Uliprystalu nie wpływa w tak dużym levosorstregel nie wpływa w tak dużym stopniu na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Ulisprytal jest bowiem substancją stosowaną także długotrwale w leczeniu mięśniaków macicy i w tym wypadku odradza się jednoczesne jego zażywania ze stosowaniem antykokoncepcji hormonalnej. Tymczasem wchodzący w skład Escapelle levosorstregel łącznie z etynylostradiolem jest formą antykoncepcji hormalnej.

Wady Escapelle

W porównaniu z EllaOne Escapelle jest skuteczna przez wyraźnie krótszy czas(72 godziny po stosunku, podczas gdy w przypadku Ulisprytalu możliwy czas stosowania do aż 5 dni).

Escapelle jest także w całości metabolizowana przez wątrobę, przez co wywiera negatywny wpływ na czynność tego narządu zaś przewlekłe problemy z wątrobę stanowią przeciwskazanie do stosowania levosorstregel. 

Escapelle wchodzi także w negatywne interakcje z długim szeregiem innych substancji, w tym przede wszystkim Cyklosporyną, Ampicyliną, Rytonawirem, Fenytoiną a także dziurawcem zwyczajnym. Podkreśla się, że skuteczność Escapelle może zostać zmniejszona zarówno poprzez stosowanie większości antybiotyków, jak też przez przekraczające normę BMI, jakkolwiek w tej drugiej kwestii nie istnieją jeszcze badania o przesądzających wynikach.

Do objawów ubocznych tabletki Escapelle zalicza się między innymi nudności, wymioty, zawroty głowy a także zaburzenia miesiączkowania. Escapelle kategorycznie nie powinna być stosowana przez kobiety, u których w przeszłości wystąpiła ciąża pozamiczna lub zapalenie jajowodów. W sytuacji kiedy po zażyciu tabletki doszło do zajścia w ciążę konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem w celu sprawdzenia, czy nie jest ciąża pozamiczna. Do rzadkich powikłań zażycia tabletki Escapelle należy także wystąpienie silnego bólu brzucha, który może pojawić się nawet kilka tygodni po przyjęciu Escapelle.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę inne dostępne metody antykoncepcji Escapelle ma więcej plusów, niż minusów. Najważniejszym z tych ostatnich jest z pewnością dosyć krótki czas skuteczności preparatu, który wynosi jedynie do 72 godzin. Escapelle w odróżnieniu od Ella One nie wymusza jednak stosowania antykoncepcji mechanicznej po zastosowaniu, jakkolwiek należy zaznaczyć, że levosorstregel również może w pewnym stopniu obniżać efektywność antykoncepcji doustnej.

Kolejnym istotnym atutem Escapelle jest znacznie niższa niż w przypadku Ella One cena. Escapelle wpływa również na endometrium w odmienny sposób, niż będący substancją czynną Ela One Ulisprytalu. Ten ostatni powoduje mianowicie zmiany tkankowe(do efektów ubocznych długotrwałego stosowania zalicza się między innymi odwracalne zwiększenie grubości endometrium), podczas gdy Escapelle ogranicza swoje działanie do wpływu na błonę śluzową macicy.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

wypadanie-macicy
Baza wiedzy

Wypadanie macicy

Co to jest wypadanie macicy?   Wypadanie macicy to jest spowodowany rozciągnięciem mięśni pochwy, macicy i odbytnicy, co powoduje obniżanie narządów rodnych. Przepona miednicy to mięsień, który podpiera organy miednicy,

Czytaj więcej »
zespol-bolowy-miednicy-mniejszej
Baza wiedzy

Zespół bólowy miednicy mniejszej

Co to jest zespół bólowy miednicy mniejszej?   Zespół bólowy miednicy mniejszej to ból w okolicy poniżej pępka, który trwa minimum 6 miesięcy lub dłużej. Zazwyczaj, schorzenie dotyczy również narządów

Czytaj więcej »
rak-jajnika
Baza wiedzy

Rak jajnika

Co to jest rak jajnika?   Rak jajnika jest diagnozowany, kiedy w zdrowych komórkach zaczyna dochodzić do zmian nowotworowych. Jajniki to część układu rozrodczego kobiety. Jajniki produkują komórki jajowe. Rak

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.