Brak produktów w koszyku.

Uszkodzenia związane z porodem

Jakie mogą być uszkodzenia związane z porodem?

 

Uszkodzeniami związanymi z porodem są przerwania w skórze i mięśniach otaczających pochwę oraz „krocze”, które powstają podczas porodu naturalnego (pochwowego). Krocze to miejsce pomiędzy ujściem pochwy, a odbytem. Niektóre z tych uszkodzeń są znikome i dotyczą wyłącznie skóry. Inne są bardziej poważne i mogą oznaczać rozerwanie skóry oraz mięśni. W niektórych przypadkach, przerwanie idzie od pochwy do odbytu. Te uszkodzenia zwane są również „urazami krocza”.

 

Co powoduje uszkodzenia związane z porodem?

 

Te uszkodzenia zdarzają się kiedy główka lub ramiona dziecka przerywają krocze podczas porodu. Istnieją większe szanse wystąpienia urazów, gdy:

 

  • Dziecko jest bardzo duże,
  • Matka rodzi po raz pierwszy,
  • Lekarz lub położna pomagają wyciągnąć dziecko przy pomocy urządzenia mocowanego do główki dziecka (za pomocą przyssawki). Można coś takiego zrobić, jeśli dziecko częściowo utknie w kanale rodnym.

 

Lekarz i położna czasami rozcinają krocze tuż przed wyjściem dziecka, żeby powiększyć ujście pochwy. Ten zabieg nazywamy „rozcięciem krocza”.

 

Jak leczyć uszkodzenia związane z porodem?

 

Mniejsze przerwania skóry często nie potrzebują żadnego leczenia i goją się samoistnie. Jeśli masz przerwanie, które sięga głębiej, Twój lekarz lub położna użyją szwów, żeby je naprawić. Te szwy rozpuszczają się z czasem same i lekarz nie musi ich usuwać.

 

Jak poczuć się lepiej w trakcie leczenia?

 

Niektórzy czują się lepiej, gdy:

 

  • Stosują „nasiadówkę” – jest to płytka, ciepła kąpiel, która pomaga oczyścić i uleczyć krocze. Bierz je co najmniej dwa razy dziennie, od 5 do 10 minut. Możesz brać je częściej, jeśli przynoszą Ci ukojenie. Nie musisz dodawać do wody ani mydła, ani żadnych leków, o ile lekarz Ci tego nie zalecił. Oklep miejsce intymne miękkim ręcznikiem, aby je wysuszyć. Nie pocieraj,
  • Używają butelki Peri po wizycie w toalecie. Możesz jej użyć, żeby się umyć po oddaniu moczu lub wypróżnieniu. Jest to mała buteleczka do ściskania, którą możesz napełnić wodą, a potem się opłukać. Spróbuj zastąpić tym wycieranie się papierem toaletowym,
  • Biorą leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen.

 

Jeśli masz szwy, z powodu poważnej rany, Twój lekarz lub położna mogą Ci polecić takie jedzenie i leki, które złagodzą wypróżnienia. Sprawi to, że nie będziesz musiała używać do tego dużo siły, która normalnie mogłaby doprowadzić do ponownego otwarcia rany.

 

Nie powinnaś uprawiać seksu zanim rany się nie zagoją. Seks może okazać się bolesny i otworzyć ranę. Nie należy również używać tamponów, ani wprowadzać niczego do pochwy, dopóki nie wyzdrowiejesz.

 

Warto umówić się na wizytę do lekarza lub położnej na miesiąc lub 2 po porodzie. Lekarz skontroluje jak przebiega gojenie ran i powie Ci czy możesz już uprawiać seks i zacząć używać tamponów. Kiedy rozpoczniesz współżycie, na początku możesz czuć się niekomfortowo lub nawet odczuwać ból. Możesz używać lubrykantów na bazie wody, żeby się wspomóc. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną, jeśli dyskomfort z czasem nie mija.

 

Możesz krwawić z pochwy nawet do 6 tygodni po porodzie. Jeśli krwawienie jest mocniejsze niż to, które występuje podczas miesiączki, skontaktuj się z lekarzem lub położną.

 

Uszkodzenia związane z porodem – Jak im zapobiegać?

 

Przed porodem nie jesteś w stanie nic zrobić, aby zapobiec takim uszkodzeniom.

W trakcie porodu, Twój lekarz lub położna mogą Ci pomóc wyciągnąć dziecko w sposób, który zmniejszy szanse na poważniejszą ranę. Niektórzy używają ciepłej szmatki, by ucisnąć krocze podczas rodzenia, ale nie istnieją wystarczające dowody na to, że pomaga to zapobiegać ranom.

 

Nawet jeśli odniosłaś rany podczas pierwszego porodu, możesz wcale ich nie mieć podczas kolejnych porodów.

 

uszkodzenia-zwiazane-z-porodem

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]