fbpx

Wkładka domaciczna – Wady i zalety

Wkładki domaciczne stają się coraz powszechniejszą metodą antykoncepcji. Za ich stosowaniem przemawia wiele korzyści. Niestety wśród tematu wkładek antykoncepcyjnych narosło wiele mitów, które warto rozwiać. Jakie za i przeciw można wymienić w przypadku stosowania tej formy antykoncepcji?

Wkładki domaciczne – Ogólna charakterystyka

Metoda antykoncepcji, jaką są wkładki domaciczne, staje się coraz powszechniejsza. Kształtem przypomina literę T. To metoda, która zalecana jest przez lekarzy ginekologów zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta przez długi czas nie planuje dziecka. To także alternatywna metoda antykoncepcji dla kobiet, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą stosować innych metod. Wkładki domaciczne nazywane są potocznie spiralami. To zamienna forma, która także chętnie stosowana jest przez specjalistów. Współcześnie stosuje się zasadniczo dwa główne typy spirali antykoncepcyjnych, czyli hormonalne i tradycyjne. Forma tradycyjna wykonana została z plastiku z dodatkiem srebra lub miedzi. W przypadku wkładek hormonalnych do czynienia mamy z preparatami uwalniającymi stopniowo dawki progesteronu. Za główną zaletę spirali uznać można wielopłaszczyznowe działanie. Zamontowanie wkładki domacicznej powoduje niegroźny stan zapalny, który staje się nieatrakcyjnych podłożem do zagnieżdżenia się w jamie macicy zarodka. Dodatkowa zawartość miedzi lub innych substancji działa na plemnikobójczo, co stanowi dodatkową ochronę. Progesteron stosowany w przypadku spirali hormonalnych zmienia gęstość śluzu, który także nie stanowi optymalnego podłożą do przemieszczania się plemników. 

Zalety wkładek domacicznych

Szybkość zabiegu

Zabieg przeprowadzany jest za pomocą niewielkiego aplikatora. Trwa on zaledwie kilka minut. Po ulokowaniu wkładki w odpowiednim miejscu, nitki będące jej częścią przycinane są w taki sposób, aby w żadnym stopniu nie wpływały na dyskomfort w ciągu dnia. Co założeniu wkładki lekarz ginekolog wykonuje badanie USG, aby sprawdzić jej położenie. Zabieg trwa około 15 minut. 

Bezbolesność zabiegu

Niekwestionowanym atutem stosowania wkładek domacicznych jest także bezbolesność zabiegu. Oczywiście badanie ginekologiczne i wykonywanie zabiegu w okolicy krocza nie należy do przyjemnych zabiegów dla kobiety, jednak fakt, iż zabieg polega wyłącznie, na umiejscowieniu wkładki za pomocą aplikatora, co sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę antykoncepcji. Niestety w przypadku źle zaaplikowanej wkładki można odczuwać dyskomfort. Wybierając gabinet ginekologiczny, kierujmy się więc opinią o danym specjaliście.

Brak systematyczności w stosowaniu

Stosowanie wkładek domacicznych sprawia, że nie trzeba pamiętać o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych codziennie. To skuteczna forma antykoncepcji, która zalecana jest szczególnie zapominalskim. Zamontowanie spirali to więc niesłychana wygoda. 

Zmniejszenie obfitości miesiączki

Wkładki domaciczne zalecane są szczególnie kobietom, które skarżą się na obfite miesiączki. Zmniejszenie rozrostu błony śluzowej po zaaplikowaniu spirali jest widoczne niemal od pierwszego cyklu po jej montażu. Czas trwania miesiączki może skrócić się nawet o 2 dni, co jest bez wątpienia udogodnieniem i zaletą rozwiązania tego typu. 

Skuteczność antykoncepcji

Do zalet stosowania tej formy zapobiegania ciąży zaliczyć można także skuteczność. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,9-1,26, co z pewnością jest świetnym wynikiem. Wkładki domaciczne plasują się na drugim miejscu pod względem skuteczności. Wyprzedzają je wyłącznie tabletki antykoncepcyjne. 

Wady wkładek domacicznych

Rozważając stosowanie spirali domacicznej jako metody antykoncepcji, warto mieć na uwadze także ewentualne ograniczenia, do których zaliczamy konieczność stosowania także innym form antykoncepcji. W tym przypadku dobrym uzupełnieniem może być prezerwatywa. Po aplikacji wkładki domacicznej w pierwszych cyklach może nasilać się krwawienie. Oczywiście nie jest to reguła, jednak takie przypadki były notowane. Warto zaznaczyć tutaj także fakt, iż wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak HIV, AIDS, czy choroby weneryczne. Do wad wkładek antykoncepcyjnych należy zaliczyć także cenę. Koszt zamontowania wkładki to około 900 zł. Oczywiście cena ta stanowi wyłącznie punkt orientacyjny. W niektórych przypadkach wkładki domaciczne mogą powodować także infekcje lub się przesuwać. Decydując się jednak na wizytę w zaufanym gabinecie ginekologicznym, możemy mieć pewność, że zabieg ten zostanie wykonany prawidłowo. Jak widać, wkładki domaciczne mają wiele zalet, jednak zauważyć należy także pewne ograniczenia ich stosowania. 

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

wypadanie-macicy
Baza wiedzy

Wypadanie macicy

Co to jest wypadanie macicy?   Wypadanie macicy to jest spowodowany rozciągnięciem mięśni pochwy, macicy i odbytnicy, co powoduje obniżanie narządów rodnych. Przepona miednicy to mięsień, który podpiera organy miednicy,

Czytaj więcej »
zespol-bolowy-miednicy-mniejszej
Baza wiedzy

Zespół bólowy miednicy mniejszej

Co to jest zespół bólowy miednicy mniejszej?   Zespół bólowy miednicy mniejszej to ból w okolicy poniżej pępka, który trwa minimum 6 miesięcy lub dłużej. Zazwyczaj, schorzenie dotyczy również narządów

Czytaj więcej »
rak-jajnika
Baza wiedzy

Rak jajnika

Co to jest rak jajnika?   Rak jajnika jest diagnozowany, kiedy w zdrowych komórkach zaczyna dochodzić do zmian nowotworowych. Jajniki to część układu rozrodczego kobiety. Jajniki produkują komórki jajowe. Rak

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.