Brak produktów w koszyku.

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna

 

Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści osobom z zapaleniem stawów. Jednak wiele osób z zapaleniem stawów nie ćwiczy, często z powodu bólu stawów lub mięśni, osłabienia, zmęczenia lub obrzęku stawów. Może to prowadzić do utraty ruchomości stawów, sztywności oraz osłabienia i napięcia mięśni. Te problemy mogą nasilać zmęczenie i powodować niestabilność stawów. Aktywność fizyczna może zmniejszyć ból i poprawić jakość życia u chorych. Ćwiczenia są najbardziej korzystne, jeśli są wykonywane regularnie. Większość osób może znaleźć sposób na ćwiczenia bez nasilania objawów. Sprawdź jak przebiega zapalenie stawów i aktywność fizyczna. W tym artykule znajdziesz informacje na temat korzyści płynących z ćwiczeń dla osób z zapaleniem stawów, w tym zalecenia dotyczące ćwiczeń specyficznych dla danej choroby.

 

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna -Jak ważna jest regularna aktywność fizyczna?

 

Aby zwiększyć szanse na utrzymanie regularnej aktywności fizycznej przy zapaleniu stawów, postaraj się zastosować do poniższych wskazówek:

 

  • Ćwicz zgodnie z prostym schematem,
  • Wyznacz sobie osiągalne cele,
  • Zrozum znaczenie i korzyści płynących z ćwiczeń,
  • Wprowadź interakcję z innymi podczas ćwiczeń (np. ćwicz w grupie),
  • Regularnie kontaktuj się z lekarzem, fizjoterapeutą lub trenerem osobistym, w celu zapewnienia zachęty i dostosowania schematu leczenia.

 

Ćwiczenia w warunkach nadzorowanych mogą zwiększyć szanse na kontynuację ich w dłuższej perspektywie, w porównaniu z programami wykonywanymi w domu bez nadzoru. Jednak osoby, które są zmotywowane i ćwiczą w domu, mogą odnieść korzyści w postaci równie skutecznej.

 

Korzyści z codziennych ćwiczeń

 

Niektóre osoby nie są zainteresowane ustalonym programem ćwiczeń, ale są w stanie wykonywać codzienne czynności, takie jak lekkie prace domowe, zakupy, ogrodnictwo, sprzątanie, spacery i opieka nad dzieckiem lub wnukiem, opieka nad starszą osobą czy ćwiczenia w basenie. Te czynności przynoszą korzyści zdrowotne (głównie na tle sercowo-naczyniowym). Ćwiczenia można podzielić na trzy lub cztery 10-minutowe sesje dziennie. Nie musi to być ciągły i długotrwały wysiłek, aby aktywność przynosiła korzyści zdrowotne.

 

Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności są najbardziej skuteczne, jeśli są wykonywane przez większość dni w tygodniu. Jednakże, ćwiczenie tylko jeden lub dwa dni w tygodniu są lepsze, niż całkowity brak ćwiczeń. Ograniczenie długotrwałego siedzenia i siedzącego trybu życia może być dla Ciebie bardzo korzystne. Rozważ wstawanie lub krótkie przerwy na spacer po 30 minutach siedzenia i ogranicz czas spędzany na oglądaniu telewizji. Korzyści z ćwiczeń obejmują zmniejszenie bólu i zwiększenie siły, mobilności i sprawności, co prowadzi do poprawy zdolności wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia mogą również pomóc zmniejszyć depresję i lęk u osób z zapaleniem stawów i innymi schorzeniami.

 

zapalenie-stawów-i-aktywnosc-fizyczna-cwiczenia

 

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna – Jak przygotować się od ćwiczeń?

 

Wszyscy ludzie, szczególnie ci z zapaleniem stawów, mogą korzystać ze zbilansowanego programu różnorodnych ćwiczeń. 

 

Porozmawiaj ze swoim lekarzem

 

Wiele osób z zapaleniem stawów może z powodzeniem ćwiczyć samodzielnie. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń skontaktuj się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że jest on bezpieczny. Konkretne pytania, które należy zadać, obejmują:

 

  • Czy są jakieś określone ćwiczenia lub ruchy, których należy unikać? Na przykład, po wymianie stawu biodrowego pacjenci często mają ograniczenia ruchu biodra na początku rekonwalescencji. Pacjentom ze stanem zapalnym stawów można zalecić wykonywanie wyłącznie ćwiczeń zakresu ruchu.
  • Czy istnieją konkretne ćwiczenia, które należy uwzględnić, aby zachować optymalny stan zdrowia? Na przykład, osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) odnoszą korzyści z regularnych ćwiczeń dłoni i nadgarstków, w celu utrzymania zakresu ruchu i funkcji stawów.
  • Czy przed rozpoczęciem ćwiczeń muszę zostać oceniony przez fizjoterapeutę lub terapeutę zajęciowego? Jeśli odpowiesz „tak” na poniższe pytania, ocena specjalisty może być pomocna. Czy sztywność, ograniczenie ruchu lub deformacje stawów utrudniają lub sprawiają ból przy poruszaniu się? Czy poprzednie próby ćwiczeń zakończyły się niepowodzeniem z powodu bólu, który nie ustępuje wraz z odpoczynkiem lub ograniczonym programem ćwiczeń?

 

Ból, sztywność i zmęczenie są przeszkodami w powodzeniu ćwiczeń dla wielu osób z zapaleniem stawów. Odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń może zminimalizować te problemy. Niektóre osoby korzystają z ciepłego prysznica przed ćwiczeniami. Wszystkim ćwiczącym zaleca się rozgrzewkę i uspokojenie układu krążenia.

 

Rozgrzewka

 

Celem rozgrzewki jest poprawa krążenia oraz podwyższenie temperatury mięśni i struktur stawowych tak, aby ciało było mniej sztywne, ruchy łatwiejsze, a ryzyko kontuzji niższe. Ćwiczenia rozciągające najlepiej wykonywać po sesji ćwiczeń. Niektórzy wolą się rozciągać po rozgrzewce. Osoby z zapaleniem stawów mogą potrzebować dłuższej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających po treningu. Dla ogółu populacji zaleca się rozgrzewkę trwającą od trzech do pięciu minut, podczas gdy 10-15 minut jest optymalne dla osób z zapaleniem stawów. Jeśli jednak nie ćwiczysz intensywnie lub ćwiczysz krócej niż 10 minut, nie potrzebujesz osobnej rozgrzewki i rozciągania po ćwiczeniach. Aby się rozgrzać, możesz wykonać poniższe przykładowe ćwiczenia:

 

  • Spaceruj lub jedź rowerem,
  • Usiądź i wykonaj szereg ćwiczeń ruchowych i ćwiczeń zwiększających elastyczność, zaczynając od głowy i szyi, a kończąc na stopach i kostkach, najlepiej używając tych samych mięśni, które będą zaangażowane w ćwiczenie,
  • Maszeruj w miejscu.

 

Ćwiczenia rozluźniające i wyciszające po treningu

 

Celem ćwiczeń rozluźniających, czyli tak zwanego cool down jest przywrócenie tętna o kilka uderzeń powyżej normy. Zapobiega to nagłemu spadkowi ciśnienia krwi, nudnościom, omdleniom i zawrotom głowy. Przykładowe ćwiczenia uspokajające obejmują:

 

  • Stopniowe spowolnienie chodzenia, jazdy na rowerze itp.,
  • Podnoszenie lekkich ciężarów,
  • Delikatne ćwiczenia ruchowe,
  • Ćwiczenia rozciągające.

 

Rozciąganie

 

Rozciąganie przywraca mięśnie do ich pełnej długości i zmniejsza bolesność po wysiłku. Osoby z zapaleniem stawów muszą być bardziej ostrożne, jeśli mają rozluźnione stawy (dodatkowa ruchliwość lub nadmierne rozciągnięcie) lub źle ustawione stawy (np. deformacje dłoni). Ćwiczenia elastyczności mogą obejmować zmodyfikowaną jogę i tai chi (chińską sztukę walki, która polega na powolnych, delikatnych ruchach), a także rozciąganie.

 

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna – Jakie ćwiczenia wykonywać?

 

Ćwiczenia poprawiające siłę mięśni i budujące wytrzymałość są ważnymi składnikami programu leczenia zapalenia stawów. Aktywność fizyczna w wodzie i na lądzie skutecznie poprawia siłę, funkcję i sprawność fizyczną. Tai chi i joga powinny być rozważane jako możliwe elementy programu ćwiczeń, jeśli są wykonywane ostrożnie i powinny być początkowo nadzorowane, aby wprowadzić potrzebne modyfikacje i zapobiec kontuzjom. 

 

Ćwiczenia wzmacniające

 

Ćwiczenia wzmacniające mogą pomóc poprawić stabilność stawów i zmniejszyć ból. Przykłady ćwiczeń budujących siłę obejmują wykorzystanie wolnych ciężarów, maszyn do podnoszenia ciężarów lub masy ciała (np. zmodyfikowane przysiady w celu wzmocnienia siły kolan). Osoby z rozluźnionymi lub źle ustawionymi kolanami powinny zachować ostrożność przy niektórych ćwiczeniach wzmacniających, ponieważ poprawa siły mięśni czworogłowych ud może przyspieszyć postęp istniejącego zapalenia stawów. Fizjoterapeuta specjalizujący się w leczeniu problemów związanych z zapaleniem stawów, może udzielić szczegółowych porad i polecić ćwiczenia równoważące budowanie siły. Leczenie może obejmować zmodyfikowane ćwiczenia i odpowiednie usztywnienie stawów.

 

Wskazówki zapewniające sukces podczas ćwiczeń

 

  • Ruchy powinny być płynne, a nie gwałtowne.
  • Należy uważać, aby nie chwytać ciężarka lub uchwytu maszyny do ćwiczeń zbyt mocno.
  • Obciążenie powinno być na tyle lekkie, aby ruch można było wykonać od 8 do 10 razy (jedna seria) bez bólu i nadmiernego zmęczenia.
  • Aby uniknąć zmęczenia stawów, przeprowadź naprzemiennie jeden zestaw ćwiczeń ramion z jednym zestawem ćwiczeń nóg. Na przykład, wykonaj jedną serię ćwiczeń na biceps, jedną serię ćwiczeń na mięsień czworogłowy, jeden zestaw ćwiczeń na triceps, jeden zestaw ćwiczeń na ścięgna udowe/podkolanowe, a następnie powtórz zestaw ćwiczeń od początku.
  • Obciążenie można zwiększyć, gdy z łatwością można wykonać 10 powtórzeń i gdy zwiększony ciężar nie zwiększa bólu stawów.
  • Osoby z zapaleniem stawów powinny zachować nadmierną ostrożność i zacząć od mniejszego obciążenia i powoli je zwiększać. Na przykład, ćwiczenia ramion możesz zaczynać z ciężarkami od 0,5 do 1 kilograma.

 

Ćwiczenia wytrzymałościowe

 

Ćwiczenia wytrzymałościowe zwiększają częstość akcji serca i oddechu, co może poprawić zdrowie serca, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić sprawność. Nie oznacza to, że ćwiczenia muszą być męczące. Podczas ćwiczeń wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności należy być w stanie prowadzić rozmowę. Rodzaj i ilość zalecanych ćwiczeń wytrzymałościowych zależy od aktualnego poziomu sprawności danej osoby. Osoba, która unikała ćwiczeń z powodu bólu lub braku sukcesu, może potrzebować zaledwie pięciu minut wolnego marszu. Preferowane są ćwiczenia o niewielkim obciążeniu, aby zminimalizować obciążenie stawów.

 

Pływanie i jazda na rowerze to formy ćwiczeń wytrzymałościowych o niskim lub zerowym wpływie na stawy, które mogą być bezpiecznie wykonywane przez większość osób z zapaleniem stawów.  Ćwiczenia w wodzie są szczególnie korzystne dla osób z ciężkimi chorobami i niskim poziomem sprawności, zwłaszcza z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Wyporność zapewniana przez wodę zmniejsza nacisk na stawy i umożliwia ćwiczenie bez ograniczeń wynikających z masy ciała. Programy ćwiczeń w wodzie często obejmują ćwiczenia grupowe w wodzie lub spacery w wodzie. Jeśli lubisz pływać, ale masz problemy z ramionami lub szyją, które utrudniają obrócenie głowy, być może skontaktuj się z terapeutą, aby opracować skuteczny program pływania. Niektórzy ludzie mogą z powodzeniem ograniczyć ruchy szyi, używając rurki i maski. 

 

Ćwiczenia powinny rozpoczynać się z małą intensywnością i być wykonywane przez krótki czas. Po wysiłku możesz odczuwać ból stawów lub mięśni. Opóźniony ból mięśni jest powszechny i ​​może trwać do dwóch dni. Ból nie powinien być zbyt duży. Pomocne może być powtarzanie lekkich ćwiczeń rozgrzewających, rozciąganie lub używanie wałka do ćwiczeń.

 

Chroń stawy

 

Osoby z zapaleniem stawów muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić stawy podczas ćwiczeń. Zalecane są następujące środki ostrożności:

 

  • Chodź po płaskich, równych powierzchniach, szczególnie jeśli masz problemy z biodrami, kolanami, stopami lub kostkami.
  • Noś obuwie wspomagające, takie jak buty sportowe i używaj wkładek do butów, które wspierają podbicie i zapewnia amortyzację, aby zmniejszyć wpływ na biodra, kolana i stopy. Oryginalna wkładka buta może być dobra, chociaż wkładka z dodatkową amortyzacją jest często pomocna dla osób z bólem stopy lub kolana.
  • Unikaj gwałtownych ruchów i czynności o dużym wpływie na stawy, takich jak bieganie.
  • Nie ignoruj ​​bólu i obserwuj stopień bólu podczas ćwiczeń.
  • Zacznij ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększaj aktywność.
  • Zwróć uwagę na postawę i ułożenie ciała.
  • Nie przyjmuj nadmiernie środków przeciwbólowych przed ćwiczeniami. Może to maskować ból i powodować nadmierną aktywność.
  • Zaleca się ostrożność po zabiegu endoprotezy kolana lub biodra. Sporty o dużym wpływie na stawy, takie jak bieganie, piłka nożna, baseball, koszykówka i piłka nożna, nie są zalecane. Zachęca się jednak chorych do uprawiania sportów takich jak pływanie, jazda na rowerze lub spacery.

 

zapalenie-stawów-i-aktywnosc-fizyczna-leczenie

 

Zapalenie stawów i aktywność fizyczna – Jakie ćwiczenia wykonywać w przypadku konkretnej choroby?

 

Zapalne stawów o podłożu zapalnym

 

Zapalne stawów o podłożu zapalnym jest stanem powodującym obrzęk i ból stawów. Przykłady tego rodzaju zapalenia stawów obejmują reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatię i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

 

  • Podczas ostrego zaostrzenia choroby, zmniejsz intensywność i czas ćwiczeń. Wiele osób potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. Należy jednak unikać długich drzemek, aby zachować zdrowy nocny sen. Unikaj ćwiczeń oporowych obejmujących chore stawy podczas ostrych zaostrzeń objawów.
  • Wykonuj codzienny zakres ruchów i elastyczności zgodnie z tolerancją na ból.
  • Unikaj intensywnych czynności, zwłaszcza podczas przyjmowania doustnych sterydów.
  • Chroń stawy, jak opisano powyżej.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów

 

RZS to przewlekła choroba zapalna, która może wpływać na wiele tkanek w całym ciele. Najbardziej dotknięte są stawy. Liczba i typ stawów dotkniętych RZS może się znacznie różnić, chociaż zwykle dotyczy to stawów po obu stronach ciała.

 

  • Sztywność poranna związana z RZS często ustępuje po wykonaniu ćwiczeń rozciągających, wzięciu ciepłego prysznica i ćwiczeniach rozgrzewających. Wykonywanie ćwiczeń zwiększających elastyczność przed snem może zmniejszyć poranną sztywność.
  • Unikaj skrajnych ruchów szyi i nie wywieraj nacisku na kark. Nie należy wykonywać pozycji jogi, takich jak pług, stanie na głowie i świeca.
  • Unikaj nadmiernego rozciągania lub używania zbyt dużej siły przy ćwiczeniach stawów, zwłaszcza kolan i palców. Zmodyfikuj ćwiczenia na czworakach (pozycja na dłoniach i kolanach), używając rolek do ćwiczeń, ręczników lub klocków do jogi, aby uniknąć nadmiernego rozciągania nadgarstków.
  • Upewnij się, że w swojej codziennej rutynie uwzględniasz ćwiczenia rąk i nadgarstków.
  • Po zmywaniu naczyń lub po kąpieli to dobry czas na wykonanie ćwiczeń, ponieważ dłonie są cieplejsze i bardziej elastyczne.
  • Weź udział w lekkim aerobiku, aby zwiększyć swoją wytrzymałość na chodzenie i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Pomaga to także zmniejszyć ból oraz zmęczenie i depresję.
  • Włącz do programu ćwiczenia rąk, które wzmacniają wszystkie grupy mięśni dłoni, w celu zwiększenia siły chwytu i zmniejszenia bólu dłoni.
  • Ćwiczenia oporowe, jeśli są wykonywane ostrożnie, mogą również być pomocne i przynieść korzyści.

 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

 

ZZSK jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka głównie pleców, szyi, a czasem bioder i ramion. Najczęstszymi objawami choroby są ból i sztywność dolnej części pleców i bioder. U niektórych pacjentów występuje również ból, sztywność i ograniczona ruchomość w innych stawach.

 

  • Ćwiczenia elastyczności szyi, pleców, ramion i bioder są szczególnie ważne dla zachowania zakresu ruchu.
  • Upewnij się, że program ćwiczeń zawiera ćwiczenia oddechowe. Pomaga to poprawić mobilność i dotyczącą klatki piersiowej. Weź głęboki oddech, pozwalając klatce piersiowej rozszerzyć się maksymalnie. Następnie, wstrzymaj oddech, licząc do trzech. Wydychaj powietrze powoli przez usta, licząc do trzech.
  • Wzmocnienie mięśni prostowników pleców i bioder jest konieczne do utrzymania wyprostowanej postawy ciała.
  • Zwróć uwagę, aby szyja była wyrównana z tułowiem, aby zminimalizować ból podczas aktywności.
  • Pływanie to doskonała forma ćwiczeń, jeśli czujesz zesztywnienie. Rurka i maska ​​pozwalają pływać bez odwracania głowy i swobodnie oddychać.
  • Regularne ćwiczenia są wymagane, aby utrzymać osiągnięte wyniki.

 

Toczeń rumieniowaty układowy

 

Toczeń rumieniowaty układowy jest autoimmunologiczną przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje różne narządy ciała. Objawy ze strony stawów występują u prawie wszystkich pacjentów i często są najwcześniejszymi objawami choroby. Zapalenie stawów zwykle występuje w różnych częściach ciała i zazwyczaj nie wpływa na obie strony ciała w ten sam sposób. Zmęczenie, duszność i ból podczas głębokiego oddechu (zapalenie opłucnej) są częste u chorych.

 

  • Osoby z toczniem rumieniowatym, które regularnie ćwiczą, odczuwają mniejsze zmęczenie.
  • Ustal tempo i podziel ćwiczenia na krótkie sesje.
  • Rozpocznij od ćwiczeń oddechowych i zwracaj uwagę na oddychanie podczas ćwiczeń.
  • Weź głęboki oddech, pozwalając klatce piersiowej rozszerzyć się maksymalnie.
  • Wstrzymaj oddech, licząc do trzech. Wydychaj powietrze powoli przez usta, a następnie odpocznij, licząc do trzech.
  • Chroń stawy podczas ćwiczeń.
  • Jeśli zaczniesz odczuwać ból w biodrze lub w pachwinie, skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być oznaki, że głowa (góra) kości udowej nie otrzymuje odpowiedniego przepływu krwi, co może szybko zniszczyć staw i potencjalnie wymagać operacji wymiany stawu.
  • Wykonywanie ćwiczeń rozciągających wieczorem, może pomóc zmniejszyć poranną uczucie porannej sztywności.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje w wyniku stopniowej utraty chrząstki stawów i może wpływać na prawie każdy staw. Najczęściej jednak choroba dotyczy dłoni, kolan, bioder i kręgosłupa. Typowe objawy to ból, sztywność, utrata ruchomości w stawach do pewnego stopnia i zmiany kształtu zajętych stawów.

 

Chrząstka zniszczona chorobą zwyrodnieniową stawów wymaga ruchu, aby pomóc stawom zachować zdrowie. Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów odnoszą korzyści z różnego rodzaju ćwiczeń. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć ból i zapobiegają niepełnosprawności.

 

Wskazówki dotyczące ćwiczeń

 

  • Bolesne stawy należy codziennie ćwiczyć w pełnym zakresie, aby zachować elastyczność i spowolnić niszczenie chrząstki. Na przykład, jeśli zaatakowane są kolana, zegnij je i wyprostuj tak daleko, jak to możliwe, kilka razy dziennie.
  • Jeśli choroba dotyczy kolana, ćwiczenia wzmacniające kolana mogą zmniejszyć ból i ułatwić chodzenie, wstawanie z krzesła oraz wchodzenie po schodach. Pamiętaj, aby utrzymać stawy w jednej linii, unikając ruchów skręcających lub poruszających staw pod kątem. Możesz wykonywać ćwiczenia wzmacniające, nawet jeśli przebieg choroby jest nasilony, ponieważ ćwiczenia mogą pomóc w lepszym funkcjonowaniu, zmniejszeniu bólu i poprawie jakości życia. Niektórym osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych pomaga uprawianie Tai Chi.
  • Ćwiczenia aerobowe pomagają również zapobiegać depresji.
  • Ćwiczenia wzmacniające biodro są szczególnie pomocne w zmniejszaniu bólu i poprawie funkcji w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, chociaż jest mało prawdopodobne, aby spowolniły postęp zapalenia stawów.
  • Aktywności o niskim wpływie na stawy (jazda na rowerze, pływanie, tai chi) są zalecane, gdy choroba dotyczy kolan, bioder i kręgosłupa.
  • Ortezy kolana lub inne sprzęty wspomagające (np. rękaw z neoprenu) mogą być pomocne w przypadku bólu podczas chodzenia.
  • Wyższy poziom aktywności sprzyja lepszemu funkcjonowaniu, a osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów odnoszą korzyści z bycia tak aktywnym, jak tylko są w stanie. Jednakże, niektóre ortezy stawu kolanowego mają niewielką wartość dla osób z aktywnym zapaleniem stawów, znaczną niestabilnością stawów czy nieprawidłowo ułożonym stawem. Lekarz ortopeda może wskazać odpowiednią ortezę w Twoim przypadku i udzielić instrukcji dotyczących prawidłowego noszenia aparatu.

 

Fibromialgia

 

Najczęstszymi oznakami i objawami fibromialgii są zmęczenie, tkliwe punkty wokół ramion, pleców, bioder i kolan oraz uogólniony ból i sztywność. Stawy nie ulegają obrzękowi w wyniku samej fibromialgii.

 

  • Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza ćwiczenia wytrzymałościowe i delikatne wzmacnianie, są kluczem do radzenia sobie z tym stanem. Oprócz ćwiczeń aerobowych o niskim wpływie na stawy, takich jak szybki marsz lub jazda na rowerze, inne opcje obejmują ćwiczenia w wodzie, ​​tai chi, delikatną jogę.
  • Unikaj bardzo długich lub intensywnych ćwiczeń, ponieważ może to pogorszyć objawy.
  • Osoby z fibromialgią pod nadzorem profesjonalistów odnoszą korzyści z umiarkowanego treningu oporowego. Ćwiczenia oporowe pomagają zmniejszyć liczbę punktów tkliwych.
  • Aktywność fizyczna wydaje się pomagać w zmniejszaniu poziomu bólu i pomaga osobom z fibromialgią czuć się pewniej.
zapalenie-stawów-i-aktywnosc-fizyczna

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]