Brak produktów w koszyku.

Łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych

Łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych

 

Łuszczycowe zapalenie stawów to stan, który powoduje ból stawów, obrzęk i sztywność. Dzieje się tak u osób z długotrwałą chorobą skóry zwaną łuszczycą. Osoby z łuszczycą mają płaty grubej, czerwonej skóry, często pokryte srebrnymi lub białymi łuskami. Lekarze nie wiedzą, co powoduje łuszczycę lub łuszczycowe zapalenie stawów. Przeczytaj także więcej na temat zapalenia stawów i septycznego zapalenia stawów.

 

Jakie objawy powoduje łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych?

 

Łuszczycowe zapalenie stawów powoduje ból, sztywność i obrzęk zajętych stawów. U niektórych osób może również wpływać na kręgosłup. Z powodu problemów ze stawami i kręgosłupem, chorzy mogą mieć trudności z poruszaniem się. Sztywność stawów lub dolnej części pleców jest zwykle najbardziej nasilona rano i trwa 30 minut lub dłużej. Zwykle, stan chorego poprawia się wraz z ćwiczeniami. Łuszczycowe zapalenie stawów może wpływać na stawy po jednej lub obu stronach ciała. Choroba zwykle dotyczy więcej niż jednego stawu. Oprócz objawów ze strony stawów (i skórnych objawów łuszczycy), ludzie czasami mają inne objawy. Mogą to być:

 

 • Obrzęk palców u stóp, palców u rąk, dłoni lub stóp,
 • Obrzęk i ból w tylnej części kostki lub pięty,
 • Objawy dotyczące paznokci – Paznokcie mogą wyglądać na „dziurawe”, tak jakby były nakłute szpilką. Paznokieć może również oderwać się od łożyska,
 • Ból lub zaczerwienienie oczu.

 

Czy istnieje badanie na łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych?

 

Tak. Lekarz zapyta o Twoje objawy i przeprowadzi odpowiednie badanie. Lekarz może zalecić prześwietlenie bolesnych stawów. Ponadto, lekarz może skierować Cię na radiologiczne badanie obrazowe rezonansem magnetycznym (RM). Badanie obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała. Aby sprawdzić, czy inny stan chorobowy nie powoduje objawów, lekarz może również skierować Cię na:

 

 • Badanie krwi,
 • Badania laboratoryjne polegające na pobraniu próbki płynu ze stawu.

 

Jak leczyć łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych?

 

Nie ma lekarstwa na łuszczycowe zapalenie stawów. Jednakże, różne metody leczenia mogą pomóc złagodzić i kontrolować objawy. Leczenie objawów choroby zwykle obejmuje jedną lub więcej z następujących czynności:

 

 • Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP) – Przykłady NLPZ to aspiryna, ibuprofen i naproksen.
 • Zażywanie leków, które są zwykle stosowane w leczeniu innych typów zapalenia stawów – Niektóre z nich to metotreksat i leflunomid.
 • Stosowanie leków, które blokują substancję zwaną czynnikiem martwicy nowotworu (TNF) – TNF odgrywa rolę w łuszczycy i łuszczycowym zapaleniu stawów. Leki blokujące TNF nazywane są lekami anty-TNF. Przykłady obejmują etanercept i adalimumab.
 • Inne leki – Jeśli powyższe opcje nie pomogą, lekarz może zasugerować wypróbowanie innego leku. Przykłady obejmują ustekinumab, secukinumab, tofacytynib, abatacept i apremilast.
 • Przyjmowanie zastrzyków ze sterydami, które dostają się do bolesnego stawu – To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te sterydy pomagają zmniejszyć obrzęk i ból.
 • Ciepło – Ciepło, szczególnie rano, może pomóc zmniejszyć ból i sztywność stawów. Nie należy wystawiać się ciepło dłużej niż przez 20 minut jednorazowo. Nie używaj też niczego zbyt gorącego, co mogłoby poparzyć skórę.
 • Aktywność fizyczna – Aktywność obejmuje naukę i wykonywanie właściwych ćwiczeń, ruchów i codziennych czynności.
 • Wkładki do butów (ortezy) – Ortezy pomagają utrzymać stopy, kostki i kolana we właściwej pozycji.

 

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów jest zwykle długotrwałe, ponieważ nawet po ustąpieniu objawów, mogą one czasami powrócić z biegiem czasu.

 

Zapoznaj się także z informacjami na temat leków przeciwreumatycznych.

 

Łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych – Co można zrobić na własną rękę, aby poczuć się lepiej?

 

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Jeżeli czujesz ból, możesz chcieć unikać aktywności. Jednakże, to może pogorszyć Twoją sytuację. Może to spowodować osłabienie mięśni i sztywność stawów. Dlatego, Twój lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta mogą pomóc Ci dowiedzieć się, które czynności i ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie.

luszczycowe-zapalenie-stawow-u-doroslych

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]