Menu
Brak produktów w koszyku.

Zapalenie wielomięśniowe

Co to jest zapalenie wielomięśniowe?

 

Zapalenie wielomięśniowe (PM) to stan, który powoduje osłabienie mięśni. U chorych na zapalenie wielomięśniowe, mięśnie ulegają zapaleniu. Lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje PM. Choroba występuje częściej u dorosłych, ale może również wystąpić u dzieci.

 

Jakie objawy wywołuje zapalenie wielomięśniowe?

 

Zapalenie wielomięśniowe powoduje osłabienie mięśni. Osłabienie dotyczy obu stron ciała i zwykle następuje powoli. Obejmuje mięśnie znajdujące się najbliżej tułowia, takie jak szyja, ramiona, biodra i uda. W zależności od zaangażowanych mięśni, osoby z PM mogą mieć problemy z wchodzeniem po schodach, podnoszeniem przedmiotów ponad głowę oraz z połykaniem.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne na zapalenie wielomięśniowe?

 

Tak. Twój lekarz może zalecić jedno lub więcej z poniższych badań diagnostycznych:

 

  • Badania krwi,
  • Elektromiografia lub „EMG” – To badanie pokazuje, czy Twoje mięśnie i nerwy obwodowe reagują na sygnały elektryczne we właściwy sposób,
  • Biopsja mięśnia – Do tego badania lekarz pobiera niewielką próbkę tkanki z mięśnia, który jest osłabiony. Następnie, specjaliści oglądają próbkę pod mikroskopem.
  • Rezonans magnetyczny – Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała.

 

Jak leczyć zapalenie wielomięśniowe?

 

Główne leczenie PM obejmuje leki zwane steroidami. Sterydy pomagają zmniejszyć stan zapalny. To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie.  Osoby z PM zwykle muszą przyjmować sterydy przez długi czas. Sterydy mogą wywłać skutki uboczne. Mogą osłabić kości i zwiększyć ryzyko infekcji. Aby w jak największym stopniu uniknąć tych działań niepożądanych, lekarz z czasem będzie powoli zmniejszał dawkę leku.

 

Jeśli nie możesz przyjmować sterydów, sterydy nie pomagają wystarczająco lub objawy powracają, lekarz może zastosować inne leki. Leki te pomagają również zmniejszyć stan zapalny, ale różnią się od leków sterydowych. Czasami lekarze przepisują jednocześnie sterydy i te inne leki, w celu leczenia PM. Długotrwałe stosowanie steroidów u dzieci może spowolnić normalny wzrost. Aby zapobiec temu ryzyku, lekarze zwykle przepisują dzieciom steroidy wraz z innymi lekami. W ten sposób, dzieci mogą przyjmować mniej sterydów i mają większe szanse na normalny rozwój. Inne leczenie PM polega na utrzymaniu jak największej siły ciała i zapobieganiu dalszym problemom. Zwykle obejmuje to:

 

  • Pracę z fizjoterapeutą, w celu nauczenia się ćwiczeń wzmacniających mięśnie,
  • Zmiana tego, co i jak jesz, jeśli masz problemy z przełykaniem lub łatwo dusisz się jedzeniem,
  • Przyjmowanie leków zapobiegających skutkom ubocznym sterydów.

 

Zapalenie wielomięśniowe a ciąża

 

Jeśli chcesz zajść w ciążę i cierpisz na zapalenie wielomięśniowe, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Lekarz będzie współpracować z Tobą, aby uzyskać kontrolę nad chorobą, zanim spróbujesz zajść w ciążę. Dodatkowo, upewnij się, że leki które stosujesz w trakcie ciąży są bezpieczne dla Ciebie i dziecka.

 

Jak wygląda życie z zapaleniem wielomięśniowym?

 

To zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Niektóre osoby z PM mają tylko łagodne objawy. Jednakże, wiele osób ma bardziej uciążliwe objawy, które utrzymują się przez lata. PM może również powodować inne rodzaje długotrwałych problemów zdrowotnych. Należą do nich między innymi problemy z płucami i sercem.

 

zapalenie-wielomiesniowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]