Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Rak pochwy
Co to jest rak pochwy?
Rak pochwy to rzadki nowotwór, który pojawia się u kobiet. Ten rodzaj nowotworu stanowi około 2% wszystkich nowotworów narządów płciowych i dotyczy najczęściej kobiet w wieku 50-75 lat. Rak pochwy może mieć ognisko pierwotne i wtórne, co oznacza, że może stanowić również przerzut z nowotworu innego narządu. Większość przypadków raka pochwy (ok. 90%) to rak płaskonabłonkowy. Rzadziej diagnozuje się czerniaka złośliwego, gruczolaka z pozostałości przewodu Gartnera czy ogniska wtórne raka szyjki macicy oraz raka trzonu macicy. Jako czynniki ryzyka zachorowania wymienia się między innymi zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz towarzyszące przewlekłe stany zapalne.
Rak pochwy – Jakie są objawy?
U niektórych kobiet rak pochwy przebiega bezobjawowo. O raku dowiadują się najczęściej na skutek badania cytologicznego, które ocenia stan szyjki macicy. Podczas cytologii, lekarz umieszcza specjalne urządzenie (wziernik) w pochwie i ocenia szyjkę macicy. Za pomocą małej szczoteczki, lekarz pobiera wymaz z szyjki macic i przekazuje go do badania laboratoryjnego.
W przebiegu objawowym choroby, pojawia się nieuzasadnione krwawienie z pochwy, zwłaszcza po stosunku oraz u kobiet po menopauzie. Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy przestaje miesiączkować.
Inne objawy obejmują:
- Wodnistą lub krwawą wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym zapachu,
- Ból podczas oddawania moczy, krew w moczu, częstą potrzebę oddawania moczu,
- Trudności z wypróżnianiem, czarne stolce, potrzebę wypróżniania pomimo braku stolca.
Pamiętaj, że powyższe objawy nie muszą świadczyć o raku pochwy. Ich przyczyny mogą być zupełnie inne. Jednakże, jeżeli zauważysz któryś z objawów u siebie, zgłoś się do lekarza, aby ustalić przyczynę.
Rak pochwy – Czy istnieje badanie diagnostyczne?
Aby zdiagnozować raka pochwy, lekarz wykonuje badanie obszaru miednicy. Podczas badania, lekarz może użyć kolposkopu, aby dokładnie zobaczyć wnętrze pochwy oraz wykona biopsję. Oznacza to, że pobierze próbkę tkanki, która zostanie sprawdzona pod kątem zmian nowotworowych.
Co to jest stadium nowotworowe?
Stadium nowotworowe to skala, na podstawie której lekarze sprawdzają stopień zaawansowania nowotworu, w tym czy rozprzestrzenia się do innych narządów.
Rak pochwy – Jak wygląda leczenie?
Wybór drogi leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, rozmiaru nowotworu oraz jego lokalizacji. Przebieg leczenia zależy także od wieku, chorób współistniejących oraz tego czy planujesz ciążę.
Wyróżniamy następujące metody leczenia:
- Operacja – Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu macicy, szyjki macicy i górnej części pochwy. Ten zabieg to histerektomia całkowita. Przeczytaj o nim więcej tutaj.
- Radioterapia – Ten zabieg zabija komórki rakowe. Czasami, do zabiegu radioterapii używa się maszyny zewnętrznej, a czasami w ciele umieszcza się niewielkie kapsułki w okolicy nowotworu,
- Chemioterapia – Chemioterapia to określenie dla grupy leków, które niszczą komórki nowotworowe lub hamują ich wzrost.
Rak pochwy – Jak wygląda życie po leczeniu?
Po leczeniu, należy wykonywać badania kontrolne, aby sprawdzić czy rak nie powrócił. Badania kontrolne zazwyczaj obejmują badanie miednicy i badania sprawdzające zmiany komórkowe w kierunku raka macicy, takie jak badanie cytologiczne.
Obserwuj jak zachowuje się Twoje ciało. Jeżeli zauważysz u siebie jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, zgłoś się do lekarza, ponieważ może to oznaczać nawrót choroby.
Co jeżeli rak się rozprzestrzenia lub nawraca?
Jeżeli rak się rozprzestrzenia lub nawraca, lekarz może zalecić dodatkową operację lub chemioterapię.
Rak pochwy a ciąża
Jeżeli nie przeszłaś menopauzy i planujesz ciążę, poinformuj o tym lekarza, zanim rozpoczniesz leczenie. Niektórym kobietom udaje się zajść w ciążę po leczeniu. Jednakże, nie jest możliwe zajście w ciążę po histerektomii, radioterapii i niektórych rodzajach chemioterapii.
Rak pochwy – Co jeszcze mogę zrobić?
Najważniejszą rzeczą podczas leczenia, jest przestrzeganie zaleceń lekarskich odnośnie wizyt i badań kontrolnych. Należy zgłaszać lekarzowi wszystkie efekty uboczne leczenia oraz niepokojące sygnały.
Na drodze leczenia, należy podjąć wiele ważnych decyzji, włącznie z tym, jaki rodzaj zabiegu będzie najbardziej odpowiedni. Dlatego, bardzo ważne jest informowanie personelu medycznego o samopoczuciu dotyczącym sugerowanego leczenia.
Poniżej znajdują się pytania jakie możesz zadać lekarzowi podczas drogi wyboru leczenia:
- Jakie są zalety tego rodzaju leczenia? Jakie są szanse wydłużenia życia przy podjęciu tej terapii? Czy to zmniejszy ilość objawów lub im zapobiegnie?
- Jakie są potencjalne negatywne strony zabiegu?
- Czy istnieją inne możliwe opcje leczenia?
- Co się może stać jeżeli nie podejmę leczenia?
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)