Brak produktów w koszyku.

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu może być efektem ubocznym leczenia za pomocą chemioterapii. Chemioterapia to termin medyczny dla leków, które niszczą komórki nowotworowe lub powstrzymują ich wzrost.  Nie każdy, kto zostaje poddany chemioterapii traci włosy. Lekarze informują chorych, jakie jest prawdopodobieństwo utraty włosów. Zależy to od:

 

  • Otrzymanego leku chemioterapeutycznego ,
  • Dawki i sposobu podawania leków.

 

Kiedy pacjenci tracą włosy, zwykle zaczynają one wypadać 2 do 3 tygodni po rozpoczęciu chemioterapii. Może to nastąpić także po kilku sesjach chemioterapii. Niektórzy chorzy tracą włosy po trochu, a inni w większych ilościach (mogą wyciągać je w kępkach). Niektórzy ludzie tracą wszystkie włosy, a inni nie. Ten proces zazwyczaj nie jest bolesny. Włosy wypadają najczęściej z głowy, ale mogą również wypadać z pach, okolicy brody, brwi, okolic narządów płciowych i nóg. Inny rodzaj leczenia – radioterapia może również powodować wypadanie włosów. Nie każdy, kto zostanje poddany radioterapii traci włosy.

 

Zależy to od:

 

  • Części ciała objętej działaniem radioterapii – ludzie mogą stracić włosy na części ciała poddanej promieniowaniu.
  • Dawki promieniowania i sposobu jej podawania.

 

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu – Czy włosy odrastają po zakończeniu leczenia?

 

Po zakończeniu chemioterapii włosy odrastają, z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków. Włosy mogą wyglądać lub wydawać się inne niż wcześniej, zwłaszcza na początku. Na przykład, mogą być bardziej podkręcone lub kolor może być poszarzały. Całkowite odrastanie włosów może zająć od 6 do 12 miesięcy.  Po radioterapii włosy nie zawsze odrastają całkowicie. Jeśli odrosną, mogą wyglądać inaczej niż wcześniej.

 

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu – Czy można zapobiec wypadaniu włosów?

 

W niektórych przypadkach można zapobiec wypadaniu włosów. Istnieją specjalne czepki, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadania włosów. Działają poprzez chłodzenie skóry głowy podczas chemioterapii. Chodzi o to, że gdy skóra głowy jest zimniejsza, mniej chemioterapii dociera do niektórych komórek. Może to zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadania włosów. Czepki te są najczęściej stosowane u kobiet leczonych z powodu raka piersi. Ale są również zatwierdzone dla osób z innymi postaciami raka. Czepki działają lepiej z niektórymi lekami chemioterapeutycznymi, a czasami w ogóle nie działają. Nie są zalecane dla osób z niektórymi typami nowotworu, takimi jak białaczka lub niektóre rodzaje chłoniaków. Skutki uboczne mogą obejmować uczucie zimna lub łagodny ból głowy.

 

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu – Co zrobić, aby poradzić sobie z wypadaniem włosów?

 

Jeśli leki chemioterapeutyczne mogą spowodować wypadanie włosów, należy porozmawiać z lekarzem, który poinformuje czego się spodziewać i pomoże się na to przygotować. Aby zadbać o włosy i skórę głowy przed ich utratą można:

 

  • Użyć łagodnego szamponu, osuszyć włosy i używać miękkiej szczotki do włosów,
  • Unikać używania lokówek, suszarek do włosów, wałków, opasek do włosów lub spinek do włosów,
  • Unikać spryskiwania włosów lakierem, innymi chemikaliami lub farbowania.

 

Niektórzy decydują się podczas chemioterapii na używanie specjalnej nasadki chłodzącej, aby zapobiec wypadaniu włosów. Niektórzy pacjenci obcinają włosy na krótko lub golą głowę zanim włosy wypadną lub gdy zaczną wypadać. Część chorych stosuje perukę, szalik, czapkę, chustę lub inne nakrycie głowy po wypadnięciu włosów. Po wypadnięciu włosów noszenie peruki, treski, czapki, szalika, chusty lub innego nakrycia głowy może pomóc poczuć się lepiej ze swoim wyglądem. O skórę głowy trzeba zadbać także po wypadnięciu włosów. Aby zapobiec zranieniu lub poparzeniu skóry głowy, można zakryć głowę podczas wychodzenia na zewnątrz. Zakrycie głowy może również pomóc zachować ciepło.

 

Aby zadbać o odrastające włosy, można myć ją nie więcej niż 2 razy w tygodniu. Warto delikatnie pocierać skórę głowy, aby pozbyć się suchej skóry i stylizować włosy delikatnie. Należy starać się nie suszyć zbyt mocno, ani nie szczotkować zbyt mocno włosów.  Należy unikać dodawania jakichkolwiek chemikaliów lub barwników do czasu pełnego odrośnięcia włosów.

 

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu i negatywne stany emocjonalne

 

Uczucie smutku, złości i tym podobne z powodu traty włosów są normalne. Dla wielu osób wypadanie włosów jest jednym z najgorszych skutków ubocznych leczenia nowotworu. Można poczuć się lepiej, rozmawiając z kimś o swoich uczuciach. Można porozmawiać ze swoim lekarzem, pielęgniarką, przyjacielem, członkiem rodziny lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

 

Przeczytaj wwięcej na temat braku apetytu i utraty wagi związanej z nowotworem.

Utrata włosów na skutek leczenia nowotworu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]