Brak produktów w koszyku.

Nudności i wymioty podczas leczenia nowotworu

Dlaczego pacjenci mogą odczuwać nudności i wymioty podczas leczenia nowotworu?

 

Nudności to uczucie, które pojawia się, gdy myślisz, że możesz zwymiotować. Nudności i wymioty są częstymi skutkami ubocznymi leczenia nowotworu za pomocą chemioterapii. Chemioterapia to termin używany przez lekarzy do opisania grupy leków niszczących komórki rakowe. Nie każdy pacjent, który otrzymuje chemioterapię odczuwa nudności i wymioty. Lekarz poinformuje, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów i jak nasilone mogą być. Kiedy chorzy mają nudności i wymioty po chemioterapii, zwykle czują się lepiej w ciągu 1 do 2 dni. Jednakże, niektórzy pacjenci mają objawy do 3-4 dni po chemioterapii. Zależy to od rodzaju leków stosowanych w chemioterapii, dawki i schematu leczenia. Inny rodzaj leczenia raka, zwany radioterapią, może również powodować nudności i wymioty. Nie każdy, kto zostanie poddany radioterapii odczuwa nudności i wymioty. Będzie to zależeć od leczonej części ciała, dawki promieniowania i tego, czy dana osoba otrzyma chemioterapię w tym samym czasie.

 

Czy można zapobiec nudnościom i wymiotom podczas leczenia nowotworu?

 

Tak. Jeśli chemioterapia jest powoduje nudności i wymioty, lekarz poda inne leki przed rozpoczęciem leczenia. Leki te mogą zapobiegać nudnościom i wymiotom. Lekarz może stosować leki w różnych formach. Mogą mieć postać tabletki, plastra na skórę lub być podawane dożylnie. Możliwe jest stosowanie jednego lub kilku rodzajów leków.  Osoby, które mają nudności i wymioty przez kilka dni po chemioterapii, mogą również przyjmować niektóre leki w domu przez 2 do 4 dni po leczeniu.  Jeśli radioterapia wywołuje nudności i wymioty, lekarz przepisze lek, który należy przyjmować przed codziennym leczeniem.

 

Nudności i wymioty podczas leczenia nowotworu – Jak sobie z nimi radzić?

 

Aby radzić sobie z objawami, można:

 

  • Przyjmować leki przepisane przez lekarza, aby zapobiec nudnościom i wymiotom, nawet przy dobrym samopoczuciu. Najlepszym sposobem radzenia sobie z nudnościami i wymiotami jest zapobieganie ich wystąpieniu.
  • Przyjmować odpowiednie ilości płynów i dbać o to, aby się nie odwodnić. Odwodnienie występuje, gdy organizm traci zbyt dużo wody. Może powodować u ludzi ciemnożółty mocz i uczucie pragnienia, zmęczenia, zawrotów głowy lub dezorientacji.
  • Jeść 5 lub 6 małych posiłków w ciągu dnia po chemioterapii zamiast, 3 dużych posiłków, zwłaszcza w przypadku odczuwania mdłości.
  • Dowiedzieć się, ile jeść lub pić przed rozpoczęciem leczenia raka. Niektórzy chorzy czują się lepiej, gdy jedzą lub piją niewielką ilość przed leczeniem. Inni ludzie czują się lepiej, jeśli wcześniej nie jedzą ani nie piją.
  • Unikać potraw, które są ostre, tłuste lub ciężkostrawne. Zamiast tego warto jeść produkty, które są mdłe, takie jak krakersy, ryż i tosty. Inne dobre potrawy to bulion, woda, herbata, banany, kurczak (pieczony lub gotowany, nie smażony), płatki owsiane, jogurt, makaron.
  • Odczekać co najmniej 1 godzinę po zabiegu przed rozpoczęciem picia lub jedzenia.
  • Jeść i pić powoli.
  • Poprosić kogoś, aby ugotował jedzenie, jeśli jego zapach przeszkadza.

 

Zapoznaj się z informacjami na temat braku apetytu i utraty wagi na skutek nowotworu.

Nudności i wymioty podczas leczenia nowotworu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]