Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby reumatyczne » Łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci
Łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci
Artretyzm to termin ogólny oznaczający zapalenie stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów jest jednym z rodzajów zapalenia stawów. Występuje najczęściej u dzieci, które mają chorobę skóry zwaną łuszczycą. Łuszczyca powoduje powstawanie warstw grubej, czerwonej skóry pokrytej czasami srebrnymi lub białymi łuskami. Czasami, łuszczycowe zapalenie stawów występuje u dzieci, które nie mają łuszczycy, ale mają członków rodziny z łuszczycą. Lekarze nie wiedzą, co powoduje łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci. Terminy medyczne określające ten stan to łuszczycowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i młodzieńcze łuszczycowe zapalenie stawów.
Jakie objawy daje łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci?
Objawy nie są takie same u wszystkich dzieci. Ogólnie, łuszczycowe zapalenie stawów powoduje ból stawów i obrzęk. Stawy, które są zwykle dotknięte chorobą, obejmują kolana, kostki, biodra, nadgarstki, dłonie i stopy. Symptomy czasami zależą od wieku dziecka. Dzieci w wieku poniżej 5 lub 6 lat, często mają obrzęk palców u rąk i nóg. To sprawia, że palce u rąk i nóg wyglądają trochę jak ‘kiełbaski'. Starsze dzieci i nastolatki często odczuwają ból pleców lub bioder. Czasami pojawia się również obrzęk podudzia lub wokół kostek. Obrzęk występuje, w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości.
Oprócz objawów ze strony stawów, u dzieci z łuszczycowym zapaleniem stawów można zauważyć:
- Wysypkę łuszczycową – Wysypka to czerwone, wypukłe plamy na skórze. Obszary te są czasami trudne do zauważenia, ponieważ mogą znajdować się na linii włosów lub za uszami.
- Zmiany związane z paznokciami – Paznokcie mogą wyglądać jakby były nakłute szpilką. Paznokieć może również odchodzić z łożyska.
- Zaczerwienienie oczu – Zaczerwienienie jest zwykle bezbolesne. Przyczyną zaczerwienienia jest zapalenie błony naczyniowej oka. Zapalenie błony naczyniowej oka może prowadzić do utraty wzroku. Jeżeli zaczerwienienie występuje u dziecka, pamiętaj, aby wspomnieć o tym objawie lekarzowi.
W związku z tym, należy dokładnie obserwować dziecko, aby nie pominąć niektórych objawów.
Jak zdiagnozować łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci?
Aby dowiedzieć się, co powoduje objawy choroby u dziecka, lekarz zapyta przede wszystkim o objawy, które pojawiły się u dziecka i skieruje na odpowiednie badanie. Lekarz może zalecić:
- Badania krwi,
- Prześwietlenie stawów.
Dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów będą bez wątpienia musiały udać się do okulisty, aby sprawdzić czy wystąpiło zapalenie błony naczyniowej oka. Często, zapalenie błony naczyniowej oka nie powoduje objawów, dopóki nie uszkodzi oka. Dlatego, ważne jest regularne badanie wzroku.
Jak leczyć łuszczycowe zapalenie stawów u dzieci?
Chociaż nie można całkowicie wyleczyć łuszczycowego zapalenia stawów u dzieci, istnieją różne metody, które mogą pomóc złagodzić i kontrolować objawy choroby. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów jest zwykle długotrwałe. W zależności od objawów występujących u dziecka i innych czynników, leczenie zwykle obejmuje jeden lub więcej z poniższych elementów:
- Leki nazywane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) – NLPZ to duża grupa leków obejmująca ibuprofen i naproksen.
- Zastrzyki z leków sterydowych, które są podawane do stawu – To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie. Te sterydy pomagają zmniejszyć obrzęk i ból.
- Leki nazywane lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby lub DMARD – Obejmują metotreksat, sulfasalazynę lub leflunomid. Są dostępne w postaci tabletek lub płynu. Leki biologiczne to inny rodzaj DMARD. Leki można podać jako zastrzyk lub dożylnie.
Co dziecko może zrobić, aby poczuć się lepiej?
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna u dzieci chorych na łuszczycowe zapalenie stawów. Dzieci mogą chcieć uniknąć aktywności z powodu bólu, ale to może pogorszyć ich stan zdrowia. Może to spowodować osłabienie mięśni i sztywność stawów. Dlatego, lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta mogą pomóc w ustaleniu, które zajęcia i ćwiczenia są odpowiednie dla Twojego dziecka.
Sprawdź także jak przebiega łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych.
Autor:
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)