Brak produktów w koszyku.

Złamanie pierwszej kości śródręcza

Złamanie pierwszej kości śródręcza

 

Złamanie pierwszej kości śródręcza, znane również jako złamanie boksera ma miejsce, gdy osoba złamie określoną część jednej z kości dłoni. Kości dłoni są również nazywane kośćmi śródręcza. Kość biorąca udział w złamaniu boksera to kość między małym palcem a nadgarstkiem. Chociaż złamanie to nazywa się złamaniem boksera, zwykle nie występuje u bokserów. Do tego złamania dochodzi na przykład, gdy ludzie uderzają w ścianę lub inny twardy przedmiot.

 

Objawy tego rodzaju złamania mogą obejmować:

 

  • Ból w okolicy złamania,
  • Obrzęk, zwykle na grzbiecie dłoni,
  • Sińce, zwykle na dłoni,
  • Mały palec lub bok dłoni wygląda tak, jakby był nienaturalnie wygięty.

 

Podczas wizyty u lekarza, lekarz przeprowadzi wywiad, wykona badanie oraz prawdopodobnie zleci prześwietlenie dłoni.

 

Jak leczyć złamanie pierwszej kości śródręcza?

 

Leczenie zależy od ciężkości złamania. W przypadku otwartego złamania, lekarz dobrze je zdezynfekuje. Poda również zastrzyk przeciw tężcowi, jeśli minęło wiele lat od ostatniego zastrzyku  Przez pierwsze kilka dni po urazie lekarz prawdopodobnie zaleci jedną lub więcej z poniższych czynności:

  • Opieranie na czymś dłoni i odpoczynek,
  • Trzymanie ręki powyżej poziomu serca – Jest to pomocne tylko przez kilka pierwszych dni po kontuzji.
  • Nakładanie lodu na dłoń – Można zastosować zimny żel, worek lodu lub worek mrożonych warzyw na to miejsce co 1 do 2 godzin, za każdym razem przez 15 minut. Warto umieścić cienki ręcznik między lodem (lub innym zimnym przedmiotem) a skórą. Niektórym osobom pomaga stosowanie lodu do 2 dni po urazie.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych – W przypadku silnego bólu lub poważnego złamania lekarz przepisze silny lek przeciwbólowy. Jeśli złamanie jest łagodne, lekarz może zalecić przyjmowanie leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty obejmują paracetamol, ibuprofen i naproksen.
  • Noszenie szyny – Noszenie szyny utrzymuje kości dłoni w jednej pozycji, dzięki czemu złamanie może się zagoić. Ale zanim lekarz założy szynę na rękę, upewni się, że kości dłoni są we właściwej pozycji. Jeśli kości nie są we właściwej pozycji, może być konieczne wykonanie procedury, aby przywrócić kości do prawidłowej pozycji. Po ustąpieniu obrzęku, niektórzy ludzie wymagają operacji, aby kości dłoni pozostały na miejscu i mogły się prawidłowo zagoić. To, czy pacjent potrzebuje operacji, zależy od rodzaju złamania. Po wygojeniu złamania może być również konieczna współpraca z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta pokaże odpowiednie ćwiczenia, w tym rozciągające, aby wzmocnić mięśnie dłoni i palców oraz zapobiec ich zesztywnieniu.

 

Złamanie pierwszej kości śródręcza – Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Powrót do zdrowia trwa zwykle od 4 do 6 tygodni, w zależności od rodzaju złamania. Czas gojenia zależy również od osoby. Zdrowe dzieci zazwyczaj wracają do zdrowia znacznie szybciej niż osoby starsze lub dorośli z innymi problemami zdrowotnymi.

 

Po zabiegu lekarz poinformuje, kiedy do niego zadzwonić. Często należy zgłosić się do lekarza, jeśli:

 

  • Wystąpi silny ból lub nasilenie bólu lub obrzęku,
  • Pacjent odczuwa drętwienie lub mrowienie w palcach lub ma sine lub fioletowe zabarwienie dłoni,
  • Doszło do uszkodzenia szyny.

 

Podczas gojenia się złamania ważne jest, aby postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza.  Ponadto, lekarze zwykle zalecają osobom ze złamaniami:

 

  • Stosowanie zdrowej diety zawierającą odpowiednią ilość wapnia, witaminy D i białka,
  • Nie uszkadzanie szyny ani nie zamaczanie jej,
  • Rzucenie palenia, ponieważ złamania mogą goić się dłużej u palaczy.

 

zlamanie-pierwszej-kosci-srodrecza

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]