Menu
Brak produktów w koszyku.

Złamanie nosa

Złamanie nosa

 

Istnieją różne rodzaje złamań nosa, w zależności od tego, jak łamie się kość. Niektóre złamania są poważniejsze niż inne. Jeśli kość jest tylko pęknięta, złamanie zwykle nie jest tak poważne. Ale jeśli kość zostanie wypchnięta ze swojej normalnej pozycji, złamanie jest poważniejsze.

 

Objawy złamania nosa obejmują:

 

 • Ból,
 • Obrzęk,
 • Trudności w oddychaniu przez nos,
 • Krwawienie z nosa lub czysty płyn wypływający z nosa,
 • Brak węchu.

 

Złamanie nosa może również spowodować, że nos będzie wyglądał na krzywy lub zgięty.

 

Jeśli dochodzi do krwawień z nosa, można wykonać następujące czynności, aby powstrzymać krwawienie:

 

 • Podczas siedzenia lub stania należy pochylić się nieco do przodu. Nie należy kłaść się ani odchylać głowy do tyłu,
 • Trzeba mocno ścisnąć miękki obszar w dolnej części nosa, poniżej kości, używając kciuka i palca,
 • Należy trzymać na nosie opakowanie zimnego żelu, worek lodu lub worek mrożonych warzyw przez kilka minut. Warto spróbować włożyć cienki ręcznik między lód (lub inny zimny przedmiot) a skórę. Jeśli krwawienie nie ustąpi, można delikatnie włożyć do nosa gazę lub wacik. Ale jeśli nie można zatrzymać krwawienia, warto udać się do lekarza lub pielęgniarki.

 

Podczas wizyty, lekarz zapyta o uraz i objawy oraz przeprowadzi badanie. W zależności od urazu i objawów, może zlecić zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które tworzy obrazy wnętrza ciała.

 

Jak leczyć złamanie nosa?

 

Przez pierwsze 1-2 dni po urazie można zmniejszyć obrzęk poprzez:

 

 • Utrzymywanie głowy powyżej poziomu serca (i nie leżenie płasko).
 • Zimny okład
 • Można zastosować zimny żel, worek lodu lub torebkę mrożonych warzyw na zranione miejsce co 1 do 2 godzin, za każdym razem na 15 minut. Pomiędzy lód (lub inny zimny przedmiot) a skórę należy położyć cienki ręcznik. Należy używać lodu (lub innego zimnego przedmiotu) przez co najmniej 6 godzin po kontuzji. Jeśli pacjent odczuwa silny ból lub ciężkie złamanie, lekarz przepisze silny lek przeciwbólowy. Jeśli złamanie jest łagodne, lekarz prawdopodobnie zaleci przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Leki dostępne bez recepty obejmują paracetamol, ibuprofen i naproksen. Inne leczenie zależy od tego, jak łagodne lub ciężkie jest złamanie nosa.

 

Jeśli kości nosowe znajdują się we właściwej pozycji i można oddychać przez oba nozdrza, złamanie nosa jest łagodne. W takiej sytuacji, prawdopodobnie nie będzie potrzebne inne leczenie. Jeśli uraz wypchnął kości nosowe z właściwej pozycji, kości będą musiały zostać umieszczone z powrotem we właściwej pozycji. Lekarze mogą czasami ustawić kości nosa z powrotem we właściwej pozycji, wykonując zabieg.  Jeśli ta procedura nie zadziała lub chory ma poważne złamanie nosa, będziesz potrzebować operacji. Chirurgia nosa jest zwykle wykonywana przez specjalistę zwanego lekarzem do spraw uszu, nosa i gardła, czyli otolaryngologa.

 

Złamanie nosa – Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Większość złamań nosa goi się tygodniami. Czas gojenia zależy od tego, jak łagodne lub ciężkie jest złamanie. Czas gojenia zależy również od osoby. Zdrowe dzieci zwykle wracają do zdrowia znacznie szybciej niż osoby starsze lub dorośli z innymi problemami zdrowotnymi. Podczas gojenia się złamania nosa ważne jest, aby postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Na przykład, lekarz może zalecić unikanie wykonywania pewnych czynności.

 

Po zabiegu lekarz poinformuje, kiedy do niego zadzwonić. Ogólnie, należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 

 • Nasila się ból lub obrzęk,
 • Nos mocno krwawi lub z nosa wycieka płyn,
 • Istnieją problemy z oddychaniem.
zlamanie-nosa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]