Menu
Brak produktów w koszyku.

Kompleksowy zespół bólu regionalnego

Co to jest kompleksowy zespół bólu regionalnego?

 

Kompleksowy zespół bólu regionalnego (CRPS) to stan, który powoduje ból, obrzęk i inne objawy. Zwykle dzieje się to tylko w jednej części ciała, takiej jak ręka lub noga. Zarówno dorośli, jak i dzieci cierpieć na CRPS. U dorosłych, zespół bólowy często zaczyna się po złamaniu kości, urazie (takim jak skręcenie), operacji lub udarze. Lekarze nie są pewni, jak i dlaczego powstaje zespół bólu regionalnego. Osoby z CRPS odczuwają silniejszy ból niż z powodu urazu, operacji lub innego problemu medycznego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u dzieci, CRPS może rozpocząć się bez żadnego urazu lub operacji.

 

Jakie objawy wywołuje kompleksowy zespół bólu regionalnego?

 

U dorosłych CRPS zwykle atakuje ramiona, a u dzieci CRPS choroba najczęściej atakuje nogi. Objawy CRPS mogą obejmować:

 

 • Ból – ból może być palący, mrowiący, pulsujący lub bolesny, a do tego bardzo nasilony,
 • Wrażliwość na dotyk lub zimno lub brak czucia dotyku lub bólu,
 • Obrzęk części ciała,
 • Problemy z poruszaniem częścią ciała z powodu bólu, obrzęku lub sztywności,
 • Drżenie lub skurcz mięśni w części ciała dotkniętej zespołem bólowym,
 • Zmiany skórne – Mogą obejmować zmiany grubości, temperatury lub koloru skóry albo większe lub mniejsze niż zwykle pocenie się,
 • Zmiany w sposobie wzrostu włosów i paznokci.

 

W większości przypadków, pierwsze objawy CRPS obejmują ból, zaczerwienienie i obrzęk dotkniętej części ciała. Zazwyczaj część z ciała w której występuje ból jest początkowo ciepła, ale później może zmienić się z ciepłej na zimną. U niektórych osób bolesne miejsce jest zimne.

 

Jak zdiagnozować kompleksowy zespół bólu regionalnego?

 

Nie ma jednego badania stosowanego do wykrycia kompleksowego zespołu bólu regionalnego.  Lekarz przeprowadzi badanie i zada odpowiednie pytania dotyczące objawów. Na tej podstawie, lekarze zwykle mogą stwierdzić, czy dana osoba ma CRPS. Jeśli lekarz nie jest pewien, czy dana osoba ma CRPS, może skierować pacjenta na badania obrazowe, takie jak prześwietlenie lub rezonans magnetyczny. Badania te tworzą obrazy wnętrza ciała. Mogą wykazywać zmiany w kościach, stawach lub skórze, które mogą być spowodowane przez CRPS. Lekarze mogą również wykonywać testy mierzące temperaturę skóry, pocenie się i wrażliwość nerwów. Te badania zwykle nie są potrzebne. Lekarz może to zrobić, jeśli będzie potrzebować dodatkowych informacji. W przypadku dzieci z CRPS, lekarze mogą wykonywać badania krwi i badania obrazowe, aby upewnić się, że inny stan nie powoduje objawów.

 

Jak leczyć kompleksowy zespół bólu regionalnego?

 

Leczenie CRPS jest inne w przypadku każdego pacjenta. Lekarze mogą wypróbować różne metody leczenia, aby zobaczyć, co działa najlepiej. U dorosłych leczenie CRPS obejmuje:

 

 • Obserwację CRPS – Na przykład ważne jest, aby wiedzieć, że chociaż zespół powoduje ból, nie uszkadza danej części ciała. Dołączenie do grupy wsparcia może pomóc pacjentom z CRPS w radzeniu sobie z objawami.
 • Rozmowa z terapeutą – Może to pomóc zmniejszyć stres. Stres w pracy lub w domu może być częścią CRPS lub nasilić jego objawy.
 • Fizjoterapia ma na celu naukę ćwiczeń, w tym rociągających.
 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych – Mogą to być leki na receptę lub dostępne bez recepty, w zależności od tego, co według lekarza lub pielęgniarki może działać najlepiej. Jeśli te zabiegi nie pomogą, osoby z bardzo nasilonym bólem powinny udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu bólu.

 

Specjaliści mogą wypróbować inne metody leczenia, takie jak:

 

 • Zastrzyki z leków odrętwiających lub przeciwbólowych,
 • Lek przeciwbólowy podawany w kręgosłup,
 • Zastosowanie urządzenia pomagającego powstrzymać sygnały nerwowe bólu.

 

Główne zabiegi dla dzieci z CRPS obejmują:

 

 • Terapię fizyczna i zajęciowa – obejmuje to naukę ćwiczeń, ruchów i sposobów wykonywania codziennych zadań,
 • Poradnictwo mające na celu zmniejszenie stresu i lęku – Współpraca z doradcą jest również ważna w leczeniu problemów psychicznych lub emocjonalnych, które mogą być częścią CRPS.

 

Czy można powstrzymać kompleksowy zespół bólu regionalnego?

 

Czasami. Przyjmowanie witaminy C po złamaniu kości lub operacji może pomóc w zapobieganiu CRPS. U dorosłych ze złamaniem kości, urazem lub udarem, utrzymywanie ruchu danej części ciała może pomóc w zapobieganiu rozwoju zespołu bólowego. Na przykład, jeśli ktoś po udarze jest częściowo sparaliżowany, terapeuta może delikatnie poruszać sparaliżowanymi częściami ciała. Można to zrobić, nawet jeśli dana osoba nie może wstać z łóżka.

Kompleksowy-zespol-bolu-regionalnego

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]