Menu
Brak produktów w koszyku.

Urazy palców u rąk

Jakie są typowe urazy palców u rąk?

 

 Typowe urazy palców u rąk obejmują:

 

Skręcenie palca – Skręcenie występuje wtedy, gdy więzadło zrywa się lub zostaje zbyt mocno rozciągnięte. Więzadła to tkanki, które łączą kości z innymi kośćmi. Objawy skręcenia palca mogą obejmować ból, obrzęk, sztywność lub osłabienie palca.

Uraz ścięgna zginacza – Ścięgna to silne tkanki łączące mięśnie z kośćmi. W przypadku urazu ścięgna zginacza, ścięgno po wewnętrznej stronie dłoni jest zerwane lub przecięte. Jeśli skaleczenie lub uraz znajduje się w pobliżu czubka palca, uniemożliwia to jego zgięcie. Końcówka palca pozostaje prosta.

Uraz ścięgna prostownika – W tym urazie ścięgno z tyłu dłoni jest zerwane lub przecięte. Jeśli uraz lub skaleczenie znajduje się w pobliżu czubka palca, powoduje to, że czubek palca pozostaje zgięty. Palec nie może się wyprostować. Jednym z powszechnych typów urazów ścięgien prostowników jest zwany palcem młoteczkowaty. Dzieje się tak, gdy zraniony zostanie staw palca blisko paznokcia. Oprócz zginania czubka palca, palec młoteczkowaty powoduje ból i obrzęk górnej części stawu. Innym powszechnym typem urazu ścięgna prostowników jest palec butonierkowaty. Dzieje się tak, gdy ścięgno pęka i wysuwa się ze swojego miejsca. Uraz sprawia, że ​​staw najbliższy czubka palca pozostaje wyprostowany, a staw palca w środku pozostaje zgięty.

 

Palec strzelający – Ten stan uniemożliwia normalne wyprostowanie palca. Kiedy ludzie próbują wyprostować palec, palec „blokuje się” lub pozostaje w zgiętej pozycji. Uraz może również powodować ból palca lub dłoni. Palec strzelający jest spowodowany problemem ze ścięgnem.

 

Podczas badania, lekarz zapyta o objawy i przeprowadzi badanie. Prawdopodobnie, lekarz zaleci prześwietlenie palca lub dłoni. Lekarz może również skierować na badanie obrazowe, takie jak USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała.

 

Jak leczyć urazy palców u rąk?

 

Leczenie zależy od rodzaju urazu palca i jego nasilenia. Jeśli pacjent odczuwa silny ból lub ciężki uraz, lekarz prawdopodobnie przepisze silny lek przeciwbólowy. Jeśli uraz jest łagodny, lekarz może zalecić przyjmowanie leku dostępnego bez recepty na ból. Leki dostępne bez recepty obejmują paracetamol, ibuprofen i naproksen. Leczenie urazu palca może obejmować jedno lub więcej z poniższych:

 

 • Oparcie i odpoczynek dłoni,
 • Trzymanie dłoni uniesionej powyżej poziomu serca (jeśli to możliwe),
 • Nakładanie lodu na palec – Aby zmniejszyć obrzęk, można co 1 do 2 godzin położyć zimny żel, worek lodu lub torebkę mrożonych warzyw na uszkodzonym miejscu, za każdym razem na 15 minut. Pomiędzy lód (lub inny zimny przedmiot) a skórę należy położyć cienki ręcznik. Można używać lodu (lub innego zimnego przedmiotu) przez co najmniej 6 godzin po kontuzji. Niektórym osobom pomaga dłuższe stosowanie lodu, nawet do 2 dni po urazie,
 • Noszenie elastycznego bandaża,
 • Można specjalnym opatrunkiem złączyć da palce znajdujące się obok siebie. Odbywa się to najczęściej w leczeniu skręceń palców. Nie stosuje się tej metody do leczenia urazów ścięgien lub palca strzelającego,
 • Noszenie szyny – Szyny są zwykle stosowane w leczeniu urazów ścięgien i palca strzelającego. W przypadku niektórych z tych urazów, takich jak palec młoteczkowaty, pacjenci powinni zawsze nosić szynę.
 • Chirurgia – Niektórzy pacjenci wymagają operacji, aby wyleczyć więzadło lub ścięgno. Chirurgia ręki jest zwykle wykonywana przez specjalistę zwanego chirurgiem ręki,
 • Fizjoterapia – Po wygojeniu się kontuzji, lekarz może zalecić pracę z fizjoterapeutą, który dostosuje indywidualny program ćwiczeń. Fizjoterapeuta może nauczyć ćwiczeń wzmacniających palce i ułatwiających poruszanie się.

 

Jak długo goją się urazy palców u rąk?

 

Urazy palców mogą goić się od tygodni do miesięcy, w zależności od rodzaju urazu. Zależy to również od osoby. Zdrowe dzieci wracają do zdrowia zwykle bardzo szybko. Starsze osoby dorosłe lub dorośli z innymi problemami zdrowotnymi mogą leczyć się znacznie dłużej. Podczas gojenia się urazu palca ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Lekarz może również zalecić unikanie pewnych czynności. Należy skontaktować się z lekarzem jeżeli:

 

 • Wystąpi silny ból lub nasilenie bólu lub obrzęku,
 • Pacjent odczuwa drętwienie lub mrowienie w palcach lub palec ma sine lub fioletowe zabarwienie.
 • Doszło do zgięcia lub wyprostowania palca, pomimo przeciwwskazań.

 

Urazy palców u rąk – złamanie palca

 

Istnieją różne rodzaje złamań. Rodzaj złamania zależy od tego, jak łamie się kość i czy złamana kość wystaje ze skóry, czy nie. Objawy złamania palca obejmują ból, obrzęk, sińce, sztywność i słabość ręki. Złamanie palca może również spowodować wygięcie palca w nieprawidłowej pozycji. Podczas wizyty, lekarz przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. Może również skierować na prześwietlenie.

 

Przez pierwsze 1-2 dni po kontuzji pacjent powinien:

 

 • Starać się trzymać palec uniesiony powyżej poziomu serca.
 • Umieścić zimny żel, worek lodu lub worek mrożonych warzyw na uszkodzonym miejscu co 1 do 2 godzin, za każdym razem przez 15 minut. Warto umieścić cienki ręcznik między lodem (lub innym zimnym przedmiotem) a skórą.

 

Leczenie zależy od rodzaju złamania palca i jego nasilenia. Jeśli pacjent odczuwa silny ból lub ciężkie złamanie, lekarz przepisze silny lek przeciwbólowy. Jeżeli złamanie jest łagodne, lekarz może zalecić przyjmowanie leku dostępnego bez recepty na ból. Leki dostępne bez recepty obejmują paracetamol, ibuprofen i naproksen. Złamania palców są zwykle leczone za pomocą szyny lub specjalnej taśmy. Zastosowanie taśmy polega na przyklejeniu zranionego palca do palca znajdującego się obok. Zanim lekarz założy szynę, upewni się, że kości palców znajdują się we właściwej pozycji.

 

Jeśli kości nie są we właściwej pozycji, może być konieczne wykonanie procedury, aby ustawić kości we właściwej pozycji.  Ciężkie złamania lub złamania, które obejmują złamania otwarte są zwykle leczone przez specjalistę zwanego chirurgiem ręki. Leczenie tego typu złamań zwykle obejmuje operację. Lekarz może również przepisać antybiotyk, aby zapobiec infekcji, jeśli kość wystaje ze skóry. Po zdjęciu szyny lekarz może zalecić pracę z fizjoterapeutą, który dostosuje indywidulany program ćwiczeń i pokaże jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

 

Urazy palców u rąk – Wybity palec

 

Wybity palec występuje, gdy jedna z kości w stawie palca zostaje wypchnięta ze swojej pozycji. Kość może być wypychana do przodu, tyłu lub boku stawu. Kiedy tak się dzieje, kości palców nie układają się prawidłowo.  Wybicie palca zwykle występuje w wyniku nagłego urazu. Czasami uraz powodujący wybicie powoduje również złamanie kości palca.

 

Wybicie palca powoduje ból i obrzęk wokół stawu. Ludzie zwykle widzą lub czują, że kość palca jest przesunięta. Ponieważ kość palca jest przesunięta, ludzie mają problem ze zginaniem lub prostowaniem palca. Należy skontaktować się z lekarzem w momencie zauważenia objawów, które mogą wskazywać na wybicie palca. Lekarz zapyta o objawy, wykona badanie i prawdopodobnie zleci prześwietlenie. Zdjęcie rentgenowskie może pokazać, czy doszło do złamania palca.

 

Leczenie zależy od tego, jak poważne jest wybicie palca oraz czy doszło również do złamania palca.  Osoby z ciężkim urazem lub ze złamaniem palca zwykle potrzebują wizyty u chirurga ręki. To lekarz, który jest specjalistą w leczeniu problemów z rękami. Prawdopodobnie, lekarze będą musieli wykonać operację, aby przywrócić kość do prawidłowej pozycji. Jeśli wybicie palca nie jest poważne, lekarz może wykonać procedurę, aby przywrócić kość do prawidłowej pozycji. Przed wykonaniem tej czynności, pacjent otrzymuje zastrzyk, aby znieczulić palec lub leki które spowodują senność.  Podczas zabiegu lekarz delikatnie odepchnie lub odciągnie palec z powrotem do prawidłowej pozycji, a następnie założy szynę na palec. Lekarz wykona kolejne prześwietlenie, aby sprawdzić, czy kość znajduje się we właściwej pozycji. Większość ludzi musi nosić szynę od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od tego, który staw został wybity.

 

Zwichnięty staw ma większą ryzyko ponownego przemieszczenia. Sztywność lub bolesność stawów palców może utrzymywać się przez wiele miesięcy po urazie.

 

urazy palców u rąk

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]