Brak produktów w koszyku.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – szanse i skutki

Planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji i zastanawiasz się czy tabletki będą dobrym wyborem? A może już je stosujesz i głowisz się nad tym czy szybko zajdziesz w ciążę po ich odstawieniu? Wątpliwości na temat tabletek antykoncepcyjnych może być bardzo wiele. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne należą do najchętniej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Wpływ na to ma ich wysoka skuteczność działania, która określana jest przez tak zwany wskaźnik Pearla. Pokazuje on ile kobiet w ciągu roku zaszło w ciążę przy stosowaniu różnych środków antykoncepcyjnych. Im ten wskaźnik jest niższy, tym dany środek ma większą skuteczność. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wynosi on 0,2-0,3, co pokazuje, że jest to najlepsza metoda spośród wszystkich dostępnych w Polsce. Żeby z nich skorzystać, to niezbędna będzie recepta online lub ta w tradycyjnej wersji.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zależy jednak od ich rodzaju oraz regularnego przyjmowania. W przypadku wystąpienia dłuższej przerwy w ich stosowaniu ryzyko zajścia w ciążę gwałtownie wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza tabletek jednoskładnikowych, które zawierają progestagen. W ich przypadku, nawet 3 godzinne spóźnienie w przyjęciu może spowodować, że kobieta nie będzie odpowiednio chroniona. Wówczas lekarze zalecają skorzystanie z dodatkowych środków i to nawet przez kolejny tydzień. Najlepszym wyborem są wtedy tabletki antykoncepcyjne online, które można nabyć bez konieczności wychodzenia z domu.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Ich stosowanie nie wymaga aż tak dużej dyscypliny i dopuszczalny jest nawet kilku godzinny poślizg. Konieczność wspomagania innymi środkami pojawia się dopiero, gdy przerwa pomiędzy tabletkami jest dłuższa niż 12 godzin. Ich skuteczność mogą jednak osłabić wymioty i biegunki oraz niektóre leki i preparaty ziołowe, zwłaszcza te zawierające dziurawiec czy ostropest. Jeżeli chcemy nabyć tabletki antykoncepcyjne, ale nie mamy czasu na wizytę w przychodni, wówczas możemy skorzystać z wygodnej usługi lekarz online, dzięki której otrzymamy niezbędną receptę na swój adres mailowy.

Czy w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę?

Taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa i kobieta zupełnie nieświadomie może nadal przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Co należy zrobić kiedy pojawi się podejrzenie zajścia w ciążę? W pierwszej kolejności należy wykonać domowy test ciążowy. W przypadku wyniku pozytywnego należy niezwłocznie odstawić tabletki. Konieczna będzie również wizyta u swojego ginekologa, który potwierdzi fakt, czy kobieta rzeczywiście zostanie za niedługo mamą.

Gdy ciąża nie zostanie potwierdzona. ale kobieta nadal będzie miała wątpliwości, to powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania, które są wiarygodniejsze, niż testy ciążowe dostępne w aptekach. Jeżeli potwierdzą one ciążę, wówczas trzeba przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne, ponieważ w tym stanie nie są one wskazane. Nie należy jednak przesadnie się martwić, jeżeli zdarzyło się je zażywać przez kilka dni, ponieważ nie mają one działania embriotoksycznego czy teratogennego.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Jeżeli kobieta biorąca do tej pory tabletki antykoncepcyjne planuje zajść w ciąże, to w pierwszej kolejności musi je odstawić. Jak szybko można spodziewać się zamierzonych efektów? Wbrew potocznemu przekonaniu tabletki nie osłabiają płodności, więc ciąża może pojawić się bardzo szybko. Cykl owulacyjny może pojawić się już podczas pierwszego cyklu po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. Nierzadko zdarza się, że do zapłodnienia dochodzi dzień po rezygnacji z przyjmowania tabletek. Jest to spowodowane zwiększoną płodnością, wynikającą z tego, że jajniki produkują wtedy więcej niż jedną komórkę jajową. To z kolei może doprowadzić do zajścia w ciążę mnogą.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, kobiety chcące zajść w ciążę, powinny poczekać aż ich układ hormonalny wróci do normy. W tym czasie warto zrobić badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki oraz biocenozę pochwy. Do diety warto też włączyć kwas foliowy, który skutecznie zapobiega wszelkim wadom wrodzonym i korzystnie wpływa na rozwój zarodka. Dodatkowo powinno się całkowicie wyeliminować ze swojego życia palenie papierosów i picie alkoholu, a także zacząć się zdrowo odżywiać.

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

Baza wiedzy
Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.    EPIDEMIOLOGIA Częstość występowania wewnątrzczaszkowych tętniaków workowatych na podstawie badań radiograficznych

Czytaj więcej »
nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]