Menu
Brak produktów w koszyku.

Antykoncepcja awaryjna – Co musisz wiedzieć o tabletce po ?

Antykoncepcja awaryjna jest skutecznym sposobem zapobiegania powstaniu niechcianej ciąży. Używa się jej doraźnie, w sytuacjach awaryjnych, gdy z jakichś względów powstało podwyższone ryzyko zapłodnienia. Przykładami mogą być odbycie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, defektu, bądź nieumiejętnego zastosowania innej formy antykoncepcji (pęknięta prezerwatywa lub nieprzyjęcie tabletki), a także gwałt.

Formy antykoncepcji awaryjnej

Na rynku możemy spotkać się z trzema, powszechnie dostępnymi formami antykoncepcji awaryjnej. Są to:

  • Tabletka „dzień po”
  • Wkładka domaciczna

Skutkiem zastosowania każdej z nich jest zapobiegnięcie powstania niepożądanej ciąży, poprzez uniemożliwienie zarodkowi zagnieżdżenia się w macicy. Wymienione formy antykoncepcji awaryjnej w różnym stopniu wpływają na organizm kobiety oraz możliwe jest ich przyjęcie w różnym okresie czasu od chwili odbycia stosunku opatrzonego zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę. Jeśli chodzi o skuteczność – w przypadku wszystkich tych form znajduje się ona na podobnym poziomie. W zdecydowanej większości przypadków wymienione metody antykoncepcji zapobiegają powstaniu niechcianej ciąży – zdarzają się jednak przypadki, w których mimo zastosowania danego środka antykoncepcyjnego, doszło do ciąży.

Tabletki „dzień po”

Tabletka „po” jest zdecydowanie najczęściej stosowaną formą antykoncepcji awaryjnej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pigułek „dzień po” – różnią się one od siebie substancją czynną. Na rynku możemy znaleźć tabletki, w których czynnikiem aktywnym jest levonorgestrel (np. Escapelle) lub octan uliprystalu (np. EllaOne). Stosowanie ich równocześnie jest kategorycznie niewskazane.

W obu przypadkach o skuteczności antykoncepcji decyduje czas, który upłynął od stosunku, stwarzającego podwyższone ryzyko zajścia w ciążę. Im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym większe jest prawdopodobieństwo, że z powodzeniem zapobiegnie ona ciąży. Maksymalny czas po stosunku, w którym należy zażyć pigułkę, wynosi 72 godziny (w przypadku levonorgestrelu) lub 5 dni (w przypadku octanu uliprystalu). Należy pamiętać o tym, iż tabletki „dzień po” są doraźnym środkiem antykoncepcyjnym i nie należy ich stosować jako stałej formy zapobiegania ciąży.

Aby na terenie Polski zakupić tę formę antykoncepcji awaryjnej w aptece, konieczne jest uzyskanie recepty u lekarza. Może być to zarówno lekarz pierwszego kontaktu, rodzinny lub ginekolog – najważniejszy jest czas, w którym recepta zostanie wypisana, aby umożliwić skuteczne zastosowanie antykoncepcji.

Zdalna wizyta u lekarza – konsultacja i recepta online

Możliwe jest również uzyskanie recepty online. W tym celu, niezbędne będzie umówienie się na konsultację zdalną. Po dokonaniu odpowiednich ustaleń z lekarzem i podaniu mu niezbędnych danych, wypisze on receptę online, którą będziemy mogli zrealizować w aptece. Dotyczy to zarówno antykoncepcji awaryjnej, jak i przedłużenia recepty na długotrwałą antykoncepcję hormonalną lub przewlekłą terapię.

Konsultacja online może dotyczyć także tematyki ogólnej w razie problemów związanych ze zdrowiem – nie koniecznie mieć związek bezpośrednio z antykoncepcją. Specjalista na podstawie wywiadu oceni sytuację i przedstawi nam dalszy wzorzec postępowania.

Ile kosztuje tabletka „dzień po”?

Cena poszczególnych rodzajów tabletek „po” różni się od siebie. Głównym czynnikiem, który ma na to wpływ – jest substancja czynna. W przypadku tabletek zawierających levonorgestrel cena oscyluje w przedziale od 30-50 złotych za sztukę. Maksymalny czas po stosunku, w którym należy przyjąć tabletkę wynosi jednak 72h (3 dni). Środki o zawartości octanu uliprystalu mogą być przyjęte nawet do 5 dni po stosunku, który niósł ze sobą podwyższone ryzyko ciąży. Ich cena jednak jest wyższa i zazwyczaj mieści się 

Wkładka domaciczna

Wkładka domaciczna jest jedyną formą antykoncepcji awaryjnej, która dostępna jest na terenie Polski bez konieczności uzyskania recepty u lekarza. Umieścić ją wewnątrz macicy może jednak wyłącznie wykwalifikowany specjalista – zatem wizyta w gabinecie lekarskim i tak będzie konieczna.

Ta forma antykoncepcji awaryjnej, polega na umieszczeniu w macicy wkładki zawierającej miedź. Zapobiega ona ciąży, poprzez uniemożliwienie implantacji zarodka. Jako jedyna z wyżej wymienionych metod antykoncepcyjnych, może być stosowana jako stały sposób zapobiegania ciąży.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

celiakia-u-dzieci
Baza wiedzy

Celiakia u dzieci

Celiakia u dzieci Celiakia to stan, który powoduje różnorodne objawy, głównie dotyczące przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, utrata masy ciała, wzdęcia, ból brzucha i brak apetytu. Niektóre osoby mają objawy

Czytaj więcej »
krzywa-przegroda-nosowa
Baza wiedzy

Krzywa przegroda nosowa

Co to jest krzywa przegroda nosowa?   Nos jest podzielony na dwa nozdrza ścianą zwaną przegrodą. Przegroda jest zbudowana z kości i gumowego materiału zwanego chrząstką. Kiedy przegroda jest krzywa,

Czytaj więcej »
nowotwor-kosci
Baza wiedzy

Nowotwór kości

Co to jest nowotwór kości?   Nowotwór kości występuje, gdy zdrowe komórki kości zmieniają się w nieprawidłowe komórki. W tym artykule omówiono nowotwór, który zaczyna się w kościach. Jednakże, ludzie

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]