Brak produktów w koszyku.

Badania obrazowe przy bólu pleców

Jakie badania obrazowe przy bólu pleców można wykonać?

 

Testy obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tworzą obrazy wnętrza ciała. Niektóre są bardziej, a inne mniej szczegółowe. W przypadku bólu dolnej części pleców, lekarze czasami zlecają badania obrazowe, aby zobaczyć struktury wewnątrz pleców. Lekarze najczęściej kierują pacjentów na następujące badania obrazowe:

 

Zdjęcie rentgenowskie – Promienie rentgenowskie dobrze pokazują kości, ale nie pokazują problemów z tkankami miękkimi. Tkanki miękkie obejmują mięśnie i dyski znajdujące się między każdą z kości w kręgosłupie. Zdjęcie rentgenowskie może wykazać, czy złamanie oraz pewne rodzaje guzów lub infekcji kości. Prześwietlenie można również wykonać, jeśli ból pleców jest spowodowany urazem, takim jak upadek.

 

Tomografia komputerowa (TK) – Skany TK to szczególny rodzaj prześwietlenia rentgenowskiego. Pokazują znacznie więcej szczegółów niż zdjęcie rentgenowskie. Jednakże, badania naraża na większą dawkę promieniowania i często więcej kosztuje. Skany TK mogą pokazać wszystkie problemy, które pokazują zdjęcia rentgenowskie, a także wiele zaburzeń dotyczących tkanek miękkich.

 

Rezonans magnetyczny (RM) – Rezonans magnetyczny to obrazy tworzone przy użyciu silnych magnesów, a nie promieniowania. Pokazują więcej szczegółów na temat tkanek miękkich niż obrazy uzyskiwane w badaniu tomografii komputerowej. Niektóre osoby nie mogą wykonać badania rezonansu magnetycznego, ponieważ mają wszczepione metalowe urządzenia, na które magnes mógłby oddziaływać. Ponadto, rezonans magnetyczny często jest badaniem z długim terminem oczekiwania lub dość drogim.

 

Kiedy należy wykonać badania obrazowe przy bólu pleców?

 

Większość osób z bólem pleców nie potrzebuje badań obrazowych. Podczas odczuwania silnego bólu pleców, ludzie często wyciągają pochopne wnioski i zakładają, że coś jest nie tak. Prawda jest taka, że ​​większość przypadków bólu pleców, nawet silnego bólu, nie jest spowodowana niczym poważnym. Ból krzyża zwykle ustępuje samoistnie lub po prostym leczeniu. Podczas spotkania z lekarzem nie należy zakładać, że od razu skieruje na badanie obrazowe.  

 

Lekarz może skierować na badanie obrazowe, jeżeli wystąpi któryś z objawów opisanych poniżej. Większość ludzi nie potrzebuje badania obrazowego w pierwszych 4-6 tygodniach odczuwania bólu krzyża. W większości przypadków, nie ma sensu wykonywać badania wcześniej. Jest tak, ponieważ leczenie większości przyczyn bólu krzyża w ciągu pierwszych kilku tygodni jest takie samo, niezależnie od tego, co może wykazać badanie obrazowe. Nawet bez badania obrazowego lekarz może stwierdzić przyczynę bólu i zastosować odpowiednie leczenie. Decyzja o dalszym postępowaniu jest zależna od wywiadu  z pacjentem i objawów.

 

Lekarz przeprowadzi badanie i zada pytania, takie jak – Czy…:

 

  • Odczuwasz ból samych pleców, czy rozprzestrzenia się on na pośladki lub w dół nogi?
  • Ból jest taki sam po obu stronach, czy też dotyka jednej strony ciała bardziej niż drugiej?
  • Odczuwasz drętwienie, mrowienie lub osłabienie?
  • Ból ustępuje, gdy pochylasz się do przodu?
  • Masz problemy z oddawaniem moczu lub wypróżnianiem?

Wyniki badania i odpowiedzi na te i inne pytania dadzą lekarzowi obraz tego, co może dziać się z plecami. Na tej podstawie lekarz stwierdzi jak poważny jest stan i zdecyduje czy konieczne jest wykonanie badania obrazowego.

 

U kogo zalecane są badania obrazowe przy bólu pleców?

 

Osoby, które odczuwają ból przez 4 do 6 tygodni lub dłużej, często powinny wykonać badania obrazowe, w celu znalezienia przyczyny bólu. W przypadku osób z określonymi objawami, lekarz może od razu zlecić wykonanie badań obrazowych. Obejmuje to osoby, które:

 

  • Niedawno miały wypadek lub uraz (np. wypadek samochodowy lub upadły),
  • Są starsze,
  • Doświadczają bólu pleców z niewyjaśnioną gorączką lub utratą masy ciała,
  • Zażywają leki zwane lekami immunosupresyjnymi lub leki sterydowe,
  • Mają cukrzycę,
  • Miały nowotwór (z wyjątkiem raka skóry, który nie jest czerniakiem),
  • Zażywają narkotyki,
  • Cierpią na osteoporozę, czyli chorobę osłabiającą kości,
  • Czują osłabienie nóg lub problemy z kontrolowaniem jelit lub pęcherza,
  • Mają problem zwany opadaniem stopy, kiedy nie można utrzymać stopy w górze, na przykład podczas chodzenia.

 

Ludzie mają tendencję do myślenia o badaniach obrazowych jako nieszkodliwych, ale nie są one nieszkodliwe. Badania wykorzystują promienie rentgenowskie. Narządy miednicy (jajniki lub jądra) otrzymują tyle samo promieniowania, ile można uzyskać z prześwietlenia klatki piersiowej wykonywanej codziennie przez ponad rok. Skany tomografii komputerowej narażają na jeszcze większe promieniowanie. Badanie rezonansu magnetycznego nie naraża na promieniowanie, ale nadal wiążą się z ryzykiem. Jeśli lekarz uzna, że badanie obrazowe nie jest potrzebne, można zapytać, dlaczego. Lekarze spotykają się z wieloma pacjentami z bólem pleców, u których z czasem następuje poprawa i nie wymagają wykonania badań obrazowych.

badania-obrazowe-przy-bolu-plecow

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]