Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Biopsja kosmówki
Co to jest biopsja kosmówki?
Biopsja kosmówki (CVS) to badanie, podczas którego lekarz pobiera próbkę łożyska. Łożysko to organ, który dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze oraz odprowadza toksyny. Przede wszystkim, badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowości u płodu, w tym chorób genetycznych i zaburzeń związanych z chromosomami.
Chromosom to nitkowata struktura, która zawiera geny i jest odpowiedzialna za ich przekazywanie. Chromosom jest zlokalizowany w jądrze komórkowym. Komórka zawiera 46 chromosomów, które łączą się w pary, co oznacza, że mamy 23 pary chromosomów.
Biopsję kosmówki można wykonać w 10-13 tygodniu ciąży. Wyniki badania poznasz w ciągu kilku dni.
Biopsja kosmówki – jakie są wskazania do wykonania badania?
Badanie biopsji kosmówki jest wskazane, jeżeli u płodu istnieje podejrzenie zaburzeń genetycznych. Do chorób genetycznych, które może wykryć badanie zaliczamy między innymi:
- Zespół Downa,
- Mukowiscydozę,
- Choroba Taya-Sachsa,
- Zespół Pataua,
- Zespół Turnera,
- I inne.
Możesz wykonać test, jeżeli w rodzinie wystąpiła choroba genetyczna. Pamiętaj, że biopsja kosmówki nie jest w stanie zdiagnozować każdego problemu o podłożu genetycznym. Jeśli wynik nie uwidoczni żadnych zmian u płodu, nie oznacza to, że dziecko nie ma żadnej wady.
Biopsja kosmówki – Jak wygląda badanie?
Badanie obejmuje kilka kroków:
Lekarz wykonuje badanie pod kontrolą ultrasonografii (USG). Badanie ultrasonografii jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe, aby stworzyć obrazy wnętrza Twojego ciała i ocenić stan płodu, płyn owodniowy i łożysko. Następnie, lekarz wprowadza cienką igłę przez brzuch (biopsja przezbrzuszna). Zamiast tego, lekarz może wprowadzić cienką rurkę dopochwowo (biopsja przezpochwowa). W dalszej kolejności, lekarz poprowadzi igłę do łożyska, za pomocą której pobierze próbkę łożyska. Próbka zostanie przekazana do laboratorium i sprawdzona w kierunku nieprawidłowości.
Badanie trwa około 15-20 minut. Wynik badania zazwyczaj jest możliwy do odbioru w ciągu kilku dni po badaniu do 3 tygodni.
Jakie są skutki uboczne badania i powikłania?
Niewielkie krwawienie po badaniu jest rzeczą normalną. Zgłoś się do lekarza, jeżeli:
- Krwawisz tak jak podczas miesiączki,
- Zauważyłaś wydzielinę z pochwy,
- Masz skurcze silniejszy niż zwykle,
- Masz gorączkę (powyżej 38ºC).
Chociaż powikłania związane z badaniem są bardzo rzadkie, istnieje takie ryzyko. Potencjalne powikłania obejmują poronienie oraz przedostanie się krwi płodu to Twojego krwiobiegu. Może to prowadzić do komplikacji w kolejnej ciąży. Do innych powikłań należą: infekcja wewnątrzmaciczna oraz immunizacja u kobiet z czynnikiem krwi Rh-.
Czy istnieje alternatywne badanie do biopsji kosmówki?
Tak. Zamiast biopsji kosmówki, możesz wykonać badanie amniopunkcji. Jest to badanie, które pozwala zdiagnozować nieprawidłowości genetyczne u płodu, podobnie jak biopsja kosmówki. Amniopunkcję można wykonać w późniejszym stadium ciąży, nawet w 15-17 tygodniu ciąży.
Biopsja kosmówki czy amniopunkcja – Które badanie wybrać?
Ciężko powiedzieć, które badanie jest lepsze. To zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Zależy to również między innymi od tego, jak bardzo pilne jest badanie i jak szybko chcesz otrzymać wynik.
Podsumowując, możesz wybrać biopsję kosmówki, jeżeli chcesz otrzymać wynik w krótkim czasie. W przypadku amniopunkcji, ryzyko związane z poronieniem jest niższe. Co więcej, badanie można wykonać od 15 tygodnia ciąży, czyli po ukończeniu 3 miesiąca ciąży.
Co jeżeli badanie wykaże nieprawidłowości u płodu?
Jeżeli badanie sugeruje nieprawidłowości genetyczne u dziecka, możesz udać się do specjalisty do spraw chorób genetycznych, który pomoże Ci zrozumieć czego oczekiwać w związku chorobą genetyczną dziecka i zaleci co robić dalej.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)