Brak produktów w koszyku.

Czynniki wyzwalające zaostrzenia astmy

Czynniki wyzwalające zaostrzenia astmy

 

Jednym z najlepszych sposobów identyfikacji czynników wyzwalających astmę jest zwrócenie szczególnej uwagi na schemat objawów astmy. Na przykład, jeśli objawy występują głównie w domu, może to mieć związek z alergenami w tym środowisku domowym. Jeśli objawy nasilą się wiosną lub jesienią, bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną jest alergia na zewnątrz, na przykład pyłki drzew. Korzystanie z badań krwi lub testów skórnych może dostarczyć dodatkowych informacji na temat możliwych czynników wyzwalających astmę poprzez określenie, czy dana osoba jest uczulona na daną substancję. Jeżeli znasz czynniki wyzwalające zaostrzenia astmy, należy:

 

  • Całkowicie unikać czynników powodujących nasilenie objawów,
  • Ograniczyć ekspozycję na alergeny, jeśli nie można ich całkowicie uniknąć,
  • Jeśli można przewidzieć narażenie na czynnik wywołujący nasilenie objawów, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjęcia dodatkowej dawki leku,
  • Poddać się immunoterapii (zastrzyki przeciwalergiczne), która może być pomocna w przypadku zaostrzeń astmy.

Jakie są czynniki wyzwalające zaostrzenia astmy?

 

Alergeny w pomieszczeniach

 

Nadwrażliwość na alergeny w pomieszczeniach jest szczególnie powszechna u astmatyków. Do najczęstszych alergenów występujących w pomieszczeniach, które mają wpływ na zaostrzenie objawów astmy, należą:

  • Roztocze,
  • Pleśń,
  • Sierść zwierząt (skóra, futro, pióra, ślina),
  • Karaluchy.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na sypialnię osoby z astmą, ponieważ zazwyczaj spędza w niej najwięcej godzin.

 

Roztocze

 

Roztocze to mikroskopijne organizmy, obecne w większości gospodarstw domowych. Unikają światła i pochłaniają wilgoć z atmosfery. Najwyższe stężenia roztoczy występuje w materacach, pościeli, meblach tapicerowanych, dywanach, zasłonach, kurzu domowym lub jakimkolwiek materiale tkanym, jeśli wilgotność jest wystarczająco wysoka.

 

Aby ograniczyć narażenie na roztocze kurzu domowego:

 

  • Stwórz fizyczną barierę dla źródła roztoczy, przykrywając poduszki i materace plastikową lub inną nieprzepuszczalną tkaniną przeznaczoną do tego celu. Należy pamiętać, że pokrowców na roztocze nie należy mylić z hipoalergicznymi poszewkami, wykonanymi z organicznej bawełny, przeznaczonymi dla osób wrażliwych na barwniki do tkanin.
  • Zmniejsz populację roztoczy w domu, piorąc pościel i poduszki w gorącej wodzie z detergentem lub susząc je w suszarce elektrycznej raz w tygodniu.
  • Usuń dywany z sypialni. Zminimalizuj liczbę pluszowych zabawek w sypialni dziecka i pierz je raz w tygodniu.
  • Kontroluj wilgotność. Roztocza rozwijają się w wilgotnym środowisku. Otwieranie okien w klimacie suchym i korzystanie z klimatyzacji, obniża wilgotność w mieszkaniu i zmniejsza liczbę roztoczy. Unikaj używania nawilżacza.
  • Do czyszczenia podłogi użyj mopa lub odkurzacza zamiast miotły.

 

Pleśń

 

Zarodniki pleśni można znaleźć w pomieszczeniach zamkniętych w wilgotnym środowisku. Mogą one wywołać objawy astmy i alergicznego nieżytu nosa u pacjentów z alergią. Miejsca takie jak nawiewy klimatyzacji, skraplacze, tace do lodówki, kabiny prysznicowe, przeciekające zlewy i wilgotne piwnice są szczególnie narażone na rozwój pleśni. Pleśnie, które powstają na zewnątrz, można przenieść do pomieszczeń, ponieważ mogą dostać się przez otwarte okna i drzwi, na odzieży i butach oraz na zwierzętach.

 

Aby ograniczyć rozwój pleśni, konieczne jest usunięcie istniejącej pleśni i zmniejszenie wilgotności, aby zapobiec przyszłemu rozwojowi pleśni. Wilgotność można zmniejszyć, usuwając źródła stojącej wody i trwałej wilgoci. Konkretne środki obejmują:

 

  • Usunięcie roślin domowych,
  • Pozbycie się wody deszczowej z pomieszczeń (np. z piwnicy),
  • Naprawę nieszczelnej instalacji wodociągowej, zlewów i pryszniców, które nie odpływają całkowicie, Usunięcie wykładziny łazienkowej, która jest narażona na działanie pary lub wilgoci.

 

Usuwanie wilgoci

 

Aby ograniczyć rozwój pleśni, konieczne jest usunięcie istniejącej pleśni i zmniejszenie wilgotności, aby zapobiec przyszłemu rozwojowi pleśni. Wilgotność można zmniejszyć, usuwając źródła stojącej wody i trwałej wilgoci. Obszary wilgotne należy osuszyć do poziomu poniżej 50 procent.  Wiadra na śmieci w pomieszczeniach powinny być regularnie dezynfekowane, a do usuwania wilgoci z piwnicy należy używać elektrycznego osuszacza.

 

Stare książki, gazety, ubrania i pościel są potencjalnymi miejscami występowania pleśni i mogą wymagać wyrzucenia. Dywany uszkodzone przez wodę należy wyrzucić, ponieważ usunięcie pleśni w takiej sytuacji jest trudne lub niemożliwe, nawet przy dokładnym czyszczeniu. Pleśń rozwija się na warstwie mydła pokrywającej płytki, zlewozmywaki i fugi. Zlewy, wanny i inne powierzchnie z widocznym rozwojem pleśni należy czyścić co najmniej raz na cztery tygodnie. Można stosować różne środki czyszczące, takie jak ocet, boraks, detergent lub rozcieńczony wybielacz.

 

Łupież zwierząt

 

Łupież zwierzęcy składa się z martwych komórek skóry lub łusek, które są stale wydalane przez zwierzęta. Astmę mogą wywołać białka znajdujące się w łupieżu, ślinie i moczu zwierząt domowych, takich jak koty i psy. Każda rasa psów i kotów może być uczulająca, ​​chociaż poziomy alergenów wydzielane przez poszczególne zwierzęta mogą się do pewnego stopnia różnić.

 

U kotów, białko wywołujące alergie u większości ludzi znajduje się w ślinie, gruczołach skórnych i drogach moczowych oraz rozrodczych. W związku z tym, koty krótkowłose niekoniecznie są mniej alergizujące niż zwierzęta długowłose, a koty bez futra mają alergeny podobne do kotów futerkowych. Inne zwierzęta stałocieplne, takie jak gryzonie, ptaki i fretki, również mogą wywoływać astmę u osób z alergią. Zwierzęta bez piór lub futra, takie jak gady, żółwie i ryby, rzadko wywołują alergię.

 

Posiadanie zwierzęcia w domu

 

Jeśli okaże się, że osoba z astmą jest uczulona na zwierzę domowe, najskuteczniejsza opcją jest usunięcie go z domu. Gdy zwierzę opuści dom, należy dokładnie wyczyścić dywany, sofy, zasłony i pościel. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergenów kotów, ponieważ przylegają do różnych powierzchni. Nawet po wyprowadzeniu kota z domu i dokładnym wyczyszczeniu domu, może upłynąć kilka miesięcy, zanim poziom alergenów przeniesionych przez kota spadnie. Jeśli nie jest możliwe rozstanie się ze zwierzęciem, można używać różnych środków, chociaż żadna z tych metod nie jest tak skuteczna jak usunięcie zwierzęcia.

 

Karaluchy

 

Karaluchy mogą wydalać cząsteczki zawierające alergeny, które, jak wykazano, wywołują astmę u alergików. Te owady rozwijają się w ciepłym środowisku z łatwo dostępnym pożywieniem i wodą. Niestety, wysiłki mające na celu kontrolę populacji karaluchów są często nieskuteczne. Mimo to, zalecane są pewne środki, w tym:

 

  • Używanie pułapek z przynętą lub trucizn,
  • Uszczelnianie pęknięć i dziur,
  • Szybkie usuwanie śmieci i resztek jedzenia z domu,
  • Mycie naczyń i przyborów kuchennych bezpośrednio po użyciu,
  • Szybkie usuwanie szczątków karaluchów,
  • Eliminacja stojącej wody z cieknących kranów lub odpływów.

 

Rola filtrów powietrza

 

Urządzenia filtrujące powietrze, w tym inne filtry mechaniczne i filtry elektrostatyczne, są szeroko reklamowane w celu zmniejszenia alergenów w pomieszczeniach. Mogą one być sprzedawane jako elementy systemów ogrzewania lub chłodzenia czy jako pojedyncze urządzenia do użytku w pomieszczeniach. Urządzenia te mogą być dosyć drogie, ale badania wykazały, że tylko niektóre z nich znacznie łagodzą objawy alergii. Niektóre badania wykazały, że filtry powietrza mogą zmniejszyć ilość cząstek stałych (pochodzących z zanieczyszczenia powietrza) w domu, co może pomóc zmniejszyć objawy astmy.

 

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na to, jak dobrze działają filtry powietrza, i mogą one częściowo wyjaśniać, dlaczego badania wykazały mieszane wyniki:

 

  • Większość filtrów powietrza prawdopodobnie usuwa pyłki i sierść zwierząt z powietrza, ponieważ alergeny te są lekkie i pozostają w powietrzu. Jeśli jednak w pobliżu znajduje się zwierzę domowe, wykładzina, meble tapicerowane, dostęp do powietrza z zewnątrz lub jakiś inny zbiornik alergenu, alergen jest stale uwalniany z tych przedmiotów, gdy ludzie poruszają się po domu. W tych zbiornikach jest o wiele więcej alergenów niż filtr powietrza może usunąć. Dlatego, alergeny nieustannie dostają się do powietrza, nawet gdy jest filtrowane, a korzyści płynące z zastosowania filtra powietrza są minimalne.
  • Z drugiej strony, w pomieszczeniu, w którym nie ma dywanów, zasłon, mebli tapicerowanych, dostępu do powietrza zewnętrznego i nie ma zwierząt domowych, użycie filtra powietrza prawdopodobnie może poprawić jakość powietrza. Trwają badania mające na celu lepsze zrozumienie skuteczności filtrów powietrza w kontrolowaniu objawów astmy.

 

Alergeny zewnętrzne

 

Objawy astmy, które nasilają się na zewnątrz w określonych porach roku, są prawdopodobnie spowodowane alergią na pyłki lub pleśń (często obecne w butwiejącej roślinności). Osoby dotknięte chorobą powinny jak najczęściej przebywać w pomieszczeniach w sezonie, w którym astma ma tendencję do zaostrzeń. Warto korzystać z klimatyzacji i jeśli to możliwe, zamykać okna. W przypadku wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza lub poziomu pyłków, należy unikać ćwiczeń na świeżym powietrzu i udziału w zajęciach wymagających wysiłku. Po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu, gdy liczba pyłków lub pleśni jest wysoka, należy wykąpać się i użyć szamponu, aby usunąć pozostałe alergeny. Alergicy powinni także starać się unikać koszenia trawy, kopania wokół roślin lub uczestniczenia w innych zajęciach na świeżym powietrzu, które wydają się nasilać objawy astmy.

 

Czynniki wyzwalające zaostrzenia astmyJak je kontrolować?

 

Oprócz alergenów występujących w pomieszczeniach, jako wyzwalacze astmy można zidentyfikować inne czynniki, w tym te niezwiązane z alergiami. Należą do nich:

 

Infekcje dróg oddechowych

 

Infekcje powodujące zapalenie dróg oddechowych mogą wywołać astmę, w tym przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, infekcje ucha, infekcje zatok i zapalenie płuc. Atak astmy, który występuje wraz z infekcją dróg oddechowych, może być cięższy niż ten, który występuje w innym czasie. Aby zmniejszyć ryzyko poważnego zaostrzenia astmy, związanego z infekcją dróg oddechowych:

 

  • Zadzwoń do lekarza przy pierwszych oznakach infekcji,
  • Zaszczep się raz w roku przeciw grypie,
  • Zaszczep się na zapalenie płuc (jeśli to konieczne ze względu na inne czynniki ryzyka),
  • Często myj ręce, zwłaszcza po kontakcie z osobą zakażoną i unikaj kontaktu z zakażonymi, jeśli to możliwe,
  • Stosuj leki przepisane na łagodzenie objawów, takie jak sterydy donosowe i leki zmniejszające przekrwienie.

 

Leki

 

Wrażliwość na leki może również wywoływać astmę, a w szczególności aspiryna, niektóre leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen oraz niektóre beta-blokery działające na serce, oczy lub leki przeciwlękowe. Acetaminofen nie powoduje objawów u większości pacjentów wrażliwych na aspirynę.

 

Substancje drażniące

 

Różne czynniki drażniące mogą wywołać astmę. Substancje drażniące można znaleźć wewnątrz lub na zewnątrz i obejmują:

 

Dym papierosowy i popiół – Osoba z astmą nigdy nie powinna palić. Należy także unikać biernego palenia (przebywania obok osoby, która pali).

 

Spraye i perfumy w aerozolu – Należy używać tego typu produktów.

 

Kuchenki gazowe, dym z kominka i zapachy kuchenne – Piece opalane drewnem, kominki oraz niewentylowane kuchenki gazowe lub grzejniki mogą pogorszyć objawy astmy. Obszary przygotowywania posiłków powinny być dobrze wentylowane.

 

Zanieczyszczenie powietrza i spaliny samochodowe – Osoby chore powinny unikać niepotrzebnego narażenia na spaliny samochodowe, a gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki, należy unikać ćwiczeń na świeżym powietrzu. Filtry powietrza mogą pomóc zmniejszyć ekspozycję na pył w domu.

 

Formaldehyd i lotne związki organiczne – Zapachy z nowej wykładziny linoleum, wykładzin, płyt wiórowych, okładzin ściennych, mebli i niedawno malowanych powierzchni mogą u niektórych osób nasilać objawy astmy.

 

Cykl miesiączkowy

 

Od 20 do 40% kobiet chorych na astmę zgłasza, że ​​objawy astmy nasilają się tuż przed miesiączką lub w jej trakcie (astma okołomiesiączkowa). Kobiety z astmą wyzwalaną hormonalnie mają zwykle cięższą astmę niż kobiety, u których zmiany hormonalne nie mają wpływu na astmę. Uważa się, że astma okołomiesiączkowa jest wywoływana przez zmiany poziomu hormonów, ale nie jest jasne, jak dokładnie to zachodzi. 

 

Nie jest znany najlepszy sposób leczenia zaostrzeń astmy związanych z miesiączką. Niektórzy eksperci zalecają:

 

  • W razie potrzeby używaj inhalatora i unikaj innych potencjalnych czynników wywołujących astmę,
  • Stosowanie modyfikatora leukotrienu, zafirlukastu lub zileutonu może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom astmy związanych ze zmianami hormonalnymi.
  • Kobiety z astmą, które są wrażliwe na leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, naproksen lub aspirynę, nie powinny przyjmować tych leków na skurcze menstruacyjne.

 

Aktywność fizyczna

 

Chociaż wysiłek fizyczny może wywołać astmę u niektórych osób, nie należy go unikać. Ćwiczenia wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i mogą zmniejszać wrażliwość na czynniki wyzwalające astmę. Aby zminimalizować skutki tego wyzwalacza, astmatycy powinni:

 

  • Na pięć minut przed rozpoczęciem ćwiczeń zażyć jedną lub dwie dawki leku z inhalatora,
  • Każdy nowy schemat ćwiczeń rozpoczynaj powoli, stopniowo budując siłę i wytrzymałość,
  • Rozgrzewać się stopniowo na początku każdej sesji ćwiczeń,
  • Przyjmować wszystkie leki zgodnie z harmonogramem,
  • Unikać ćwiczeń na świeżym powietrzu w ekstremalnie zimne dni i zakrywać usta i nos szalikiem, aby pomóc ogrzać wdychane powietrze, gdy temperatura jest niska.

 

Klimat

 

Na niektóre czynniki wyzwalające mogą mieć wpływ zmiany klimatu. Na przykład, na obszarach z problemami związanymi z ozonem, gorące, słoneczne dni mogą oznaczać zwiększoną reakcję na ozon. W takich okolicznościach, zalecana jest ostrożność. Ponadto, chorzy powinni unikać narażenia na wzmożony rozwój pleśni z wilgotnego środowiska wewnętrznego, co może być pogorszone przez nadmierne opady deszczu. 

 

Siarczyny

 

Siarczyny są dodawane do żywności, aby zapobiec zepsuci. Pokarmy zawierające siarczyny (ziemniaki, krewetki, suszone owoce, piwo, wino, ocet) mogą czasami wywoływać astmę u osób wrażliwych. Przy wrażliwość na siarczyny, pacjent powinien koniecznie przeczytać etykiety żywności, aby upewnić się, że siarczyny nie są w niej obecne. Trwają badania nad innymi środkami zywnościowymi w tym temacie.

 

 

unikanie-czynników-wyzwalających-zaostrzenia-astmy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]