Menu
Brak produktów w koszyku.

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci

 

Istnieją 2 główne typy inhalatorów proszkowych: 

 

Inhalatory jednodawkowe – Lek jest w postaci kapsułki.  Kapsułkę należy włożyć do inhalatora za każdym razem przed użyciem urządzenia.

 

Inhalatory wielodawkowe – Lek jest umieszczony ze wszystkimi dawkami już w inhalatorze

Istnieje wiele różnych inhalatorów jednodawkowych i wielodawkowych.

 

Jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci?

 

Każdy inhalator proszkowy ma swoje własne instrukcje. Lekarz lub pielęgniarka pokażą, jak używać inhalator u dziecka. Ogólne zasady stosowania inhalatorów proszkowych są następujące:

 

Otwórz inhalator lub zdejmij osłonę. Załaduj dawkę leku. W przypadku inhalatorów jednodawkowych, dawkę należy załadować, wyjmując tabletkę z opakowania i wkładając ją do inhalatora. Następnie należy nacisnąć 1 lub więcej przycisków na inhalatorze, aby zrobić dziurki w tabletce. W przypadku inhalatorów wielodawkowych, dawkę należy załadować, przesuwając dźwignię lub przekręcając dno (lub inną część) inhalatora. 

 

Trzymaj inhalator we właściwej pozycji. Niektóre inhalatory należy trzymać w pozycji pionowej, a inne należy trzymać poziomo. Inhalatory wielodawkowe zwykle muszą być ustawione poziomo.

 

Poproś dziecko o normalny wydech, ale nie do inhalatora. Następnie, poproś dziecko aby położyło usta na ustniku. Niech Twoje dziecko oddycha szybko i równomiernie, tak głęboko, jak to możliwe. Poproś dziecko o wyjęcie buzi z ustnika i wstrzymanie oddechu na 5 do 10 sekund. Dziecko następnie powinno wypuścić powietrze, ale nie do inhalatora.

 

W przypadku inhalatorów jednodawkowych należy otworzyć inhalator, wyjąć zużytą tabletkę i wyrzucić. Jeśli dziecko ma przyjąć 2 inhalacje z inhalatora, należy załadować kolejną dawkę i poprosić, aby dziecko powtórzyło powyższe kroki.

 

Na końcu, zamknij inhalator lub załóż wieczko lub nasadkę. Poproś dziecko o przepłukanie ust i wyplucie wody. Inhalator należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

 

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci – Czy inhalator trzeba czyścić?

 

Nie. Nie należy myć inhalatora proszkowego wodą, ani wkładać go pod wodę. W przypadku zabrudzenia ustnika można go wytrzeć suchą szmatką.

 

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci – Skąd mogę wiedzieć czy inhalator jest pusty?

 

Wiele inhalatorów proszkowych jest wyposażonych we wbudowany licznik dawek. Licznik śledzi, ile dawek pozostało w inhalatorze. Kiedy licznik wskaże 0, należy wyrzucić inhalator. To dlatego, że nie ma w nim już lekarstwa. Upewnij się, że masz pod ręką inny inhalator, zanim licznik wskaże 0. Jeśli inhalator nie ma wbudowanego licznika, należy śledzić liczbę dawek pozostałych w inhalatorze. Na podstawie tego, jak często Twoje dziecko używa inhalatora, możesz dowiedzieć się, kiedy będzie potrzebować uzupełnienia i zapisać tą datę.

Przeczytaj więcej na temat astmy u dzieci.

stosowanie-inhibitorow-proszkowych-u-dzieci

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]