Menu
Brak produktów w koszyku.

Stosowanie inhalatora ciśnieniowego u dzieci

Stosowanie inhalatora ciśnieniowego u dzieci – Co zrobić przed użyciem inhalatora?

 

Przed pierwszym użyciem inhalatora z odmierzoną dawką, należy go odpowiednio przygotować. Aby to zrobić:

 

 • Zdejmij nasadkę z ustnika,
 • Potrząsaj inhalatorem przez 5 sekund,
 • Naciśnij pojemnik, aby rozpylić lek w powietrzu (z dala od twarzy).

 

Jeśli Twoje dziecko nie używało inhalatora dłużej niż kilka dni lub tygodni, w zależności od typu inhalatora, przed ponownym użyciem inhalatora należy wykonać powyższe kroki. Zapoznaj się z instrukcją lub zapytaj lekarza lub farmaceutę dziecka, kiedy należy przygotować inhalator dziecka. Gdy inhalator będzie gotowy, Twoje dziecko może go używać zgodnie z zaleceniami. Ponieważ istnieją różne rodzaje inhalatorów, ich używanie może nieco się różnić. Upewnij się, że przed zastosowaniem urządzenia, znasz dokładnie instrukcję obsługi.

 

Jak wygląda stosowanie inhalatora ciśnieniowego u dzieci?

 

Każdy inhalator ma swoje własne zasady użytkowania. Twój lekarz lub pielęgniarka pokażą Ci, jak Twoje dziecko powinno używać inhalatora.

 

Naciśnięcie na pojemnik powoduje rozpylenie leku w rozpylaczu, a następnie wdychanie go przez użytkownika. Niektóre elementy urządzenia są również wyposażone w maskę na twarz. W większości przypadków, aby użyć inhalator ciśnieniowy dozujący:

 

 • Zdejmij nasadkę z ustnika i włóż inhalator do komory inhalacyjnej.
 • Potrząsaj inhalatorem przez 5 sekund.
 • Trzymaj inhalator pionowo z jednym palcem na wierzchu pojemnika, kciukiem na spodzie inhalatora, a drugą ręką trzymaj komorę inhalacyjną.
 • Poproś dziecko o normalny wydech.
 • Poproś, aby dziecko zamknęło usta wokół ustnika w komorze inhalacyjnej.
 • Jeśli urządzenie zawiera maskę na twarz, przytrzymaj ją ściśle przy ustach i nosie dziecka i delikatnie dociśnij.
 • Poproś dziecko o głęboki, powolny wdech, a następnie przytrzymanie oddechu przez 5 do 10 sekund.
 • Powiedz dziecku, aby wypuściło powietrze, a następnie wzięło głęboki i powolny wdech i ponownie wstrzymało oddech. Jeśli używana jest maska, pozwól dziecku normalnie oddychać i wydychać powietrze przez 10 sekund, zamiast brać głęboki oddech i go wstrzymywać.
 • Jeśli Twoje dziecko ma przyjąć 2 inhalacje, odczekaj 15 do 30 sekund, zanim wykonasz drugą inhalację. Przed drugim podaniem leku, ponownie wstrząsnąć inhalatorem.
 • Zdejmij komorę inhalacyjną z inhalatora i nałóż nasadkę z powrotem na ustnik lub zostaw komorę inhalacyjną w inhalatorze do następnego użycia.
 • Jeśli inhalator jest lekiem sterydowym (zwanym również glikokortykoidem lub kortykosteroidem), poproś dziecko o przepłukanie ust i gardła oraz wyplucie wody.

 

Stosowanie inhalatora ciśnieniowego u dzieci – Jak należy czyścić inhalator?

 

Jeśli Twoje dziecko codziennie używa inhalatora, musisz czyścić go przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli Twoje dziecko nie używa inhalatora codziennie, możesz czyścić go rzadziej. Aby wiedzieć, kiedy należy go wyczyścić, zajrzyj do wnętrza ustnika. Wyczyść inhalator, gdy zobaczysz proszek w otworze lub wokół niego. Aby wyczyścić inhalator, należy:

 

 • Zdjąć pojemnik i nasadkę z ustnika.
 • Nie należy wyjmować i myć metalowego pojemnika, ani nie wkładać go pod wodę,
 • Należy przepuszczać przez ustnik ciepłą wodę przez 30 do 60 sekund,
 • Następnie trzeba strząsnąć wodę z ustnika i pozostaw go do wyschnięcia.

 

Jeśli Twoje dziecko używa komory inhalacyjnej codziennie, należy ją czyścić co 1-2 tygodnie. Najpierw wyjmij inhalator z komory. Umyj komorę inhalacyjną ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, ale nie spłukuj go. Następnie pozwól mu wyschnąć. Pozostawienie odrobiny płynu do naczyń pomaga urządzeniu lepiej działać. Umyj ustnik w ciepłej bieżącej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.

 

Stosowanie inhalatora ciśnieniowego u dzieci – Skąd mam wiedzieć czy inhalator jest pusty?

 

Niektóre inhalatory są wyposażone we wbudowany licznik dawek. Licznik śledzi, ile dawek pozostało w inhalatorze. Kiedy licznik wskaże zero, należy wyrzucić inhalator. To dlatego, że nie ma w nim już lekarstwa. Upewnij się, że masz pod ręką inny inhalator, zanim licznik wskaże 0. Jeśli inhalator nie ma wbudowanego licznika, należy śledzić liczbę pozostałych w nim dawek. Na podstawie tego, jak często Twoje dziecko używa inhalatora, możesz dowiedzieć się, kiedy będzie potrzebować uzupełnienia i zapisać tą datę.

 

Sprawdź także, jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dzieci.

stosowanie-inhalatora-ciśnieniowego-u-dzieci

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]