Menu
Brak produktów w koszyku.

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych

 

Inhalatory proszkowe uwalniają lek podczas głębokiego wdechu z ustnika. Czynności związane z użyciem inhalatora proszkowego różnią się od innych inhalatorów. Inhalatory proszkowe są nieco łatwiejsze w obsłudze, niż inhalatory ciśnieniowe. Aby doszło do uwolnienia leku, należy wziąć wdech przy użyciu urządzenia. Przeczytaj poniżej jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych.

 

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Czy istnieją różne rodzaje inhalatorów?

 

Tak. Istnieją 2 główne typy inhalatorów proszkowych:

 

Inhalatory jednodawkowe – Są dostarczane w postaci kapsułek. Przy każdym użyciu, należy włożyć kapsułkę do inhalatora. Przykłady inhalatorów jednodawkowych obejmują indakaterol, tiotropium i glikopirolan.

 

Inhalatory wielodawkowe – Są dostępne wraz ze wszystkimi dawkami już w inhalatorze. Przykłady inhalatorów wielodawkowych obejmują mometazon, budezonid-formoterol i flutykazon-wilanterol.

 

Zasady dotyczące użytkowania powyższych typów inhalatorów proszkowych są nieco inne.

 

Jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych?

 

Każdy inhalator proszkowy ma własne instrukcje. Lekarz lub pielęgniarka pokażą Ci, jak używać inhalatora. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie inhalatorów proszkowych obejmuje następujące kroki: 

 

Otwórz inhalator lub zdejmij osłonę. Załaduj dawkę leku. W przypadku inhalatorów jednodawkowych, dawkę należy załadować, wyjmując tabletkę z opakowania i wkładając ją do inhalatora. Następnie należy nacisnąć 1 lub więcej przycisków na inhalatorze, aby zrobić dziurki w tabletce. W przypadku inhalatorów wielodawkowych, dawkę należy załadować, przesuwając dźwignię lub przekręcając dno (lub inną część) inhalatora.  Trzymaj inhalator we właściwej pozycji. Niektóre inhalatory należy trzymać w pozycji pionowej, a inne należy trzymać poziomo. Inhalatory wielodawkowe zwykle muszą być ustawione poziomo.

 

Wykonaj normalny wydech, ale nie do inhalatora. Następnie, połóż usta na ustniku. Wykonaj szybki i równomierny wdech tak głęboko, jak to możliwe. Wyjmij usta z ustnika i wstrzymaj oddech na 5 do 10 sekund, po czym wypuść powietrze, ale nie do inhalatora. Jeśli planujesz wziąć 2 rozpylenia za pomocą inhalatora, załaduj kolejną dawkę i powtórz czynności. Po użyciu, zamknij inhalator lub załóż wieczko lub nasadkę. Wypłucz usta wodą, przepłucz gardło i wypluj wodę. W przypadku inhalatorów jednodawkowych otwórz inhalator, wyjmij zużytą kapsułkę i wyrzuć ją. Możesz to zrobić od razu lub przy następnym przyjęciu dawki. Przechowuj inhalator w chłodnym i suchym miejscu.

 

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Czy inhalator trzeba czyścić?

 

Nie. Nie należy myć inhalatora proszkowego wodą, ani wkładać go pod wodę. W przypadku zabrudzenia ustnika można go wytrzeć suchą szmatką.

 

Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Skąd mogę wiedzieć czy inhalator jest pusty?

 

Wiele inhalatorów proszkowych jest wyposażonych we wbudowany licznik dawek. Licznik śledzi, ile dawek pozostało w inhalatorze. Kiedy licznik wskaże 0, należy wyrzucić inhalator. To dlatego, że nie ma w nim już lekarstwa. Upewnij się, że masz pod ręką inny inhalator, zanim licznik wskaże 0. Jeśli inhalator nie ma wbudowanego licznika, należy śledzić liczbę dawek pozostałych w inhalatorze. Na podstawie tego, jak często Twoje dziecko używa inhalatora, możesz dowiedzieć się, kiedy będzie potrzebować uzupełnienia i zapisać tą datę.

 

Przeczytaj więcej na temat astmy u osób dorosłych.

stosowanie-inhalatorów-proszkowych-u-dorosłych

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]