Brak produktów w koszyku.

Alergiczne testy skórne

Co to są alergiczne testy skórne?

 

Posiadanie alergii i odczuwanie różnego rodzaju objawów, z pewnością może być uciążliwe. W związku z podejrzeniem alergii, należy wykonać testy alergiczne. Alergiczne testy skórne to badania, które pomagają lekarzowi ustalić, na co jesteś uczulony. Testy mają zastosowanie przede wszystkim u chorych, u których istnieje podejrzenie reakcji alergicznych w powstawaniu zmian skórnych. Badanie polega na kontakcie skóry z alergenem. Wynik dodatni potwierdza uczulenie na dany alergen. Można wyróżnić różne rodzaje testów skórnych w kierunku alergii. Należą do nich: naskórkowe testy płatkowe, skórne testy punktowe oraz testy śródskórne. Podczas wykonywania testów, zachodzi inny rodzaj reakcji immunologicznej organizmu. Co więcej, różny jest sposób przeprowadzania testów oraz czas oczekiwania na wynik.

 

Jak przebiegają alergiczne testy skórne?

 

Test punktowy i śródskórny

 

Lekarze stosują 2 główne rodzaje alergicznych testów skórnych. Najczęściej wykonywany test to test punktowy, podczas którego lekarz umieszcza na skórze kroplę substancji, na którą możesz być uczulony i wykonuje przez nią niewielkie ukłucie w skórze. Ta substancja to tak zwany alergen. Jeśli jesteś uczulony na którąkolwiek z substancji, na skórze pojawią się swędzące czerwone guzki, zwykle w ciągu 15 do 20 minut po badaniu. Guzki znikają w ciągu około godziny. Pomimo, iż podczas testu punktowego skóra nie zaczerwieni się i nie będzie nierówna, lekarz może nadal podejrzewać uczulenie. W związku z tym, może poszerzyć diagnostykę.

 

Wtedy, lekarz prawdopodobnie wstrzyknie niewielką ilość substancji pod skórę. Nazywa się to testem śródskórnym. Chociaż testy są nieco podobne, testy śródskórne są dokładniejsze w wykrywaniu alergii, ponieważ więcej substancji testowej dostaje się pod skórę. Ponieważ jest to silniejszy rodzaj testu, może czasami powodować reakcje alergiczne i nie jest wykonywany w przypadku niektórych rodzajów alergii, takich jak alergie pokarmowe. Nakłucia lub zastrzyki wykonuje się najczęściej w ramię, chociaż czasami w górną część pleców. Nie jest to bolesne, ale dla małych dzieci może to być to niekomfortowe uczucie. Możesz zostać przebadany pod kątem kilku różnych alergii, w tym samym czasie.

 

Test płatkowy

 

Naskórne test płatkowe są wykonywane w celu zdiagnozowania wyprysków, szczególnie wyprysku kontaktowego. Badanie polega na ocenie reakcji, jaka zachodzi na skutek kontaktu skóry z różnymi substancjami. Najczęściej, są to związki chemiczne, z którymi dana osoba styka się na co dzień. Badanie wykonuje się na skórze pleców. Alergeny przykleja się na plecy za pomocą plastrów. Osoba uprawniona, wykonuje odczyt po upływie 48 oraz 72 godzin.

 

Kiedy wykonać alergiczne testy skórne?

 

Twój lekarz może zalecić testy skórne na alergię, jeśli masz objawy, które wydają się być spowodowane alergią. W tabeli przedstawiono typowe rodzaje alergii i ich objawy. Jeśli wiesz dokładnie, co powoduje Twoje alergie, możesz uniknąć tych substancji i wybrać najlepszą kurację.

 

Rodzaj alergii

Czym jest spowodowana alergia

Objawy

Alergie sezonowe, zwane również katarem siennym

Zarodniki pleśni, które rosną, gdy pogoda jest wilgotna lub mokra.

·        Zatkany nos, katar lub częste kichanie,

·        Swędzenie lub zaczerwienienie oczu, ból gardła lub swędzenie gardła lub uszu,

·        Budzenie się w nocy lub kłopoty ze snem, które mogą prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia,

·        Symptomy astmy, takie jak lub głośny lub świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej oraz duszność.

Pyłki drzew, traw lub chwastów.

Alergeny wewnątrzdomowe

Zarodniki pleśni.

Zwierzęta, takie jak psy i koty.

Insekty, takie jak roztocza i karaluchy.

Owady

Ukąszenia pszczół, szerszeni, os i mrówek ognistych.

·        Zaczerwieniona, gorąca skóra, szczególnie na twarzy (zaczerwienienie),

·        Czerwone, wypukłe plamy na skórze, które są bardzo swędzące (pokrzywka),

·        Obrzęk twarzy, powiek, ust, języka, dłoni i stóp (obrzęk naczynioruchowy),

·        Objawy astmy (świszczący oddech lub głośny oddech, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej i duszność), Nudności i wymioty,

·        Uczucie oszołomienia lub uczucie utraty przytomności.

Pokarmy

Mleko i produkty zawierające mleko, takie jak lody lub masło; jajka, pszenica, soja, orzeszki ziemne, orzechy drzewne (takie jak migdały lub orzechy nerkowca); ryby, skorupiaki (takie jak krewetki lub ostrygi).

Leki

Penicylina (najczęściej) lub inne leki.

Lateks

Rękawiczki i inne środki medyczne zawierające lateks, prezerwatywy, balony.

Jak przygotować się do alergicznego testu skórnego?

 

Lekarz może zalecić zaprzestanie przyjmowania niektórych leków (np. leków przeciwalergicznych) na okres do 1 tygodnia przed wykonaniem skórnego testu alergicznego. Dzieje się tak, ponieważ niektóre leki mogą blokować reakcję skórną, co sprawia, że wyniki testów wydają się normalne, nawet jeśli rzeczywiście masz alergię.

Podsumowując, jeżeli myślisz, że możesz mieć alergię, niewątpliwie należy zgłosić się do lekarza, aby to sprawdzić. 

alergiczne-testy-skorne

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]