Brak produktów w koszyku.

Drgawki gorączkowe

Co to są drgawki gorączkowe?

 

Drgawki gorączkowe to drgawki, które występują u dziecka w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat i u którego temperatura przekracza 38°C. Większość napadów gorączkowych występuje u dzieci w wieku od 12 do 18 miesięcy. Drgawki gorączkowe występują u 2 do 4% dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Choć oglądanie ich może być przerażające, nie powodują one uszkodzeń mózgu, ani nie wpływają na inteligencję. Napad gorączkowy nie oznacza, że ​​dziecko ma epilepsję. Padaczkę definiuje się jako występowanie dwóch lub więcej napadów u dziecka bez gorączki.

 

Przyczyny drgawek gorączkowych mogą być następujące:

 

  • Infekcja – Drgawki gorączkowe mogą wystąpić w wyniku gorączki, która towarzyszy infekcjom bakteryjnym lub wirusowym. Dotyczy to zwłaszcza ludzkiego herpeswirusa 6, zwanego również różyczką.
  • Szczepienia – Gorączka może wystąpić jako skutek uboczny niektórych szczepionek, szczególnie po szczepieniu przeciwko odrze, śwince, różyczce. Gorączka występuje zwykle od 8 do 14 dni po zastrzyku.
  • Czynniki ryzyka – Rodzinna historia drgawek gorączkowych zwiększa ryzyko wystąpienia napadów gorączkowych u dziecka.

 

Napady gorączkowe występują zwykle w pierwszym dniu choroby, a w niektórych przypadkach napad jest pierwszą wskazówką, że dziecko jest chore. Większość napadów występuje, gdy temperatura jest wyższa niż 39oC. Drgawki gorączkowe klasyfikuje się jako proste lub złożone.

 

Proste – Najczęściej występują proste napady gorączkowe. Zazwyczaj dziecko traci przytomność i ma drgawki lub rytmiczne drganie rąk lub nóg. Większość napadów trwa nie dłużej niż jedną do dwóch minut, chociaż niektóre mogą trwać do 15 minut. Po napadzie dziecko może być zdezorientowane lub senne, ale nie odczuwa osłabienia rąk ani nóg.

 

Złożone – Złożone napady gorączkowe są mniej powszechne i mogą trwać dłużej niż 15 minut (lub 30 minut w przypadku serii). Dziecko może czuć chwilowe osłabienie ręki lub nogi po napadzie.

 

Jak zdiagnozować i leczyć drgawki gorączkowe?

 

Dziecko, które ma napad gorączkowy, powinno jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza (na oddziale ratunkowym lub w gabinecie lekarskim), w celu ustalenia przyczyny gorączki. Niektóre dzieci, szczególnie te w wieku poniżej 12 miesięcy, mogą wymagać badań, aby upewnić się, że gorączka nie jest związana z zapaleniem opon mózgowych.

 

Najlepszym badaniem na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest nakłucie lędźwiowe, które polega na wprowadzeniu igły w dolną część pleców, w celu usunięcia niewielkiej ilości płynu z okolic rdzenia kręgowego. Mogą być również zalecane inne badania. Leczenie przedłużonych napadów zwykle obejmuje podanie leków przeciwdrgawkowych oraz monitorowanie tętna dziecka, ciśnienia krwi i oddychania. Jeśli napad ustąpi samoczynnie, leki przeciwdrgawkowe nie są wymagane. Po prostym napadzie gorączkowym większość dzieci nie musi przebywać w szpitalu, chyba że napad był spowodowany poważną infekcją wymagającą leczenia szpitalnego. Po ustąpieniu napadu rozpoczyna się leczenie gorączki, zwykle podając doustnie lub doodbytniczo paracetamol lub ibuprofen.

 

Nawracające drgawki gorączkowe

 

Dzieci, które mają napad gorączkowy, są narażone na kolejny napad w przyszłości. Zdarza się to w około 30 do 35% przypadków. Nawracające drgawki gorączkowe niekoniecznie występują w tej samej temperaturze co pierwszy epizod i nie występują za każdym razem, gdy dziecko ma gorączkę. Większość nawrotów występuje w ciągu jednego roku od pierwszego napadu, aprawie wszystkie występują w ciągu dwóch lat. Ryzyko nawracających napadów gorączkowych jest większe w przypadku dzieci, które:

 

  • Mają mniej niż 15 miesięcy,
  • Miały niższą gorączkę przed napadem,
  • Mają rodzica lub rodzeństwa, który miał drgawki gorączkowe lub padaczkę.

 

Leczenie domowe

 

Rodzice, którzy byli świadkami napadu gorączkowego u swojego dziecka, powinni podjąć szereg działań, aby nie dopuścić do wyrządzenia dziecku krzywdy.

 

  • Należy położyć dziecko na boku, ale nie próbować powstrzymywać jego ruchów lub drgawek.
  • Nie wolno wkładać niczego do buzi dziecka.
  • Należy obserwować długość trwania napadu. Napady trwające dłużej niż pięć minut wymagają natychmiastowego leczenia. Jeden rodzic powinien pozostać z dzieckiem, podczas gdy drugi rodzic dzwoni po pomoc medyczną. Leczenie zwykle polega na podaniu jednej dawki żelu diazepamu do odbytu. Zwykle wystarczy jedna dawka, aby zatrzymać napad.

 

Leczenie zapobiegawcze

 

W większości przypadków, nie zaleca się leczenia zapobiegającego napadom w przyszłości. Ryzyko i potencjalne skutki uboczne codziennych leków przeciwdrgawkowych przewyższają ich korzyści. Ponadto, podawanie leków (np. paracetamolu lub ibuprofenu) zapobiegających gorączce nie jest zalecane u dziecka bez gorączki (np. jeśli dziecko jest przeziębione, ale nie ma gorączki). Wydaje się, że nie zmniejsza to ryzyka wystąpienia drgawek gorączkowych w przyszłości. Leczenie gorączki (temperatura wyższa niż 38 ° C) jest dopuszczalne, ale nie zawsze wymagane. Rodzice powinni porozmawiać z lekarzem, aby uzyskać pomoc w podjęciu decyzji, kiedy leczyć gorączkę u dziecka.

 

drgawki-goraczkowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]