Brak produktów w koszyku.

Krwawe stolce u niemowląt

Co to są krwawe stolce u dzieci?

 

Widok krwi w stolcu dziecka może być przerażający dla rodzica. Jest to jednak powszechny stan u dzieci i zwykle nie jest poważny. Istnieje wiele możliwych przyczyn krwawiącego stolca, zwanego również krwawieniem z odbytu. Najbardziej prawdopodobna przyczyna zależy od częstotliwości i ilości krwi, a także od wieku dziecka i podstawowego stanu zdrowia. Lekarz może pomóc w ustaleniu źródła krwawienia i wybraniu odpowiedniego leczenia. Większość dzieci z niewielkim krwawieniem z odbytu nie ma żadnego poważnego stanu. Jednakże, bez wykonania badania nie można poznać przyczyny krwawienia z odbytu.

 

Krwawe stolce zwykle wskazują na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka i jelita cienkiego) lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego (okrężnicy, odbytnicy i odbytu). Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego zwykle powoduje czarne, smoliste stolce. W wielu przypadkach, dziecko wymiotuje również czerwonym lub czarnym materiałem, który wygląda jak fusy z kawy. Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego zwykle powoduje pokrycie stolca lub zmieszanie go z jasnoczerwoną krwią lub czasami przybranie koloru kasztanowego. Niektóre pokarmy i leki mogą również powodować krwawe zabarwienie stolca. Należą do nich między innymi: buraki, czekolada, jagody, suplementy z żelazem, przekąski o zabarwieniu czerwonym (np. czipsy), szpinak, jarmuż, brokuł, kalafior i inne. Jednakże, nie zawsze jest możliwe poznanie źródła lub rodzaju krwawienia z odbytu na podstawie samego wyglądu stolca. Krwawe stolce mogą nawet pochodzić z innych miejsc, w tym krwawienia z nosa i gardła. W większości przypadków, konieczna jest ocena przez lekarza i badanie fizykalne.

 

Co wywołuje krwawe stolce u dzieci?

 

Szczelina odbytu

 

Szczelina odbytu to rozcięcie lub rozdarcie wyściółki odbytu, które może się rozwinąć, gdy niemowlę lub dziecko wydala duży lub twardy stolec. Szczeliny odbytu mogą wystąpić we wszystkich grupach wiekowych, od noworodków po dzieci w wieku szkolnym, a nawet u dorosłych. Objawy szczeliny odbytu obejmują ból, napięcie oraz jasnoczerwoną krew na zewnątrz stolca lub podczas wycierania. Wiele niemowląt i dzieci z pęknięciami odbytu ma również historię zaparć lub dość twardych stolców.

 

Nietolerancja białka lub soi

 

Oprócz zabarwionych krwią lub krwawych stolców, objawy nietolerancji białka mleka lub białka sojowego czasami obejmują wymioty, biegunkę, drażliwość, słaby przyrost masy ciała i wyprysk. Dzieci z tymi objawami powinny zostać zbadane przez lekarza. Jeśli lekarz stwierdzi, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nietolerancja białka mleka lub białka sojowego, następnym krokiem jest wdrożenie diety niezawierającej tych produktów.

 

Nieswoiste zapalenie jelit

 

To przewlekła choroba zapalna, w której dochodzi do zapalenia wyściółki przewodu pokarmowego. Istnieją dwa typy: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stan zapalny prowadzi do objawów, takich jak krwawe stolce, biegunka, brak apetytu i utrata masy ciała.

 

Biegunka zakaźna

 

Jest to biegunka wywoływana przez wirusy, bakterie lub pasożyty, które mogą powodować krwawe stolce u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także u nastolatków. Biegunka zakaźna może rozwinąć się w wyniku jedzenia lub picia skażonej żywności, napojów, wody lub rzadziej po kuracji antybiotykami. Objawy biegunki zakaźnej zwykle obejmują krwawą biegunkę, gorączkę i ból brzucha.

 

Młodzieńcze polipy

 

To narośla tkanki, wystające z wewnętrznej wyściółki okrężnicy, które mogą rozwinąć się u dzieci, zwykle w wieku od dwóch do dziesięciu lat. Objawy zwykle obejmują bezbolesne krwawienie z odbytu. Pojedyncze młodzieńcze polipy zwykle nie są nowotworowe ani przedrakowe, ale powinny zostać ocenione przez lekarza i zwykle wymagają usunięcia. Rzadko, liczne lub duże polipy są obecne w okrężnicy u dzieci lub młodzieży i powodują krwawienie z odbytu. Niektóre ze schorzeń związanych z tym objawem u dzieci i młodzieży to: pojedyncze polipy młodzieńcze, zespół polipowatości młodzieńczej, zespół Peutza-Jeghersa, rodzinna polipowatość gruczolakowata i dziedziczny zespół raka okrężnicy, który nie był polipowatością (wcześniej znany jako zespół Lyncha). Stany te są często dziedziczone, a pacjenci mogą mieć członków rodziny, którzy są dotknięci tą chorobą.

 

Inne objawy

 

Szereg innych, poważniejszych stanów może powodować krwawienie z odbytu z powodu niedrożności (zablokowania) jelit. Należą do nich wgłobienie lub choroba Hirschsprunga. Większość z tych stanów powoduje nagłe zachorowanie u niemowlęcia lub dziecka. Jeśli u dziecka nagle pojawią się krwawe stolce i stanie się ospałe, ma bóle brzucha, gorączkę, wymioty, wzdęcia brzucha lub inne nietypowe objawy, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Inne stany, które mogą powodować krwawienie z odbytu, obejmują zaburzenia krzepnięcia krwi lub nieprawidłowości naczyń krwionośnych w jelicie, które mogą powodować nadmierne krwawienie. Przyczynom tym mogą towarzyszyć zmiany skórne (łatwe siniaczenie, wysypki) lub inne objawy, które mogą pomóc lekarzowi w wyborze badań, w celu zdiagnozowania problemu.

 

Jakie badania wykonać gdy pojawią się krwawe stolce u dzieci?

 

Czasami lekarz może ustalić przyczynę krwawienia, badając wewnętrzną stronę odbytu. Może to obejmować krótkie badanie wnętrza odbytu za pomocą palca (badanie doodbytnicze). Lekarz może również zbadać próbkę stolca, aby upewnić się, czy zawiera krew. Kał można zbadać pod kątem zakażenia bakterią, wirusem lub pasożytem, ​​wysyłając próbkę do laboratorium. To badanie może być wszystkim, co jest konieczne. Jeśli na podstawie badania przyczyna krwawienia nie jest jasna, można zalecić dalsze badania. Może to obejmować badania krwi oraz, w niektórych przypadkach, kolonoskopię lub endoskopię. Kolonoskopia to badanie dolnej części przewodu pokarmowego (zwanego również okrężnicą lub jelitem grubym), które wykonuje się poprzez wprowadzenie cienkiej, elastycznej rurki z dołączoną kamerą. Podobnym zabiegiem jest endoskopia, w której lekarz bada górną część przewodu pokarmowego, w skład której wchodzi przełyk, żołądek i dwunastnica (pierwszy odcinek jelita cienkiego).

 

W niektórych przypadkach, pomocne mogą być również inne badania. Jeśli konieczne jest zbadanie jelita cienkiego, w celu zidentyfikowania źródła krwawienia, badania mogą obejmować endoskopię kapsułkową lub enterografię rezonansu magnetycznego. Inne badania mogą obejmować tomografię komputerową, ultrasonografię lub angiografię. Lekarz wybiera najbardziej skuteczne badanie w zależności od historii chorób dziecka i objawów.

 

Jak leczyć krwawe stolce u dzieci?

 

Jak omówiono powyżej, istnieje wiele potencjalnych przyczyn krwawych stolców. Lekarz określi czy stan podstawowy wymaga leczenia. Nawet jeśli krwawienie dziecka wydaje się niewielkie lub ustępuje samoistnie, dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.

 

Zapoznaj się także z informacjami na temat kolki u niemowląt.

krwawe-stolce-u-dzieci

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]