Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby reumatyczne » Endoproteza stawu biodrowego
Endoproteza stawu biodrowego
Wierzchołek kości udowej dopasowuje się do części miednicy zwanej panewką, umożliwiając stawowi płynny ruch w wielu kierunkach. Czasami, konieczna jest wymiana stawu. Całkowita wymiana stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu stawu biodrowego częściami sztucznymi (zwanymi protezami). Najczęstszą przyczyną pogorszenia stanu stawu biodrowego jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Inne możliwe przyczyny obejmują zapalenie stawów (np. reumatoidalne lub łuszczycowe zapalenie stawów), schorzenia stawu biodrowego u niemowląt i w dzieciństwie, martwicę kości i urazy.
Lekarze najczęściej zalecają całkowitą endoprotezoplastykę stawu biodrowego tylko wtedy, gdy pacjent podjął i nie powiodło się leczenie bardziej zachowawcze, a pacjent nadal odczuwa znaczny ból, sztywność lub problemy z funkcją biodra. Całkowitą wymianę stawu biodrowego można wykonać u osób dorosłych z uszkodzonym biodrem. Jednakże, elementy protezy mogą się z czasem zepsuć, dlatego lekarze zazwyczaj zalecają opóźnienie wymiany stawu biodrowego do czasu, gdy będzie to absolutnie konieczne.
Endoproteza stawu biodrowego – Czy istnieją inne opcje leczenia?
Chociaż całkowita alloplastyka stawu biodrowego jest pomocna w odpowiednich okolicznościach, należy rozważyć ją dopiero po omówieniu ryzyka, korzyści i alternatyw z lekarzem.
Leczenie niechirurgiczne
Niechirurgiczne metody leczenia są zalecane osobom z problemami stawu biodrowego z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów lub innych schorzeń. Niechirurgiczne metody leczenia osób z chorobą zwyrodnieniową stawów obejmują:
- Utratę masy ciała lub utrzymanie zdrowej wagi,
- Fizjoterapię,
- Korzystanie z urządzeń pomocniczych (np. laski lub chodzika),
- Leki przeciwbólowe,
- Wstrzyknięcie glikokortykoidu (sterydu) do bolącego stawu.
Osoby z zapaleniem stawów (takim jak reumatoidalne zapalenie stawów) mogą odnieść korzyści ze schematu leczenia lekami przeciwreumatycznymi lub innymi.
Leczenie chirurgiczne
Istnieje niewiele alternatyw chirurgicznych do całkowitej alloplastyki stawu biodrowego po całkowitym uszkodzeniu stawu biodrowego. Alternatywne procedury to między innymi osteotomia lub kapoplastyka (endoproteza powierzchniowa). Podczas osteotomii specjaliści nacinają kości i mocują je w nowej pozycji. Kapoplastyka polega na wymianie powierzchni stawu. Te zabiegi można rozważyć u osób bardzo młodych lub u których endoprotezoplastyka stawu biodrowego może nie być wystarczająco trwała, aby wytrzymać wiele lat lub może nie wytrzymać ciężkich obciążeń. Wybór zabiegu chirurgicznego zależy od przyczyn uszkodzenia stawu.
Istnieją dowody na to, że podjęcie pewnych kroków przed wszczepieniem stawu biodrowego może poprawić wyniki leczenia pacjenta, jednocześnie pomagając uniknąć powikłań związanych z operacją. Nazywa się to czasem optymalizacją przedoperacyjną. Kluczowe elementy obejmują:
- Rzucenie palenia,
- Ostrożne leczenie cukrzycy, jeśli masz cukrzycę,
- Utratę wagi w razie potrzeby (zazwyczaj z docelowym wskaźnikiem masy ciała BMI poniżej 40),
- Badanie przesiewowe w kierunku obturacyjnego bezdechu sennego (OBS),
- Badanie żył głębokich w celu ocena ryzyka zakrzepicy,
- Zajęcie się wszelkimi innymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Istnieją również dowody na to, że fizjoterapia przedoperacyjna może poprawić wyniki pooperacyjne.
Endoproteza stawu biodrowego – Jak wygląda zabieg?
Całkowita alloplastyka stawu biodrowego wykonywana jest na sali operacyjnej po znieczuleniu ogólnym lub regionalnym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). Przebieg zabiegu ustala lekarz chirurg i zazwyczaj jest to pojedyncze nacięcie wzdłuż tylnej, bocznej lub przedniej części biodra. Często stosuje się mniej inwazyjne techniki wymiany stawu biodrowego, które wykorzystują mniejsze nacięcia i specjalistyczne urządzenia. Rodzaj protezy oraz materiał z jakiego wykonana jest powierzchnia nośna (warstwa zewnętrzna), zależy od potrzeb konkretnego pacjenta i chirurga wykonującego zabieg. Istnieje wiele rodzajów powierzchni protez, w tym metal/plastik, ceramika/plastik i ceramika/ceramika. Każda powierzchnia ma swoje zalety i wady, a lekarz chirurg może omówić z Tobą, którą opcja i dlaczego jest dla Ciebie odpowiednia.
Endoproteza stawu biodrowego – Jak wygląda postępowanie po zabiegu?
Po zabiegu otrzymasz lek przeciwbólowy dożylnie lub doustnie. Otrzymasz również antybiotyk, aby zapobiec wystąpieniu infekcji. Większość ludzi otrzymuje również leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów w nogach. Często stosuje się odzież kompresyjną, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi. Lekarz może zalecić między innymi pończochy uciskowe.
Rehabilitacja
Fizjoterapia jest ważną częścią procesu zdrowienia. Większość pacjentów jest w stanie stać, a nawet chodzić z pomocą fizjoterapeuty, w ciągu pierwszych 24 godzin. Długość Twojego pobytu w szpitalu będzie zależeć od wielu czynników, w tym od nasilenia bólu, możliwości poruszania się i stabilności twojego stanu. Po operacji będziesz współpracować z fizjoterapeutą, aby opracować program ćwiczeń i rehabilitacji. Przy mniej inwazyjnych technikach chirurgicznych i ewoluujących protokołach leczenia bólu, coraz większa liczba zabiegów endoprotez stawu biodrowego jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że możesz wrócić do domu tego samego dnia.
W niektórych sytuacjach, natychmiastowy powrót do domu nie jest bezpieczny i lekarz może zdecydować o pozostaniu w szpitalu lub udaniu się na rehabilitację. Terapię należy kontynuować do momentu, kiedy pacjent jest w stanie samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Program rehabilitacji zazwyczaj obejmuje ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie otaczające staw biodrowy, a także trening w zakresie codziennych czynności (np. wchodzenie po schodach, schylanie się, chodzenie). Celem rehabilitacji jest odzyskanie sił i możliwości poruszania się.
Po kilku tygodniach rekonwalescencji będziesz zachęcany do powrotu do aktywnego trybu życia. Większość pacjentów jest w stanie wznowić wykonywanie codziennych czynności w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. W przypadku nowszych technik chirurgicznych, czas rekonwalescencji może zostać skrócony. Ciągłą poprawę można zauważyć do około 12 miesięcy po operacji. Sporty o dużym wpływie na stawy, takie jak bieganie i sporty kontaktowe, nie są zwykle zalecane po wymianie stawu biodrowego. Zazwyczaj, można uczestniczyć w większości innych aktywności o niskim wpływie na stawy, takich jak chodzenie, jazda na rowerze i pływanie. Większość pacjentów jest bardzo zadowolona z wyniku operacji i zgłasza minimalny lub zerowy ból oraz znaczną poprawę funkcję i jakość życia po zabiegu.
Endoproteza stawu biodrowego – Jakie powikłania są związane z zabiegiem?
Poważne powikłania po operacji wymiany stawu biodrowego nie są częste i można je zminimalizować wybierając chirurga, który ma doświadczenie i często wykonuje tego rodzaju zabiegi. Ponadto, wybór szpitala specjalizującego się w opiece nad pacjentami z endoprotezą stawu przed, w trakcie i po operacji, może również zminimalizować powikłania. Komplikacje mogą wystąpić podczas operacji, w bezpośrednim okresie pooperacyjnym lub wiele lat po operacji. Ważne jest, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia, zanim zdecydujesz się na wymianę stawu biodrowego. Dla większości osób, korzyści wynikające ze zmniejszenia bólu i poprawy jakości życia przeważają nad niewielkim ryzykiem powikłań. Poniżej przedstawiono niektóre z powikłań, które mogą wystąpić podczas lub po operacji wymiany stawu biodrowego.
Powikłania podczas operacji
Bardzo rzadko mogą wystąpić powikłania podczas operacji wymiany stawu biodrowego. Należą do nich złamania (zwykle kości udowej) i uszkodzenie otaczających nerwów lub naczyń krwionośnych. Większość z tych powikłań można leczyć w trakcie operacji.
Skrzepy krwi
Osoby, które przechodzą wymianę stawu biodrowego, są narażone na zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi po operacji. Przy odpowiednim leczeniu profilaktycznym, tylko u około 1% pacjentów rozwinie się zakrzep krwi w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub płucach (zator tętnicy płucnej).
Infekcja
Zakażenie po wymianie stawu biodrowego jest rzadkie (od 0,4 do 1,5%). Protokoły profilaktyczne, które obejmują przedoperacyjną utratę wagi, zaprzestanie palenia tytoniu, przygotowanie/mycie skóry i przyjmowanie antybiotyków (tylko w ciągu pierwszych 24 godzin), mogą pomóc zminimalizować ryzyko infekcji. Przeczytaj więcej na temat infekcji stawów.
Zwichnięcie
Zwichnięcie sztucznego stawu biodrowego występuje w mniej niż 2% przypadków. W większości przypadków, chirurg ortopeda może przesunąć staw z powrotem na miejsce, gdy pacjent jest na to gotowy. Aby zminimalizować ryzyko zwichnięcia protezy, niektórym osobom można zapewnić szczególne środki ostrożności związane z ruchem biodra. Potrzeba środków ostrożności zależy od sposobu wykonywania operacji i powinna zostać omówiona z chirurgiem.
Obluzowanie
Obluzowanie implantu stawowego jest najczęściej spowodowane zużyciem elementów protezy. Jest to najczęstszy długoterminowy problem związany z całkowitą endoprotezą stawu biodrową. Liczba osób, u których rozwija się obluzowanie, maleje wraz z poprawą materiałów i powierzchni protetycznych.
Złamanie
Złamanie okołoprotezowe może nastąpić w wyniku zużycia protezy, często na przestrzeni lat. Starsze implanty są bardziej podatne na złamania, podczas gdy nowsze protezy są mocniejsze i trwalsze. Jest to rzadkie zjawisko. Mniej niż 0,5% pacjentów doświadcza złamania związanego z protezą.
Zmiana długości nogi
Przed, w trakcie i po operacji wymiany stawu biodrowego, chirurg dokładnie mierzy długość nóg, starając się wyrównać ich długość. Jednakże, w rzadkich przypadkach procedura powoduje, że jedna noga jest nieco dłuższa niż druga. Niektóre osoby ze znaczną różnicą długości nóg uważają, że noszenie wkładki w jednym bucie jest pomocne.
Sztywność stawu
Sztywność stawu związana z tworzeniem się dodatkowej kości jest procesem, w którym niektóre tkanki wokół biodra twardnieją do postaci kości. Jest to kostnienie heterotopowe. Osoby z tym problemem mogą odczuwać sztywność bioder lub nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Jeśli istnieje ryzyko sztywnienia stawów, Twój lekarz może zalecić leczenie profilaktyczne.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)