Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby autoimmunologiczne » Guzkowe zapalenie tętnic
Co to jest guzkowe zapalenie tętnic?
Guzkowe zapalenie tętnic (PAN) to stan, który może powodować istotne problemy z nerkami, skórą i innymi częściami ciała. Dzieje się tak, gdy niektóre naczynia krwionośne ulegają zapaleniu. Może to uszkodzić naczynia krwionośne i uniemożliwić im przenoszenie wystarczającej ilości krwi do części ciała, które jej potrzebują. Guzkowe zapalenie tętnic to poważny stan. To jaki jest przebieg choroby zależy indywidulanie od danej osoby. Osoby z ciężką chorobą, które nie zostaną poddane leczeniu, mogą z tego powodu nawet umrzeć. Choroba może się wystąpić u osób, które nie mają innych problemów zdrowotnych lub u osób z następującymi stanami chorobowymi:
- Zakażenie wirusem, w tym wirusem zapalenia wątroby typu B, C i HIV (wirusem wywołującym AIDS) ,
- Białaczka włochatokomórkowa, która jest rodzajem choroby nowotworowej.
Jak pokazuja dostępne dane, chociaż choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, najczęściej dotyka osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Co więcej, na guzkowe zapalenie tętnic częściej chorują mężczyźni.
Jakie objawy powoduje guzkowe zapalenie tętnic?
Guzkowe zapalenie tętnic może spowodować:
- Uczucie zmęczenia,
- Utratę wagi,
- Ból i osłabienie mięśni,
- Gorączkę,
- Ból stawów,
- Zmiany skórne, które są najbardziej powszechne na nogach. Mogą to być: czerwone guzki, które bolą; czerwone lub fioletowe plamy na skórze, które nie stają się białe po naciśnięciu; fioletowy wzór na skórze, który może się uwypuklić; otwarte rany lub pęcherze,
- Mrowienie i osłabienie czucia w dłoniach lub stopach – Na początku może się to zdarzyć tylko po jednej stronie ciała. Zwykle rozprzestrzenia się to na obie strony ciała,
- Ból brzucha – U niektórych osób występują również inne problemy związane z jamą brzuszną, takie jak: nudności i wymioty oraz biegunka lub krew w wypróżnieniach,
- Ból jąder (u mężczyzn).
PAN może również powodować wysokie ciśnienie krwi. Może to być niebezpieczne dla serca i innych narządów. Większość osób z ma objawy w kilku częściach ciała jednocześnie. Czasami choroba wpływa tylko na jeden obszar ciała, taki jak na przykład skóra.
Podsumowując, choroba może sie objawiać na wiele sposobów, dlatego nalezy dokladnie kontrolować zachodzące zmiany zdrowotne.
Czy istnieje badanie na guzkowe zapalenie tętnic?
Tak. Twój lekarz zaleci odpowiednie badanie na podstawie Twoich objawów. Do badań diagnostycznych w kierunku guzkowego zapalenia tętnic zaliczamy:
- Badania krwi,
- Badania moczu,
- RTG klatki piersiowej – Jest to badanie obrazowe, które tworzy obraz płuc. Badanie pozwala postawić diagnozę dotyczącą guzkowego zapalenia tętnic. Niektóre inne choroby powodują objawy podobne do objawów PAN. Choroby te zwykle atakują płuca.
- Elektrokardiogram (EKG) – To badanie mierzy aktywność elektryczną serca. PAN czasami wpływa na serce.
- Biopsja – Podczas badania lekarz pobiera niewielką próbkę tkanki z części ciała, która wykazuje objawy. Następnie, próbka jest badana pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma objawów PAN.
- Angiografia – Jest to badanie obrazowe, podczas którego pacjentowi wstrzykuje się barwnik do naczynia krwionośnego w części ciała dotkniętej PAN. Barwnik pojawia się w badaniach obrazowych, takich jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Te badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała. W rezultacie, użycie barwnika może ujawnić problemy związane z naczyniami krwionośnymi.
Powyższe badania moga z pewnością pomóc w zdiagnozowaniu guzkowego zapalenia tętnic lub wykluczeniu choroby. Wtedy, lekarz może zalecić inne badania, aby stwierdzić przyczynę Twoich objawów.
Jak leczyć guzkowe zapalenie tętnic?
Lekarze podają leki kontrolujące guzkowe zapalenie tętnic i zapobiegające jego pogorszeniu. Wiele osób może przyjmować doustnie tabletki na PAN. Niektórzy osoby otrzymują lek dożylnie. Leczenie PAN zwykle trwa co najmniej 6 miesięcy. Jednakze, pozbycie się objawów może zająć ponad rok. Leki stosowane w leczeniu PAN mogą powodować poważne skutki uboczne u niekórych pacjentów. Lekarz może podać także inne leki, aby zapobiec występowaniu działań niepożądanych lub zmniejszyć ich nasilenie.
Guzkowe zapalenie tętnic a ciąża
Niektóre leki stosowane w leczeniu PAN z pewnością nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dlatego, jeśli chorujesz na guzkowe zapalenie tętnic, zapytaj lekarza czy zajście w ciążę jest bezpieczne. Niezwykle ważnym aspektem jest kontrolowanie choroby oraz unikanie leków, które moga zaszkodzić Tobie lub Twojemu dziecku.
Dowiedz się także więcej na temat innych chorób automimmunologicznych, takich jak ziarniakowatość z zapaleniem naczyń, zapalenie wielomięśniowe czy zapalenie skórno-mięśniowe.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)