Brak produktów w koszyku.

Karmienie piersią

Czy lekarze zalecają karmienie piersią?

 

Lekarze zdecydowanie zalecają karmienie dziecka piersią. Karmienie powinno trwać co najmniej 12 miesięcy, o ile to możliwe. Przez pierwsze 6 miesięcy, mleko z piersi matki to jedyny pokarm jakiego potrzebuje dziecko. Większość dzieci zaczyna jeść inne pokarmy jako dodatek do mleka matki w wieku 4-6 miesięcy.

 

Karmienie piersią ma wiele zalet, zarówno dla matki i dziecka, nawet jeżeli odbywa się tylko przez krótki okres czasu.

 

Kiedy mogę zacząć karmić piersią?

 

Większość kobiet zaczyna karmić piersią już w izbie porodowej. Najlepiej, aby zacząć karmić piersią jak najwcześniej po porodzie. Jeżeli to możliwe, karmienie powinno się odbyć w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Kontakt dziecka i matki jest bardzo ważny w pierwszych chwilach życia.

 

Przez pierwsze kilka dni po porodzie, większość kobiet produkuje jedynie niewielkie ilości pokarmu. Mleko ma kolor żółtawy i jest nazywane siarą, czyli pierwszym mlekiem matki. Kobieta zaczyna produkować większe ilości pokarmu po 2-3 dniach po porodzie.

 

Jak trzymać dziecko podczas karmienia piersią?

 

Podczas karmienia piersią, możesz trzymać dziecko w różny sposób. Wypróbuj różne pozycje, aby sprawdzić, która jest najlepsza i najwygodniejsza dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Jak często i jak długo powinno się odbywać karmienie piersią?

 

Karmienie powinno mieć miejsce, kiedy dziecko wykazuje oznaki głodu. Dziecko może pokazywać, że jest głodne, kiedy:

 

  • Budzi się w nocy,
  • Porusza głową, jak gdyby szukało piersi,
  • Ssie dłonie lub wargi.

 

Dzieci mogą przyjmować pokarm matki o różnych porach i przez różną długość czasu. Niektóre dzieci przyjmują pokarm przez 5 minut, innym zajmuje to 20 minut lub dłużej.

 

Lekarze zalecają, aby karmić dziecko jedną piersią, aż opróżni z niej cały pokarm. Jeżeli nadal będzie głodne, można przystawić go do drugiej piersi. Postaraj się za każdym razem pamiętać, która piersią karmisz. Za każdym kolejnym razem, postaraj się zaczynać karmić inną piersią niż tą, którą karmiłaś wcześniej. Może to pomóc produkować mleko.

 

Karmienie piersią – Skąd wiedzieć czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka?

 

Aby dowiedzieć się czy dziecko przyjmuje odpowiednie ilości mleka z piersi:

 

  • Sprawdzaj regularnie pieluchę dziecka – Do 4-5 dnia po porodzie, dziecko powinno mieć pieluchę mokrą od moczu, co najmniej 6 razy dziennie,
  • Miej pod kontrolą wagę dziecka,
  • Kontroluj wypróżnianie dziecka – Do 4 dnia po porodzie, dziecko powinno wypróżniać się, co najmniej 4 razy dziennie a do 5 dnia po porodzie, kupka dziecka powinna mieć kolor żółty.

 

Czy dziecko powinno przyjmować inne pokarmy podczas karmienia piersią?

 

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, większość dzieci potrzebuje wyłącznie mleka matki. Dzieci karmione piersią potrzebują dodatkowej witaminy D. Można podawać je dziecku w kropelkach. Zapytaj lekarza jaką ilość witaminy D potrzebuje dziecko i jak mu ją podawać.

 

Kiedy dziecko ma pomiędzy 4 a 6 miesięcy, może zacząć przyjmować inne napoje i pokarmy. Zapytaj lekarza, jakie posiłki może jeść Twoje dziecko i kiedy. Nawet jeżeli dziecko zacznie jeść inne rzeczy, nie musisz rezygnować z dalszego karmienia piersią.

 

Jakie problemy są związane z karmieniem piersią?

 

Niektóre kobiety odczuwają następujące problemy podczas karmienia piersią:

 

  • Opuchnięte, twarde oraz obolałe piersi,
  • Bolesne oraz popękane brodawki (sutki),
  • Infekcje piersi oraz sutków,
  • Zablokowane kanaliki mleczne, co może powodować powstanie zaczerwienionych i bolesnych guzków/grudek.

 

Jak leczyć problemy z karmieniem piersią?

 

Problemy z karmieniem piersią można leczyć na różne sposoby. Leczenie zależy od rodzaju problemu. Na przykład, kobiety ze spuchnięty, twardymi i obolałymi piersiami, często czują się lepiej, kiedy:

 

  • Używają dłoni oraz specjalnych urządzeń do odciągania mleka,
  • Stosują leki przeciwbólowe lub okłady z lodu,
  • Biorą ciepły prysznic, aby mleko zaczęło wydobywać się z piersi.

 

Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką, jeżeli masz problemy z karmieniem piersią. Prawie wszystkie trudności z karmieniem piersią można rozwiązać.  

 

Karmienie piersią – kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

 

  • Masz zablokowane kanaliki mleczne i sytuacja się nie poprawia,
  • Masz gorączkę oraz twarde, czerwone i spuchnięte piersi,
  • Z sutków wycieka krew,
  • Ból utrzymuje się cały czas podczas karmienia piersią.

 

Karmienie piersią – czy należy zmienić nawyki żywieniowe?

 

W trakcie karmienia piersią, powinnaś zdrowo się dożywiać i przyjmować dużo płynów. Jeżeli starasz się zrzucić zbędne kilogramy, karmienie piersią może Ci w tym pomóc. Jeśli chcesz spożyć alkohol, zrób to wyłącznie okazjonalnie. Pilnuj, aby ilość alkoholu nie przekroczyła zawartości lampki wina. Po spożyciu alkoholu, odczekaj 2 godziny, zanim nakarmisz dziecko.

 

Karmienie piersią – Czy mogę przyjmować leki?

 

Niektóre leki nie są bezpieczne kiedy karmisz piersią. W większości przypadków, przyjmowanie leków jest możliwe. Możliwa jest również zmiana niektórych leków na inne, które możesz bezpiecznie przyjmować podczas karmienia piersią.

 

Nielegalnie sprzedawane leki oraz narkotyki mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, na przykład marihuana. Chociaż jest legalna w niektórych krajach, nie należy jej stosować podczas karmienia piersią. Dowiedz się więcej na temat stosowania używek w ciąży.

 

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

 

Jeżeli to możliwe, karmienie piersią powinno trwać przez około 12 miesięcy. Niektóre kobiety podejmują decyzję o wcześniejszym zakończeniu karmienia dziecka piersią, z różnych powodów.

 

Kiedy zdecydujesz się przestać karmić piersią, postaraj się robić to stopniowo. Możesz zacząć od ograniczenia ilości karmień, na przykład omijając 1 karmienie co 2-5 dni. Co więcej, możesz także skrócić czas karmienia. Dziecko będzie miało czas, aby przystosować się do ‘odstawienia od piersi’. Jest to również zmiana ważna dla Twojego ciała, dlatego nie rób tego od razu.

 

karmienie-piersia

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]