Menu
Brak produktów w koszyku.

Najlepsza antykoncepcja – Jak najczęściej zabezpieczają się kobiety ?

Zdaniem seksuologów antykoncepcja wśród Polek pozostawia wiele do życzenia. Nierzadko antykoncepcja dobierana jest w sposób przypadkowy i niedopasowany do indywidualnych potrzeb organizmu. Jakie metody zapobiegania ciąży wybierają kobiety w Polsce? Które z nich zaliczane są do najskuteczniejszych, a które potencjalnie mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia? Czy tabletki dzień po można zakupić poprzez uzyskanie recepty online?

Jakość antykoncepcji w Polsce

Zgodnie z doniesieniami agencji SW Search ponad połowa kobiet w Polsce nie stosuje antykoncepcji. Wraz z częstotliwością stosowania antykoncepcji spada również poziom wiedzy na jej temat. Czym w ogóle jest antykoncepcja? To nic innego jak skuteczne metody zapobiegania ciąży. Antykoncepcję zasadniczo podzielić można na dwie grupy, czyli antykoncepcję hormonalną i mechaniczną. Jakość i skuteczność antykoncepcji wzrasta wraz z rozwojem medycyny. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlaczego więc stosunkowo niewiele osób w Polsce chce uchronić się przed potencjalnie nieplanowaną ciążą?

Różnorodność i skuteczność metod antykoncepcji

Skuteczność antykoncepcji określana jest na całym świecie za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten informuje, ile kobiet ze stu zaszło w nieplanowaną ciążę, stosując wybraną metodę antykoncepcji. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda zapobiegania ciąży. Według wskaźnika Pearla jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwanej potocznie tabletkami antykoncepcyjnymi. W tym przypadku wartość wskaźnika plasuje się na poziomie 0,2-0,5. Do najmniej skutecznych metod zaliczane są naturalne metody planowania rodziny. W tym przypadku wskaźnik Pearla jest niestabilny. Jego wartość to 0,2 do nawet 12. Co ciekawe, zgodnie z najnowszymi badaniami zaledwie 16% stosuje antykoncepcję hormonalną. 

Metody antykoncepcji

Zasadniczo wymienić można kilka rodzajów antykoncepcji stosowanej przez kobiety. Warto zaznaczyć, że im niższy poziom wskaźnika, tym bardziej skuteczna metoda antykoncepcji. Do najpopularniejszych metod należy:

  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych- 02-05,
  • krążki dopochwowe- 0,65,
  • wkładki dopochwowe- 1-3,
  • globulki dopochwowe- 6-36
  • plastry antykoncepcyjne- 0,9,
  • zastrzyki antykoncepcyjne- 03-1,2,
  • naturalne metody antykoncepcji (kalendarzyk etc.)- 19.

Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć formę jednoskładnikową lub tez mogą być przyjmowane w postaci preparatu złożonego. Skuteczność w tym przypadku jest bardzo wysoka, gdyż wynosi 0,05-0,5. W przypadku pozostałych środków antykoncepcji zauważyć można podobne działanie do tego, które uzyskiwane jest dzięki tabletkom. Dobrym rozwiązaniem zapobiegania ciąży jest także stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Najczęściej stosowane są one w przypadku, kiedy organizm kobiety nie toleruje tabletek hormonalnych. Skuteczną metodą mogą okazać się także wkładki domaciczne, które aplikuje się rzadko, a ich skuteczność plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Aplikacja wkładki domacicznej przebiega z udziałem lekarza ginekologa, który lokuje ją w odpowiednim miejscu. Wkładki wydzielają hormony, które skutecznie zapobiegają ryzyku zapłodnienia. 

Antykoncepcja awaryjna- Co warto o niej wiedzieć?

Antykoncepcja awaryjna popularnie nazywana jest ,,tabletką dzień po”. Wśród preparatów dostępnych na receptę wymienić można takie, które można stosować 72 godziny po odbyciu ostatniego stosunku seksualnego, natomiast drugi rodzaj ten antykoncepcji stosowany jest maksymalnie 5 dni po. Warto w tym miejscu podkreślić, że im dłuższy czas minął od stosunku, tym niższa skuteczność preparatów tego typu. Oczywistą kwestią jest także to, że produkty tego typu należy stosować wyłącznie w awaryjnych sytuacjach, kiedy inne formy antykoncepcji zawiodły (np. pęknięcie prezerwatywy). Nie należy stosować antykoncepcji awaryjnej jako metody zapobiegania ciąży. Ma ona wpływ na układ hormonalny, dlatego warto stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych, takich jak mdłości, omdlenia, czy wymioty, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Antykoncepcja awaryjna dostępna jest wyłącznie po ukazaniu recepty. Obecnie możliwe jest uzyskanie e-recepty po konsultacji online z lekarzem, co stanowi ogromne udogodnienie. 

Którą metodę antykoncepcji wybrać? Chemiczną, mechaniczną czy naturalną?

Chcąc uchronić się przed ryzykiem niechcianej ciąży, warto wybrać metodę dostosowaną do własnych potrzeb, preferencji, a także stanu zdrowia. Antykoncepcja hormonalna dobierana jest zgodnie z zaleceniami lekarza. Mowa tutaj nie tylko o tabletkach antykoncepcyjnych, ale także krążkach, wkładkach, iniekcjach i plastrach antykoncepcyjnych. Metoda mechaniczna (prezerwatywy damskie i męskie) może stanowić dodatkową ochronę zapobiegania ciąży. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo, warto unikać stosunków szczególnie w okresie okołoowulacyjnym. 

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

nadcisnienie-tetnicze-u-dzieci
Baza wiedzy

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci   Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi jest również nazywane nadciśnieniem. Chociaż nadciśnienie występuje częściej

Czytaj więcej »
ospa-wietrzna
Baza wiedzy

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna   Wiele osób pamięta jak przechodziło ospę wietrzną. Trudno przeoczyć swędzące, czerwone guzki wywołane przez wirus ospy wietrznej. Zanim szczepionka stała się dostępna, ponad 90% ludzi miało infekcję

Czytaj więcej »
infekcje-ucha-u-dzieci
Baza wiedzy

Infekcje ucha u dzieci

Infekcje ucha u dzieci   Infekcje ucha, zwane również ostrym zapaleniem ucha środkowego, są częstym problemem u dzieci. Około jedna czwarta niemowląt ma co najmniej jedną infekcję ucha przed pierwszymi

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]