Brak produktów w koszyku.

Niedobór witaminy B12 i folianu

Czym jest niedobór witaminy B12 i folianu?

 

Witamina B12 i folian (zwany także „kwasem foliowym” lub „witaminą B9”) to dwie różne witaminy, których organizm potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Należy sprecyzować, że folian to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B – witamina B9. Folian jest witaminą naturalnie występującą w żywności. Kwas foliowy natomiast, to utleniony syntetycznie związek, który stosuje się do wzbogacania żywności. Możesz go znaleźć w suplementach diety. Niedobór witaminy B12 i folianu oznacza, że Twoje ciało nie posiada wystarczającej ilości witamin, których potrzebuje. Ludzie mogą mieć niedobór witaminy B12, folianu lub obu tych substancji.

 

Dlaczego witamina B12 i foliany są ważne?

 

Twój organizm potrzebuje witaminy B12 do wielu procesów. Na przykład, witamina ta jest niezbędna do wytwarzania nowych krwinek, takich jak krwinki czerwone oraz do odpowiedniej pracy układu nerwowego.

 

Twoje ciało również potrzebuje folianu do tworzenia nowych komórek. Folian jest szczególnie ważny dla kobiet, które planują zajść w ciążę lub są w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ substancja ta jest potrzebna do prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach ciąży. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży, może zapobiegać wadom wrodzonym u dziecka. Folian jest również potrzebny do prawidłowego rozwoju rdzenia kręgowego.

 

Co powoduje niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego?

 

Ludzie mogą mieć niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, gdy:

 

 • Nie jedzą wystarczającej ilości pokarmów zawierających te witaminy – Dużo folianu zawierają warzywa i owoce (brokuły, kapusta, szpinak, awokado, warzywa strączkowe, pomarańcza, kiwi) oraz produkty zbożowe. Osoby stosujące dietę wegetariańską, zwłaszcza rygorystyczni weganie, muszą dodatkowo przyjmować witaminę B12. Witamina B12 znajduje się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka.
 • Spożywają pokarmy zawierające witaminę B12 i kwas foliowy, ale ich organizm nie potrafi wchłaniać ani wykorzystywać tych substancji – te sytuacje mogą się zdarzyć w przypadku niektórych problemów zdrowotnych, takich jak niedokrwistość złośliwa (anemia złośliwa), po operacji bariatrycznej lub jako efekt uboczny zażywania niektórych leków. Jest to bardziej powszechne w przypadku witaminy B12,
 • Chorują na takie przypadłości, że potrzebują dodatkowo suplementować kwas foliowy – na przykład niektóre rodzaje anemii i choroby skóry.

Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego – Jakie są objawy?

 

Niedobór witaminy B12, kwasu foliowego lub obu tych substancji może wpływać negatywnie na morfologię krwi. Twój lekarz może to sprawdzić, wykonując badanie krwi. Zbyt niska liczba krwinek może wpływać na jeden lub więcej z poniższych problemów:

Czerwone krwinki – lekarze używają terminu „niedokrwistość”, gdy dana osoba ma zbyt mało czerwonych krwinek. Niedokrwistość może powodować bóle głowy lub problemy z oddychaniem, szczególnie podczas ćwiczeń. Może również powodować zmęczenie lub osłabienie,

 

 • Białe krwinki – niska liczba białych krwinek może zwiększać ryzyko infekcji,
 • Płytki krwi – niska liczba płytek krwi może zwiększać ryzyko krwawienia,

Niedobór witaminy B12 może również powodować inne objawy związane z mózgiem i nerwami, takie jak:

 

 • Mrowienie lub drętwienie dłoni czy stóp,
 • Kłopoty z poruszaniem się (np. chodzeniem),
 • Zmiany nastroju,
 • Problemy z pamięcią lub kłopoty z jasnym myśleniem.

Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego – Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, należy zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki.

 

Czy istnieje test pomiarowy na niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego?

 

Tak. Twój lekarz lub pielęgniarka mogą wykonać badania krwi, aby sprawdzić niedobory tych witamin.

 

Jeśli masz niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, Twój lekarz lub pielęgniarka będą chcieli wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Mogą przeprowadzić inne badania, aby dowiedzieć się, czy jest to spowodowane chorobą.

 

Jak leczyć niedobór witaminy B12 i folianu?

 

Lekarze leczą niedobór witaminy B12, podając witaminę B12. Preparaty te występują w postaci zastrzyków lub tabletek. Możesz porozmawiać z lekarzem o tym, która forma będzie lepsza w Twojej sytuacji.

 

Lekarze leczą niedobór folianu podając ludziom kwas foliowy. Substancja ta jest w zasadzie taka sam jak folian, ale w postaci, którą można dodawać do suplementów lub do żywności. Możesz przyjmować suplementy na przykład w formie tabletek. Każda kobieta w ciąży lub planująca zajście w ciążę powinna również upewnić się, że przyjmuje wystarczającą ilość kwasu foliowego. Jest to bardzo ważne dla rozwoju płodu.

 

Twój lekarz zajmie się także leczeniem przyczyny niedoboru określonych witamin, w zależności od jej podłoża.

 

Czy można zapobiegać niedoborom witaminy B12 i kwasu foliowego?

 

Tak. Możesz zmniejszyć ryzyko niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, jedząc żywność zawierającą te witaminy:

 • Pokarmy zawierające witaminę B12 obejmują wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, jaja i mleko. Jeśli jesteś ścisłym wegetarianinem lub weganinem i nie jesz mięsa, nabiału ani jajek, nie dostarczysz wystarczającej ilości witaminy B12 z samej diety. Aby uniknąć niedoboru witaminy B12, należy codziennie przyjmować suplement z zawartością witaminy B12,
 • Pokarmy zawierające folian obejmują owoce i zielone warzywa liściaste. Wiele ziaren, takich jak chleb i zboża, posiadają folian,
 • Wiele osób, które przeszły operację odchudzającą pomniejszenia żołądka, nie ma wystarczającej ilości tych witamin, zwłaszcza witaminy B12. Jeśli jesteś po operacji w celu odchudzania, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie suplementy powinieneś przyjmować.
 • Suplementy witaminowe to tabletki, kapsułki lub płyny zawierające składniki odżywcze.

Niedobór witaminy B12 i folianu – Co jeśli chcę zajść w ciążę?

 

Jeśli chcesz zajść w ciążę, powinnaś zacząć przyjmować witaminy w tym głównie kwas foliowy, co najmniej miesiąc przed próbą zajścia w ciążę. Wybierz preparat, który zawiera co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze preparatu, skontaktuj się z lekarzem.

 

niedobor-witaminy-B12-i-folianu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]