Brak produktów w koszyku.

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej?

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej?

 

Operacja bariatryczna to chirurgiczna metoda odchudzania, którą stosuje się kiedy u pacjenta nie zachodzą oczekiwane efekty odchudzania za pomocą diety i aktywności fizycznej. Istnieje kilka różnych rodzajów operacji bariatrycznych. Możesz dowiedzieć się więcej o nich tutaj. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej.

 

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej w kwestii zmiany nawyków żywieniowych?

 

Po operacji, możesz pić wyłącznie płyny przez pierwszy tydzień. Następnie, możesz powoli zacząć wprowadzać zblendowane lub pokarmy stałe. Skontaktuj się z dietetykiem, aby dowiedzieć się, jak powinna zmienić się Twoja codzienna dieta. Jeśli jesz niewłaściwe pokarmy, możesz zmniejszyć szansę na utratę wagi lub wywołać chorobę.

 

Na przykład, po zabiegu ominięcia żołądkowo-jelitowego, nie należy jeść pokarmów słodzonych. Ich spożywanie, może wywołać dolegliwość zwaną „zespołem poposiłkowym”. Zespół ten powoduje mdłości i zawroty głowy. Sprawia również, że możesz odczuwać dreszcze, pocić się, czerwienić i czuć uderzenia gorąca (szczególnie na twarzy) oraz może to powodować biegunkę.

 

Aby uniknąć tego typu problemów i zwiększyć swoje szanse na utratę wagi, należy:

 

 • Pić dużo płynów. Pomoże Ci to uniknąć odwodnienia, które ma miejsce, gdy organizm traci zbyt dużo wody,
 • Jeść powoli i dobrze przeżuwać jedzenie,
 • Unikać słodkich potraw,
 • Przestać jeść, gdy poczujesz nasycenie. Uczucie sytości pojawi się znacznie wcześniej niż przed operacją, ponieważ Twój żołądek jest o wiele mniejszy,
 • Jeść zdrową niskotłuszczową i niskokaloryczną żywność, bogatą w białko,
 • Unikać picia i jedzenia w tym samym czasie. Poczekaj 30 minut po zakończeniu jedzenia, aby napić się wody lub innych płynów,
 • Unikać płynnych pokarmów o wysokiej zawartości kalorii, takich jak lody.

 

Może się okazać, że nie będą Ci smakować te same potrawy co przed operacją, takie jak mięso. Może się również okazać, że przypadną Ci do gustu nowe produkty i potrawy, w tym owoce i warzywa.

 

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej w kwestii witamin i suplementów?

 

Po operacji, należy przyjmować specjalne multiwitaminy z minerałami. Dzieje się tak, ponieważ operacja odchudzania może utrudniać organizmowi uzyskanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych z pożywienia. Po operacji odchudzającej, będziesz należy przyjmować witaminy do końca życia. Twój organizm stale ich potrzebuje, aby być zdrowym.

 

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej odnośnie wizyt u lekarza?

 

Wizyty u lekarza powinny odbywać się co 4 do 6 tygodni przez pierwsze 6 miesięcy po operacji, a następnie co 3 miesiące. Po 1 roku możesz przejść na wizyty roczne. Lekarz będzie kontrolować Twoją wagę, ciśnienie krwi i zbada, czy nie masz żadnych powikłań spowodowanych operacją. Będziesz także potrzebować badań krwi, aby sprawdzić, czy Twój organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zachowania optymalnego stanu zdrowia.

 

Czy moje problemy zdrowotne ulegną poprawie po operacji odchudzania?

 

Wiele osób poddawanych operacji otyłości stwierdza, że niektóre problemy zdrowotne zmniejszają się lub ustępują. Zalicza się do nich:

 

 • Cukrzycę,
 • Wysokie ciśnienie krwi,
 • Wysoki poziom cholesterolu,
 • Bezdech senny, czyli zaburzenie, które powoduje zatrzymanie oddechu na krótki czas podczas snu.

 

Ponieważ te choroby często ulegają poprawie, możesz zmniejszyć lub zaprzestać przyjmowania leków na te dolegliwości. Przed zmianą sposobu przyjmowania któregokolwiek z leków, należy jednak skonsultować się z lekarzem.

 

Jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić po operacji odchudzającej?

 

Problemy, które mogą się powstać wkrótce po operacji to:

 

 • Krwawienie,
 • Infekcja,
 • Zakrzep krwi w żyle, który może być niebezpieczny, jeśli dostanie się do płuc,
 • Zator lub wyciek w jelitach.

 

Inne problemy, które mogą wystąpić w późniejszym okresie po operacji, obejmują:

 

 • Kamienie żółciowe – są to małe, czasami sprawiające ból kamienie, które tworzą się wewnątrz pęcherzyka żółciowego, czyli małego organu znajdującego się pod wątrobą,
 • Refluks kwasowy, szczególnie po operacji zwanej rękawową resekcją żołądka,
 • Zator w jelitach (zwany „niedrożnością”),
 • Krwawienie wewnętrzne – Może się zdarzyć, kiedy żołądek i jelita są ponownie połączone, podczas operacji.
 • Przepukliny na nacięciach, które wykonano na skórze podczas operacji – Przepuklina zwykle wygląda jak guzek lub wybrzuszenie,
 • Odzyskanie części utraconej wagi.

 

Jak wygląda samopoczucie po operacji odchudzającej?

 

Po utracie dużej ilości kilogramów, możesz czuć się lepiej, być bardziej pewny/a siebie i bez problemów rozmawiać o swoich uczuciach. Możesz również odczuwać smutek lub przygnębienie, jeśli wcześniej jadłeś/aś duże ilości pożywienia dla przyjemności i nie możesz już tego robić.

 

Ponieważ Twoje nawyki żywieniowe się zmienią, możesz czuć się niezręcznie, podczas wydarzeń biznesowych lub towarzyskich, które koncentrują się na jedzeniu. Może się okazać, że Twoje relacje z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami ulegną zmianie.

 

Możesz poprosić swojego lekarza o zlecenie wizyt u psychologa lub terapeuty, albo udać się do grupy wsparcia, gdzie możesz szukać porad i wsparcia.

 

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej  – Co jeśli chcę zajść w ciążę?

 

Kobietom, które mają dużą nadwagę, utrata wagi może ułatwić zajście w ciążę. Jednakże, nie powinnaś próbować zajść w ciążę przez co najmniej rok po operacji odchudzania. Twój lekarz może zasugerować wstrzymanie się z ciążą jeszcze dłużej, nawet do dwóch lat. Aby zapobiec ciąży, należy stosować inną metodę antykoncepcji, niż tabletki antykoncepcyjne. To dlatego, że pigułki antykoncepcyjne mogą nie działać tak dobrze u kobiet, które przeszły operację odchudzającą.

 

Jak wygląda postępowanie po operacji bariatrycznej

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]