Brak produktów w koszyku.

Dieta bezglutenowa

Czym jest dieta bezglutenowa?

 

Dieta bezglutenowa to dieta niezawierająca glutenu. Gluten to białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i czasami owsie. Wiele produktów spożywczych, takich jak pieczywo, makarony, pizza, zboża i krakersy, zawiera gluten. Osoby na diecie bezglutenowej, nie powinny spożywać żadnych potraw zawierających gluten.

 

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

 

Osoby z chorobą zwaną celiakią, powinny stosować dietę bezglutenową. Celiakia to nietolerancja glutenu przed organizm. Choroba wpływa na zdolność organizmu do rozkładania niektórych rodzajów pożywienia. Osoby z celiakią, powinny przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie.

 

Jeśli podejrzewasz, że masz celiakię, nie rozpoczynaj diety bezglutenowej przed wykonaniem badania potwierdzającego tą chorobę. To co jesz, może wpłynąć na wyniki testu.

 

Jednakże, coraz więcej osób bez celiakii stosuje dietę bezglutenową. Najczęstszym powodem jest przekonanie, że ta dieta może pomóc im schudnąć lub poczuć się lepiej. To prawda, że ​​dieta bezglutenowa może być zdrowa. Czasami jednak, uniemożliwia pozyskanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ponadto, niektóre produkty bezglutenowe zawierają duże ilości cukru i kalorii. Może to utrudniać niektórym osobom utrzymanie prawidłowej wagi. Jeśli myślisz o zastosowaniu diety bezglutenowej, zapytaj lekarza, czy jest to dla Ciebie dobry wybór.

 

Dieta bezglutenowa – Jak ją zacząć?

 

Na początku, najlepiej skontaktować się z dietetykiem który ma wiedzę i doświadczenie. Do zadań dietetyka należeć będzie:

 

 • Poinformowanie o tym, jakie pokarmy możesz jeść, a których unikać,
 • Pomoc w zaplanowaniu zbilansowanych posiłków, aby uzyskać potrzebne składniki odżywcze,
 • Rozpisanie przepisów na posiłki bezglutenowe,
 • Pomoc w znalezieniu bezglutenowych zamienników ulubionych pokarmów, takich na przykład jak makaron czy ciastka.

 

W kwestii choroby, możesz również uzyskać porady i pomoc od innych ludzi. Zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę, czy istnieje lokalna grupa wsparcia dla osób z celiakią. Możesz też zajrzeć na fora lub strony internetowe na ten temat.

 

Wdrożenie diety bezglutenowej może być trudne, szczególnie na początku. Zazwyczaj, wraz z praktyką i czasem, restrykcje żywieniowa stają się łatwiejsza w przestrzeganiu.

 

Jakie pokarmy obejmuje dieta bezglutenowa?

 

Produkty bezglutenowe obejmują:

 

 • Ryż, kukurydzę, ziemniaki, komosę ryżową, proso, kaszę gryczaną i soję,
 • Specjalne mąki, makarony i inne produkty, oznaczone jako „bezglutenowe”
 • Owoce i warzywa,
 • Mięso i jajka,
 • Wino i destylowane napoje alkoholowe, takie jak rum, tequilę, wódkę i whisky.

 

Mleko, ser i inne produkty mleczne również nie zawierają glutenu. Wiele osób z celiakią ma problemy z trawieniem tych pokarmów, zwłaszcza na początku. Lekarze i dietetycy zwykle zalecają osobom z celiakią unikanie spożywania produktów mlecznych na początku diety. Jest to ważne, aby zadbać o pracę jelit.

 

Czy dieta bezglutenowa zawiera produkty, których nie należy jeść?

 

Na diecie bezglutenowej, należy unikać wszelkich potraw przygotowanych z pszenicy, żyta i jęczmienia lub zawierających te składniki. Zapytaj swojego lekarza lub dietetyka, czy możesz jeść owies.

 

Wiele rodzajów żywności zawiera lub może zawierać gluten, nawet niewielkie ilości. Do takich pokarmów należą na przykład:

 

 • Mąka, pieczywo, krakersy, babeczki i mieszanki do pieczenia,
 • Makarony, ciasta i zboża,
 • Niektóre sosy, pasty do smarowania, przyprawy i dressingi do sałatek,
 • Przetworzone mięso i zamienniki mięsa (np. wegetariańskie hamburgery),
 • Piwa, lagery i ocet słodowy.

 

Aby dokładnie wiedzieć, jakie produkty możesz jeść, wskazane jest czytanie etykiet składników. Żywność, która jest oznaczona jako bezglutenowa, może być stosowana w diecie. Pokarmy zawierające pszenicę nie nadają się do spożycia. Jeśli nie masz pewności, czy dana żywność nie zawiera glutenu, możesz skontaktować się z firmą, która ją produkuje.

 

Niektóre leki, zarówno te na receptę, jak i bez recepty oraz suplementy witaminowe, zawierają niewielkie ilości glutenu. Nadal możesz przyjmować większość rodzajów tabletek, jeśli masz celiakię. W przypadku wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Czy na diecie bezglutenowej należy przyjmować witaminy?

 

Czasami na diecie bezglutenowej należy przyjmować witaminy. Celiakia może utrudniać wchłanianie składników odżywczych przez układ pokarmowy. Aby uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, lekarz lub dietetyk mogą zalecić codzienne przyjmowanie witamin.

 

Czy dieta bezglutenowa wyklucz jedzenie poza domem?

 

Dieta bezglutenowa nie wyklucza tak zwanego „jedzenie na mieście”. Wiele restauracji oferuje teraz menu i potrawy bezglutenowe. Zawsze dawaj znać osobie z obsługi restauracji, że nie tolerujesz glutenu. W ten sposób, mogą zachować szczególną ostrożność podczas przyrządzania potraw.

 

Czy dieta bezglutenowa jest bezpieczna dla dziecka?

 

Jeśli Twoje dziecko jest na diecie bezglutenowej, poinformuj o tym jego nauczycieli, szkołę i osoby, z którymi przebywa. Przekaż informację, jakie pokarmy Twoje dziecko może, a jakich nie powinno spożywać. Jeśli Twoje dziecko idzie do szkoły, możesz zostawić bezglutenową przekąskę lub smakołyk u pielęgniarki lub nauczyciela. W ten sposób, Twoje dziecko będzie miało coś bezpiecznego do zjedzenia podczas zajęć.

 

Dowiedz sie także więcej na temat diety wegetariańskiej

dieta-bezglutenowa

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]