Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Ciąża » Karmienie piersią » Odżywianie w okresie karmienia piersią
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Czy jeść więcej w okresie karmienia dziecka piersią?
To zależy. Najważniejsze, abyś zdrowo się odżywiała. Ilość kalorii jaką powinnaś spożywać, zależy od Twojego wieku, wagi, wzrostu oraz stopnia aktywności. Jeżeli karmisz dziecko piersią przez co najmniej 6 miesięcy po porodzie, może Ci to pomóc zrzucić zbędne kilogramy.
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Czy pić więcej napojów w okresie karmienia dziecka piersią?
Tak. Bez wątpienia, podczas karmienia piersią powinnaś uzupełniać często płyny. Aby upewnić się, że odpowiednio się nawadniasz, pij zawsze, kiedy poczujesz pragnienie. Jeżeli czujesz suchość w ustach lub mocz ma ciemny kolor, prawdopodobnie to znak, że należy uzupełnić płyny. Przede wszystkim, postaraj się mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą lub innym napojem bez zawartości kofeiny.
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Czy powinnam zażywać witaminy?
To zależy od tego jak się odżywiasz. Jeżeli Twoja dieta jest urozmaicona i bogata w mięso i ryby, możliwe, że nie musisz przyjmować dodatkowych witamin. Prawdopodobnie, jeśli jesteś na diecie wegańskiej (nie jesz mięsa, ryb oraz nabiału), powinnaś przyjmować witaminy z grupy B12.
Niektóre kobiety powinny przyjmować suplementy z zawartością żelaza. Możesz je kupić w formie tabletek, kapsułek lub płynów. Jeżeli masz anemię po porodzie, lekarz może przepisać leki zawierające żelazo.
Ważne, abyś przyjmowała odpowiednie ilości wapnia i witaminy D każdego dnia, ponieważ są one odpowiedzialne za utrzymanie zdrowych i mocnych kości. Wiele kobiet nie dostarcza odpowiedniej ilości tych witamin w diecie. Dlatego, jeżeli nie pijesz na przykład dużych ilości mleka, możliwe że powinnaś przyjmować suplementy diety z zawartością wapnia i witaminy D. Dowiedz się więcej, z jakich pokarmów pozyskać wapń i witaminę D oraz jakie są skutki niedoboru witaminy D.
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Jakich produktów unikać?
Powinnaś unikać niektórych rodzajów ryb, podczas karmienia piersią. To dlatego, że niektóre ryby mają w składzie dużą ilość rtęci. Rtęć to substancja, która może przeniknąć do mleka, które spożywa Twoje dziecko. Może to spowodować problemy umysłowe oraz wpłynąć negatywnie na układ nerwowy Twojego dziecka.
Ryby z najwyższą zawartością rtęci to:
- Rekin,
- Miecznik,
- Makrela królewska,
- Płytecznik.
Niektóre ryby i owoce morza mają o wiele niższy poziom rtęci i są zdrowe dla Ciebie i Twojego dziecka. Lekarze zalecają, aby spożywać następujące ryby i owoce morza około 2 razy w tygodniu:
- Krewetki,
- Tuńczyka w puszcze,
- Łososia,
- Mintaja.
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Czy powinnam unikać leków?
To zależy. Porozmawiaj z lekarzem i przedstaw mu listę leków, które przyjmujesz. Z pewnością, lekarz upewni Cię czy przyjmowanie danych leków jest bezpieczne dla dziecka w okresie karmienia piersią.
Niektóre leki mogą wpłynąć na ilość produkowanego mleka. Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek nowe leki, skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką.
Unikaj jakichkolwiek używek podczas karmienia piersią. Przeczytaj więcej na temat skutków zażywania używek w ciąży.
Czy mogę pić alkohol?
Alkohol może przeniknąć do mleka, którym karmisz dziecko. Po wypiciu drinka, nie powinnaś karmić piersią przez kolejne 2 godziny, zanim wydalisz alkohol z organizmu. Lekarze zalecają wyłącznie okazjonalne spożywanie alkoholu podczas karmienia piersią, w dawce nie przekraczającej 1 lampki wina.
Czy mogę przyjmować substancje, w których zawarta jest kofeina?
Kofeina może przeniknąć do mleka. Dziecko może mieć problemy ze snem lub być rozdrażnione, na skutek przeniknięcia do organizmu kofeiny. Może się tak zdażyć, jeżeli będziesz spożywać około 3 filiżanki kawy dziennie.
Czy mogę palić papierosy?
W trakcie karmienia piersią, powinnaś unikać palenia papierosów. Jeżeli palisz, powinnaś rzucić nałóg od razu kiedy zajdziesz w ciąże. Dzieci, których matki palą papierosy, mogą mieć problemy z oddychaniem, infekcje płuc lub infekcje ucha. Co więcej, palenie papierosów może zmniejszyć ilość produkowanego pokarmu.
Odżywianie w okresie karmienia piersią – Co jeżeli mam dodatkowe pytania?
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości odnośnie prawidłowego odżywiania się w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)