fbpx
Menu
Brak produktów w koszyku.

Plastry hormonalne – czy to dobra forma antykoncepcji?

Plastry hormonalne są uznawane przez wiele kobiet za bardzo wygodną metodę antykoncepcji. Ponadto są one zaliczane do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania ciąży. Jak działają plastry i czym różnią się od tabletek antykoncepcyjnych? Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na temat plastrów hormonalnych. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym są plastry hormonalne?

Plastry hormonalne są przezskórnym systemem antykoncepcyjnym. Ta metoda zapobiegania ciąży jest oparta na działaniu żeńskich hormonów steroidowych. Mimo, iż są mniej popularne niż tabletki antykoncepcyjne, są przepisywane przez wielu lekarzy ginekologów. Tak jak inne formy antykoncepcji hormonalnej, plastry można zakupić w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. 

Korzyści płynące ze stosowania plastrów hormonalnych

Plastry hormonalne mogą być idealnym zamiennikiem dla kobiet, które mają problemy z pamiętaniem o codziennym zażywaniu o określonej porze dnia tabletek antykoncepcyjnych. Hormony zawarte w plastrach są o wiele łatwiejsze w aplikacji, gdyż zazwyczaj zmienia się je raz w tygodniu. Lekarz ginekolog ustala częstotliwość zakładania nowego plastra, którego również zadaniem jest ich odpowiedni dobór dla danej pacjentki. Plastry hormonalne są bezpieczniejsze w stosowaniu, ponieważ w przeciwieństwie do tabletek od razu trafiają do krwioobiegu z ominięciem wątroby. Ilość hormonów w plastrach jest identyczna, jak w tabletkach. Ich stosowanie nie nasila także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w razie pojawienia się biegunki bądź wymiotów nie ma ryzyka, że skuteczność antykoncepcyjna ulegnie zmniejszeniu, tak jak to może mieć miejsce w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto są one bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży – wskaźnik Pearla przy prawidłowym stosowaniu mieści się w granicach 0,59 – 0,99. 

Jakie wady mają plastry hormonalne?

Istotnym czynnikiem dla wielu kobiet w trakcie wybierania antykoncepcji może być cena. Plastry hormonalne są droższe niż tabletki antykoncepcyjne. Mimo prostej aplikacji mogą się odklejać, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest gorąco i ciało się poci. Ponadto, mogą wyglądać nieestetycznie, kiedy po paru dniach będą zabrudzone na brzegach. Plastry najczęściej nakleja się na ramię, bark i udo. Inną wadą może być także wysokie stężenie przyjmowanych hormonów, które trafiają bezpośrednio do krwi – nie każda kobieta reaguje pozytywnie na taką dawkę hormonów. Plastry hormonalne nie powinny być stosowane przez wszystkie kobiety, przede wszystkim te, które mają zdiagnozowaną otyłość bądź przewlekłe choroby takie jak cukrzyca czy padaczka. Przeciwwskazaniem do ich stosowania mogą być także problemy z krzepliwością krwi oraz zbyt wysoki cholesterol. Podobnie jak inne formy kuracji hormonalnej, plastry mogą na początku wywoływać skutki uboczne, które wynikają z faktu, iż organizm dostosowuje się do nowej sytuacji, takie jak:

  • bóle piersi,
  • nudności,
  • wahania nastrojów,
  • krwawienia międzymiesiączkowe.  

Przedłużenie terapii antykoncepcyjnej w przychodni online

Na naszej stronie ZdalnaPrzychodnia.pl możecie Państwo skorzystać z wielu usług idealnych dla osób, które w danym momencie nie mają możliwości udać się na wizytę lekarską stacjonarnie. Najważniejsze z nich to:

  • Lekarz online – jest to porada lekarza uzyskana za pomocą internetu, czyli środku telekomunikacji online. W celu porady lekarskiej należy wykupić konsultację, uzupełnić formularz zawierający wywiad zdrowotny, a także opisać swoje schorzenie. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi stanu zdrowia lekarz może skontaktować się mailowo bądź telefonicznie aby dopytać o szczegóły. Po zweryfikowaniu stanu zdrowia pacjenta, lekarz online przesyła zalecenia na maila, w którym może także zawrzeć e-Receptę.
  • Recepta online – jest to tzw. e-Recepta, która jest cyfrową receptą w formie 4-cyfrowego kodu i jest zarejestrowana w systemie elektronicznym. Można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce podając kod dostępowy oraz numer pesel.
  • Przedłużenie terapii antykoncepcyjnej online –   Antykoncepcja hormonalna powinna być stosowana regularnie i bez przerw, dlatego umożliwiamy kobietom konsultacje online, podczas których otrzymają one e-Receptę celem przedłużenia stosowanej antykoncepcji.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Fakty na temat COVID-19
Baza wiedzy

Fakty na temat COVID-19

Fakty na temat COVID-19   Wszyscy jesteśmy na co dzień wystawieni na dużą ilość informacji na temat COVID-19. Nie wszystkie z nich są jednak rzetelne. Aby powstrzymać szerzenie dezinformacji na

Czytaj więcej »

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie

Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na tabletka dzień po.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 

Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online

Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]