Brak produktów w koszyku.

Poronienie

Co to jest poronienie?

 

Poronienie to stan, kiedy ciąża kończy się przed 20 tygodniem, licząc od ostatniej miesiączki. System rozrodczy kobiety (w tym szyjka macicy) składa się z dwóch jajników, dwóch jajowodów i pochwy. Jajowody przebiegają po obu stronach macicy do jajników. Raz w miesiącu, jeden z jajników uwalnia komórkę jajową, która wędruje jajowodem. Jeżeli komórka połączy się z plemnikiem i zostanie zapłodniona, rozpoczyna się ciąża. Zapłodniona komórka powinna zagnieździć się w wewnętrznej ścianie macicy. Embrion rozwija się w worku wypełnionym płynem owodniowym. Po kilku tygodniach trwania ciąży, embrion nazywamy płodem. Prawidłowo przebiegająca ciążą trwa 40 tygodni.

 

Statystyki dotyczące poronień

 

Poronienia we wczesnym stadium ciąży są częste. Jak pokazują badania, nawet 8 na 10 kobiet doświadczyło poronienia, w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży. Około 80% przypadków poronień zdarza się przed 12 tygodniem ciąży. Jednakże, liczby te mogą być większe, ponieważ wiele kobiet doświadcza poronienia na samym początku ciąży i nawet nie są tego świadome.

 

Poronienie – Jakie są jego przyczyny?

 

Wiele czynników ma wpływ na poronienie. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną danego poronienia. Wczesne poronienie nie musi mieć jednej przyczyny. Może być spowodowane kilkoma problemami. W przypadku 1/3 poronień przed 8 tygodniem ciąży, stwierdza się obecność worka owodniowego, ale nie ma w nim embrionu. Oznacza to, że komórka została zapłodniona i komórki zaczęły się dzielić, ale embrion się nie rozwinął. W innych przypadkach, embrion rozwija się nieprawidłowo.

 

Jedną z częstych przyczyn są nieprawidłowości związane z chromosomami. Niektóre badania wskazują, że aż około 40% poronień może mieć związek z chromosomami kobiety. W innych przypadkach, przyczyną mogą być choroby, takie jak niekontrolowana cukrzyca czy nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego, w tym mięśniaki macicy. Niektóre źródła wskazują, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na początku ciąży, może zwiększyć ryzyko poronienia. Jednakże, istnieją podzielone zdania w tej kwestii i nie ma na to wystarczających dowodów. Jeżeli możesz, staraj się unikać tego rodzaju leków, kiedy starasz się zajść w ciążę. Do tej grupy leków należą między innymi ibuprofen i naproksen. Co więcej, płód może się rozwijać, ale nagle przestaje, z powodu problemów genetycznych.

 

Poronienie – Jakie są czynniki ryzyka?

 

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko poronienia. Należą do nich:

 

  • Wiek – Zwiększone ryzyko poronienia związane jest ze starszym wiekiem,
  • Poprzednie poronienie – Jeżeli wcześniej poroniłaś, istnieje większe ryzyko ponownego poronienia,
  • Palenie papierosów – Jeżeli palisz 10 lub więcej papierosów dziennie, ryzyko poronienia wzrasta,
  • Alkohol – Żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna w ciąży i zawsze zwiększa ryzyko poronienia,
  • Gorączka – Kobiety, u których pojawia się temperatura przekraczająca 8°C, są bardziej narażone na poronienie,
  • Urazy – Jeżeli doszło do urazu macicy, może to zwiększyć szanse poronienia. Skutki drobnych urazów jamy brzusznej nie są do końca znane,
  • Inne przyczyny – Niektóre kobiety mają wrodzone przypadłości, które mogą zwiększać ryzyko poronienia. Należą do nich między innymi narażenie na niektóre infekcje, leki czy promieniowanie.

 

Nie ma wystarczających dowodów na to, że kofeina zwiększa ryzyko poronienia, chyba, że w przypadku przyjmowania bardzo dużych ilości tej substancji.

 

Poronienie – jakie są objawy?

 

Do najczęstszych objawów poronienia zaliczamy krwawienie z pochwy oraz ból brzucha we wczesnej ciąży. Jeżeli masz takie objawy, zgłoś się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badanie. Krwawienie i bol brzucha mogą pojawić się również w przebiegu prawidłowej ciąży i nie muszą oznaczać poronienia. Możliwe, że objawy ustąpią i przebieg ciąży będzie prawidłowy. Ze względu na objawy, lekarze wyróżniają kilka rodzajów poronień. Należą do nich:

 

  • Poronienie zagrażające – O tym rodzaju poronienia mówimy, kiedy kobieta krwawi na początku ciąży. Szyjka macicy lub wejście do macicy są zamknięte a rozmiar macicy jest prawidłowy na danym etapie ciąży. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, można wyczuć bicie serca płodu. W tym przypadku, krwawienie ustaje, a ciąża przebiega dalej w prawidłowy sposób,
  • Poronienie nieuchronne – To rodzaj poronienia samoistnego, którego nie można uniknąć. Objawia się obfitym krwawieniem i skurczami,
  • Niecałkowite poronienie – To poronienie samoistne, w którym dochodzi do utraty większości tkanek ciążowych, ale część z nich pozostaje w macicy (pozostałości łożyska),
  • Całkowite poronienie – Mówimy o nim, kiedy dochodzi do całkowitego usunięcia tkanek ciążowych. Ten rodzaj poronienia występuje do 12 tygodnia ciąży. Po poronieniu, kobieta krwawi i odczuwa skurcze, które ustępują samoistnie, bez żadnego leczenia. Podczas badania, szyjka macicy jest zamknięta i nie wykrywa się worka owodniowego. Aby potwierdzić diagnozę, należy wykonać badanie USG,
  • Poronienie septyczne – U niektórych kobiet pojawia się zakażenie macicy po poronieniu. Mówimy wtedy o poronieniu septycznym. Do objawów zaliczamy: gorączkę, dreszcze, ból brzucha, krwawienie z pochwy oraz wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym zapachu.

 

poronienie-2

 

Jak zdiagnozować poronienie?

 

W niektórych przypadkach, poronienie można zdiagnozować na podstawie występujących objawów oraz badania fizykalnego. Na przykład, w przypadku poronienia nieuchronnego, szyjka macicy jest otwarta i są na niej widoczne tkanki ciążowe.

 

W większości przypadków, należy wykonać badanie USG. Najważniejsze, aby potwierdzić, że ciąża znajduje się w macicy. Jeżeli znajduje się poza macicą, na przykład w jajowodach, mówimy o ciąży pozamacicznej, która jest niebezpieczna i może nawet stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

 

Badanie USG to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe i pozwala na zobrazowanie wnętrza Twojego ciała. We wczesnym stadium ciąży, badanie jest wykonywane dopochwowo. W przypadku całkowitego poronienia, na USG nie widać embrionu ani worka owodniowego. U innych kobiet, worek owodniowy nie jest prawidłowo rozwinięty lub nie zawiera embrionu.

 

W badaniu USG, lekarz sprawdza bicie serca płodu, które jest widoczne po około 6 tygodniach od ostatniej miesiączki. Jeżeli na tym etapie ciąży bicie serca nie jest wyczuwalne, może to oznaczać poronienie. Co więcej, bicie serca w rytmie poniżej 100-120 uderzeń na minutę, również może wskazywać poronienie.

 

Lekarz może również zlecić badanie krwi. Jeżeli masz grupę krwi o czynniku ujemnym (np. 0 Rh-), lekarz może zalecić podanie leku w formie zastrzyku. Jeżeli nie znasz swojej grupy krwi, poproś lekarza lub pielęgniarkę, aby to sprawdzili.

 

Jak leczyć poronienie?

 

Niestety, w większości przypadków nie można zatrzymać poronienia. W niektórych przypadkach, można podjąć pewne kroki, aby zatrzymać poronienie, które już się zaczęło. Opcje leczenia obejmują obserwację, przyjmowanie leków oraz operację.

 

  • Obserwacja – Niektóre kobiety nie wymagają leczenia. Zdarza się tak w przypadku poronienia całkowitego, które występuje do 12 tygodnia ciąży,
  • Podanie leków – Czasami, możliwe jest podanie leków, które mogą wspomóc wydalanie tkanki ciążowej z macicy. Lek możesz przyjąć doustnie lub dopochwowo. Leki zaczynają działać po kilku dniach,
  • Operacja – W przypadku leczenia zabiegowego, wykonywany jest zabieg dylatacji i łyżeczkowania, podczas którego lekarz za pomocą specjalnego narzędzia usuwa pozostałości tkanek ciążowych z szyjki macicy i macicy.

 

Poronienie – Czy można mu zapobiec?

 

Nie istnieje sposób, aby upewnić się, że nie poronisz. Możesz zmniejszyć ryzyko poronienia poprzez unikanie papierosów, alkoholu, kofeiny, narkotyków oraz urazów jamy brzusznej. Co więcej, postaraj się nie dopuścić do powstania infekcji i gorączki. Możesz zapytać lekarza, jak unikać infekcji.

 

W nielicznych przypadkach dochodzi do poronienia na skutek badania płodu. Jeżeli lekarz zasugeruje badanie płodu, zapytaj czy istnieje ryzyko poronienia. Również niektóre leki mogą być szkodliwe dla dziecka. Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki lub wykonasz prześwietlenie (badanie RTG), porozmawiaj z lekarzem.

 

Co zrobić po poronieniu?

 

Po poronieniu, nie powinnaś współżyć lub wkładać niczego do pochwy przez kolejne 2 tygodnie. Zapytaj lekarza kiedy możesz zacząć przyjmować leki antykoncepcyjne.

 

To normalne, że po poronieniu czujesz się smutna. Wiele kobiet popada w depresję. Jeżeli myślisz, że masz depresję, wspomnij o tym lekarzowi. Istnieją sposoby, które mogą Ci pomóc walczyć ze złym stanem emocjonalnym.

 

Czy mogę zajść w ciążę po poronieniu?

 

Prawdopodobnie będzie to możliwe. Większość kobiet, które poroniły, zachodzą ponownie w ciążę i rodzą zdrowe dzieci. Lekarz powie Ci po jakim czasie od poronienia możesz znów zacząć starać się o dziecko. Jeżeli poroniłaś 3 lub więcej razy, lekarz może przeprowadzić dokładne badania przyczyn poronień. Przeczytaj więcej na temat poronień nawykowych.

 

poronienie

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]