Brak produktów w koszyku.

Przeciwzakrzepowe leki doustne

Co to są przeciwzakrzepowe leki doustne?

 

Przeciwzakrzepowe leki doustne to leki na receptę, które zmniejszają ryzyko krzepnięcia krwi i powstawania zakrzepów. Leki te maja postać tabletki. Istnieją również inne rodzaje tych leków, które są dostępne w postaci zastrzyku oraz podawane dożylnie. Te leki nazywane są antykoagulantami. Niektórzy mówią o nich jako o lekach rozrzedzających krew. Jednakże, te leki w rzeczywistości nie rozrzedzają krwi.

 

Istnieje kilka rodzajów tego typu leków. Należą do nich:

 

  • Apiksaban,
  • Dabigatran,
  • Edoksaban,
  • Rywaroksaban,
  • Warfaryna.

 

Apiksaban, dabigatran, edoksaban i rywaroksaban to tak zwane bezpośrednie doustne antykoagulanty. Każdy z tych leków ma na celu to samo działanie, czyli blokowanie czynników powodujących tworzenie zakrzepów. Warfaryna jest nazywana także antagonistą witaminy K. Blokuje ona działanie witaminy K w procesie powstawania zakrzepu.

 

Kiedy potrzebne są przeciwzakrzepowe leki doustne?

 

Głównym powodem dla którego lekarze przepisują leki przeciw zakrzepom jest zapobieganie tworzeniu się zakrzepów lub leczenie istniejących skrzeplin. Lekarze przepisują te leki osobom, które:

 

  • Mają problemy z rytmem serca, czyli tak zwane migotanie przedsionków. Leki pomagają obniżać ryzyko powstania zakrzepów w sercu. Takie zakrzepy mogą prowadzić do udaru.
  • Przeszły operację wymiany stawu kolanowego lub biodrowego, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów w naczyniach nóg (zakrzepica żył głębokich) oraz w płucach (zator tętnicy płucnej).
  • Mają mechaniczną zastawkę serca, która zastępuje naturalną zastawkę.
  • Mają zwiększone ryzyko tworzenia się skrzeplin.

 

Nie można całkowicie zapobiec powstawaniu zakrzepów, ale zmniejszyć to ryzyko. Lekarze przepisują te leki pacjentom, u których zakrzepy pojawiły się już wcześniej, aby zapobiec innym problemom z tym związanym. Leki są wskazane u osób, które miały udar związany z migotaniem przedsionków, u osób z zakrzepicą żył głębokich, u pacjentów u których wystąpił zator tętnicy płucnej oraz u osób, które miały skrzepliny w innych częściach ciała.

 

W jaki sposób działają przeciwzakrzepowe leki doustne?

 

Leki doustne przeciw zakrzepom nie rozpuszczają ich, ale sprawiają, że nie rosną i nie przemieszczają się w inne części ciała. Jeżeli skrzep krwi oderwie się i przemieści do płuc lub mózgu, może to spowodować poważne problemy. Leki zmniejszają także ryzyko powstania nowych skrzepów.

 

Każdy lek różni się od siebie dawką jaką należy przyjmować, częstością stosowania leku, ceną oraz tym jak lek może wpłynąć na działanie innych leków.

 

Jeżeli przyjmujesz apiksaban, dabigatran, edoksaban lub rywaroksaban, nie trzeba wykonywać regularnych badań krwi. Jeśli przyjmujesz warfarynę, należy regularnie poddawać się badaniom krwi i kontrolować co dzieje się ze skrzepliną.

 

To jak często należy przyjmować lek, zależy od rodzaju leku i powodu z jakiego przyjmujesz lek. Ogólnie, warfarynę, rywaroksaban i edoksaban przyjmuje się raz dziennie. Apiksaban i dabigatran stosuje się dwa razy dziennie. Jeżeli przyjmujesz lek, aby leczyć nowo powstały skrzep, pierwszy tydzień przyjmowania leku może być nieco inny. Lekarz powie Ci jak często należy przyjmować lek.

 

To czy musisz zmienić dietę podczas przyjmowania leku, zależy od leku. Jest to szczególnie ważne w przypadku warfaryny. Należy wtedy uważać na spożywaną ilość witaminy K. Jeżeli codzienna ilość przyjmowanej ilości witaminy K się zmienia, warfaryna może nie zadziałać tak dobrze jak powinna.

 

Apiksaban, dabigatran, edoksaban i rywaroksaban powodują mniejsze ryzyko krwawienia , w tym do mózgu, niż warfaryna. Jednakże, wszystkie z tych leków zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia. Może to być poważne krwawienie wewnętrzne, takie jak krwawienie w mózgu lub jelitach lub krwawienie zewnętrzne, na przykład na skutek przecięcia.

 

W przypadku pominięcia przyjęcia leku, jego skuteczność może się obniżyć. Inaczej jest w przypadku warfaryny, której pominięcie przyjęcia dawki nie obniża skuteczności. W przypadku pominięcia dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Które przeciwzakrzepowe leki doustne wybrać?

 

Lekarz porozmawia z Tobą o Twoim stanie zdrowia, dostępnych opcjach leczenia i Twoich preferencjach. Na tej podstawie, podejmiecie odpowiednią decyzję dotyczącą wyboru leku. W przypadku kobiet w ciąży, lekarze nie zalecają przyjmowania żadnego z tych leków. Kobiety w ciąży, które muszą leczyć zakrzepy lub im zapobiegać zazwyczaj przyjmują inne leki w postaci zastrzyku.

 

Jakie skutki uboczne mogą wywołać przeciwzakrzepowe leki doustne?

 

Najpoważniejszym zagrożeniem ze strony leków przeciwkrzepliwych jest zwiększone ryzyko krwawienia. To dlatego, że chociaż te leki pomagają w zapobieganiu i leczeniu zakrzepów, utrudniają organizmowi zaprzestanie krwawienia. Może się tak stać w przypadku urazu lub krwawienia wewnętrznego. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed urazami podczas przyjmowania tych leków.

 

Należy skontaktować się z lekarzem jeśli:

 

  • Została przyjęta za duża dawka leku,
  • Doszło do wypadku, upadku, uderzenia w głowę lub uraz, które spowodowało krwawienie,
  • Pojawiły się objawy, które mogą sugerować krwotok wewnętrzny, takie jak wymioty krwią lub substancją przypominającą fusy od kawy, krew w kale, bóle i zawroty głowy, trudności z mówieniem, utrata czucia w ręce lub nodze, krwotok z nosa który nie ustaje, mocz jest ciemnoczerwony lub brązowy.
  • Doszło do krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania zębów,
  • Pojawiło się obfite krwawienie pomiędzy miesiączkami,
  • Łatwo tworzą się sińce na ciele,
  • Utrzymuje się gorączka,
  • Pacjent z jakiegokolwiek powodu nie może przyjąć leków.

 

Jak można zmniejszyć ryzyko krwawienia?

 

Aby zmniejszyć ryzyko krwawienia:

 

  • Unikaj czynności które mogą prowadzić do upadków, takich jak wspinanie się lub chodzenie po śliskich podłożach,
  • Nie bierz udziału w sportach, które mogą powodować urazy,
  • Uważaj podczas używania ostrych przedmiotów, takich jak noże, golarka czy piła,
  • Zawsze zapinaj pasy w samochodzie i noś kask kiedy jeździsz na rowerze lub motorze,
  • Nie pij dużych ilości alkoholu, co może zwiększyć ryzyko krwawienia,
  • Jeżeli czeka Cię operacja, poinformuj lekarza chirurga o tym, że przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe,
  • Podczas wizyty u stomatologa lub innego lekarza, powiedz jakie leki przyjmujesz.

 

Jeżeli masz pytania dotyczące leku, który przyjmujesz, zapytaj lekarza oraz dokładnie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w ulotce dołączonej do leku.

 

przeciwzakrzepowe-leki-doustne

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]