Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby kości, stawów i mięśni » Przepuklina dysku
Co to jest przepuklina dysku?
Przepuklina dysku to stan, który wpływa na plecy. Może powodować ból, drętwienie lub mrowienie jednej lub obu nóg. Aby zrozumieć, czym jest przepuklina dysku i jak powoduje objawy, warto najpierw dowiedzieć się trochę o plecach i kręgosłupie.
Plecy i kręgosłup składają się z:
- Kręgów – Kości ułożone jedna na drugiej. Każda z tych kości ma w środku otwór. Po ułożeniu, kości tworzą pustą rurkę, która chroni rdzeń kręgowy.
- Rdzenia kręgowego i nerwów – Rdzeń kręgowy przebiega przez kręgi. Nerwy odchodzą od rdzenia kręgowego i przechodzą między kręgami. Stamtąd łączą się z ramionami, nogami i narządami. Dlatego problemy z plecami mogą powodować ból nóg lub problemy z pęcherzem.
- Dysków – Są to gumowe krążki znajdujące się pomiędzy każdym z kręgów, aby zapewnić amortyzację i umożliwić ruch. Dyski, które znajdują się między kręgami, mają twardą zewnętrzną powłokę i galaretowaty środek. Zewnętrzna powłoka dysków może czasami pękać. Wtedy dochodzą do wydostania się wewnętrznej substancji. To właśnie lekarze nazywają przepukliną.
- Mięśni, ścięgien i więzadeł – Mięśnie, ścięgna i więzadła nazywane są tkankami miękkimi pleców. Te miękkie tkanki wspierają plecy i pomagają je trzymać razem.
Dyski mają twardą zewnętrzną powłokę i galaretowaty środek. Zewnętrzna powłoka dysków może czasami pękać, a substancja wydostaje się do środka. To właśnie lekarze nazywają przepukliną dysku. Ta przypadłość może powodować objawy, ponieważ materiał który się wydostaje, może podrażniać pobliskie nerwy. Ponadto, sam dysk może wybrzuszać się i uciskać nerwy.
Jakie objawy daje przepuklina dysku?
Przepuklina dysku nie zawsze powoduje objawy. Jednakże, do najczęstszych objawów zalicza się mrowienie, ból lub drętwienie, które rozprzestrzenia się w dół jednej nogi. Objawy te dotyczą różnych części nogi, w zależności uszkodzonego dysku.
Przepuklina dysku – Jak ją zdiagnozować?
Istnieją badania, które mogą wykryć przepuklinę dysku, ale większość pacjentów ich nie potrzebuje. Dzieje się tak, ponieważ u większości osób, które mają objawy przepukliny dysku, samopoczucie samoistnie poprawia się, niezależnie od tego, co wykaże badanie. Badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa mogą pokazać jak wyglądają tkanki wewnątrz pleców. Badania te mogą wykazać przepuklinę dysku, jeśli istnieje. Lekarze zwykle nie zlecają badań obrazowych, dopóki dana osoba nie ma objawów przez co najmniej 4 do 6 tygodni. W większości przypadków, nie ma sensu zlecać badania wcześniej, ponieważ leczenie przepukliny w ciągu pierwszych kilku tygodni przebiega tak samo, niezależnie od tego, co wykaże badanie obrazowe.
Przepuklina dysku – Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli:
- Pojawił się nowy ból pleców, który przechodzi do pachwiny lub w dół nogi,
- Wystąpił ból pleców lub nóg wraz z osłabieniem nóg lub problemami z kontrolą jelit lub pęcherza,
- Obecny jest problem zwany opadaniem stopy, kiedy nie można utrzymać stopy w górze. Można to zauważyć zwłaszcza podczas chodzenia,
- Pojawił się ból pleców lub nóg, gorączka lub inne niepokojące objawy.
Przepuklina dysku – Jak ją leczyć?
Niewielka liczba osób wymaga operacji, w celu leczenia przepukliny dysku. Większość osób dobrze radzi sobie ze schorzeniem z zastosowaniem prostszych metod leczenia, takich jak:
- Leki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty,
- Leki rozluźniające mięśnie (zwane środkami zwiotczającymi mięśnie),
- Zastrzyki znieczulające lub zmniejszające obrzęk,
- Fizjoterapia,
- Masaż.
Przepuklina dysku – Czy operacja to dobre rozwiązanie?
Lekarz poinformuje, czy w danym przypadku operacja może pomóc. Operacyjne leczenie przepukliny dysku zwykle polega na usunięciu części dysku, która jest uszkodzona. Czasami, zespół operacyjny usuwa cały dysk. Może to pomóc poczuć się lepiej niż w przypadku braku zabiegu. Jak każda operacja, również ta wiąże się z ryzykiem. Chociaż operacja może przyspieszyć powrót do zdrowia, zwykle nie jest konieczna w przypadku przepukliny dysku. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem czasu, organizm wchłania substancję z uszkodzonego dysku i sam się goi. Aczkolwiek, to może zająć miesiące. Osoby, które odczuwają duży dyskomfort lub chcą szybko wyzdrowieć, czasami wybierają operację. Chorzy, którzy obawiają się operacji lub czują, że mogą sobie poradzić z objawami, czasami nie decydują się na operację. Jeśli lekarz sugeruje operację, w celu leczenia przepukliny dysku, warto zapytać:
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że operacja pomoże lub całkowicie złagodzi objawy?,
- Ile czasu trwa regeneracja po operacji?,
- Jakie jest ryzyko związane z zabiegiem?,
- Co może się stać bez poddania się operacji?
Przepuklina dysku – Co zrobić, aby poczuć się lepiej?
Jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby poczuć się lepiej, jest pozostanie tak aktywnym, jak to tylko możliwe. Nawet przy odczuwaniu bólu lub dyskomfortu, nie należy leżeć w łóżku, ani odpoczywać zbyt długo. Kiedyś uważano, że leżenie jest najlepsze przy urazie pleców. Prawda jest taka, że leżenie w łóżku może pogorszyć problemy z plecami. Dzieje się tak, ponieważ plecy mogą stać się słabe i sztywne przy zbyt długim odpoczynku. Poruszanie się może trochę boleć, ale na pewno jest pomocne.
Przepuklina dysku – Czy można jej zapobiec?
Prawdopodobnie nie. Ludzie czasami myślą, że dostali przepukliny dysku, ponieważ podnieśli coś w niewłaściwy sposób lub w jakiś sposób nadwyrężyli plecy. Prawda jest taka, że nie ma wielu dowodów na to, że poruszanie się lub podnoszenie w niewłaściwy sposób może spowodować przepuklinę dysku.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)