Brak produktów w koszyku.

Radikulopatia

Co to jest radikulopatia?

 

Radikulopatia to termin medyczny określający ból, osłabienie, drętwienie lub mrowienie, które występuje, gdy nerwy pochodzące z rdzenia kręgowego zostają uciśnięte lub uszkodzone. Choroba może wpływać na różne części ciała, w zależności od tego, który nerw lub grupa nerwów jest dotknięta schorzeniem. Oto 2 typowe przykłady radikulopatii:

 

Radikulopatia szyjna – Osoby z tego typu radikulopatią odczuwają ból, osłabienie, drętwienie lub mrowienie w jednej lub obu rękach. Stan występuje, gdy dochodzi do uciśnięcia lub uszkodzenia jednego lub więcej nerwów biegnących od kręgosłupa do ramienia.

 

Radikulopatia lędźwiowo-krzyżowa – Ludzie z tego typu radikulopatią czują ból, osłabienie, drętwienie lub mrowienie w pośladkach lub w dole nóg. Stan ten występuje, gdy przy uciśnięciu lub uszkodzeniu jednego lub więcej nerwów biegnących od kręgosłupa do nogi/stopy. Ludzie czasami określają objawy tego typu radikulopatii jako rwa kulszowa.

 

Czym jest spowodowana radikulopatia?

 

Radikulopatia jest zwykle spowodowana problemem z plecami. Aby zrozumieć radikulopatię, warto najpierw dowiedzieć się trochę więcej na temat pleców i kręgosłupa.

 

Plecy i kręgosłup składają się z:

 

  • Kręgów – Kości ułożone jedna na drugiej. Każda z tych kości ma w środku otwór. Po ułożeniu, kości tworzą pustą rurkę, która chroni rdzeń kręgowy.
  • Rdzenia kręgowego i nerwów – Rdzeń kręgowy przebiega przez kręgi. Nerwy odchodzą od rdzenia kręgowego i przechodzą między kręgami. Stamtąd łączą się z ramionami, nogami i narządami. Dlatego problemy z plecami mogą powodować ból nóg lub problemy z pęcherzem.
  • Dysków – Są to gumowe krążki znajdujące się pomiędzy każdym z kręgów, aby zapewnić amortyzację i umożliwić ruch. Dyski, które znajdują się między kręgami, mają twardą zewnętrzną powłokę i galaretowaty środek. Zewnętrzna powłoka dysków może czasami pękać. Wtedy dochodzą do wydostania się wewnętrznej substancji. To właśnie lekarze nazywają przepukliną.
  • Mięśni, ścięgien i więzadeł – Mięśnie, ścięgna i więzadła nazywane są tkankami miękkimi pleców. Te miękkie tkanki wspierają plecy i pomagają je trzymać razem.

 

Radikulopatia może wystąpić, gdy zmiany w plecach powodują uciśnięcie lub uszkodzenie nerwu. Może się to zdarzyć, jeśli:

 

  • Kręgi tworzą guzki zwane ostrogami kostnymi, które uciskają pobliskie nerwy,
  • Dyski między kręgami pękają i wybrzuszają się, powodując uciskanie lub podrażnienie pobliskich nerwów,
  • Istnieją inne schorzenia, takie jak cukrzyca, infekcja, stan zapalny lub nowotwór, które uszkadzają nerwy w pobliżu rdzenia kręgowego.

 

W przypadku uczucia bólu, osłabienia, drętwienia lub mrowienia, które wydają się rozprzestrzeniać od kręgosłupa w kierunku rak lub nóg, należy skontaktować się z lekarzem.

 

 Radikulopatia – Jak ją zdiagnozować?

 

Lekarze mogą wiele powiedzieć o radikulopatii u danego pacjenta na podstawie tego, które części ciała są dotknięte chorobą i w jaki sposób. Z tego powodu, lekarze nie zawsze zlecają badania obrazowe, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się tylko przez krótki czas. Jeśli jednak lekarz obawia się uszkodzenia nerwów, może zlecić następujące badania:

 

  • Badania obrazowe – Badania obrazowe, takie jak prześwietlenie rentgenowskie, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, które tworzą obrazy wnętrza ciała. Te badania mogą wykazać problemy z plecami, takie jak te opisane powyżej.
  • Elektromiografia – Podczas tego badania, technik lub lekarz sprawdza, jak dobrze impulsy elektryczne przemieszczają się przez nerwy do części ciała, w której występują objawy. Test pomaga wykazać, czy nerwy kontrolujące daną część ciała działają prawidłowo.

 

Wiele osób z radikulopatią nie wymaga leczenia. W niektórych przypadkach, radikulopatia ustępuje. W innych przypadkach, ludzie znajdują sposoby radzenia sobie z objawami. Leczenie może obejmować:

 

  • Leki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty (jeśli nie działają, dostępne są silniejsze leki przeciwbólowe),
  • Leki rozluźniające mięśnie,
  • Unikanie czynności, które nasilają ból,
  • Zastrzyki znieczulające lub zmniejszające obrzęk,
  • Fizjoterapię, aby nauczyć się specjalnych ćwiczeń, w tym rozciągających,
  • Zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie problemu powodującego objawy.
radikulopatia

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]