Brak produktów w koszyku.

Rak odbytu

Co to jest rak odbytu?

 

Rak odbytu występuje, gdy zdrowe komórki wyściełające odbyt zmieniają się w nieprawidłowe komórki. Odbyt to ostatnia część przewodu pokarmowego.

 

Rak odbytu nie zawsze powoduje początkowo objawy. Osoby, które mają objawy, mogą zauważyć:

 

  • Krwawienie z odbytu,
  • Ból odbytu lub wokół niego,
  • Narośl w odbycie,
  • Swędzenie odbytu.

 

Wszystkie te objawy mogą być również spowodowane stanami, które nie są nowotworem. W przypadku zauważenia tego rodzaju objawów, należy zgłosić się do lekarza.

 

Czy istnieje badanie diagnostyczne w kierunku raka odbytu?

 

Tak. Aby sprawdzić, czy rozwija się nowotwór odbytu, lekarz lub pielęgniarka obejrzą odbyt i przeprowadzą cyfrowe badanie odbytnicy. Podczas badania, lekarz włoży palec w rękawiczce do odbytu i dolnej części odbytnicy, aby wyczuć nieprawidłowe narośla. Lekarz może zalecić lub wykonać 1 lub więcej z następujących badań:

 

Anoskopia – Podczas anoskopii lekarz wkłada do odbytu i odbytnicy krótką rurkę z lampką na końcu (zwaną anoskopem). Podczas badania lekarz używa anoskopu do poszukiwania nieprawidłowych obszarów lub narośli.

 

Biopsja – Lekarz może pobrać niewielką próbkę tkanki z odbytu. Inny specjalista obejrzy próbkę pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy pojawił się nowotwór. Lekarze czasami znajdują komórki w odbycie, które nie są nowotworowe, ale są nieprawidłowe i mają duże szanse na przekształcenie się w raka. Lekarz może leczyć te „przedrakowe” komórki na różne sposoby. Może je usunąć, aby nie dopuścić do przekształcenia się ich w nowotwór lub zalecić obserwację.

 

Jak leczyć raka odbytu?

 

Większość osób z rakiem odbytu jest leczona za pomocą:

 

  • Radioterapii – Promieniowanie niszczy komórki rakowe.
  • Chemioterapii – Chemioterapia to termin medyczny określający leki, które zabijają komórki rakowe lub powstrzymują ich wzrost. Rak odbytu jest czasami leczony operacyjnie, w celu usunięcia nowotworu. Jednakże, większość chorych nie potrzebuje operacji. Chorzy nie potrzebują operacji, jeśli ich stan ulegnie poprawie po chemioterapii lub radioterapii.

 

Po leczeniu, lekarz zaleci wizyty i badania kontrolne, aby obserwować czy nowotwór nie nawraca. Regularne badania kontrolne obejmują między innymi cyfrowe badanie odbytnicy i anoskopię. Niektórzy pacjenci mają również wykonywane dodatkowe badania obrazowe. Badania obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała. Należy również zwrócić uwagę na wymienione powyżej objawy. Posiadanie objawów może oznaczać, że nowotwór powrócił. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Jeśli nowotwór powróci lub rozprzestrzeni się, lekarz może zasugerować operację lub chemioterapię.

 

Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wizyt i badań. Istotne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach, które wystąpią podczas leczenia. Leczenie raka odbytu wiąże się z dokonywaniem wielu wyborów, takich jak wybór leczenia. Zawsze należy informować lekarzy i pielęgniarki na temat odczuć związanych z leczeniem. Podczas rozmowy na temat dostępnych opcji leczenia warto zapytać:

 

  • Jakie są korzyści z tego zabiegu?
  • Czy terapia pomoże żyć dłużej?
  • Czy leczenie zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
  • Jakie są wady tego rodzaju leczenia?
  • Czy są inne opcje poza tym leczeniem?
  • Co się stanie, jeśli nie poddam się temu leczeniu?

 

Dowiedz się więcej na temat badań genetycznych w kierunku nowotworów.

rak-odbytu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]