Menu
Brak produktów w koszyku.

Tabletka dzień po – recepta online

„Pigułka “po” jest dostępna wyłącznie na receptę” – kiedy Polki usłyszały to zdanie, pojawiło się wiele obaw. Dlaczego? Czy teraz trzeba będzie chodzić do ginekologa ze sprawą tak błahą, jak wypisanie recepty? Czy klauzula sumienia będzie uwzględniać “tabletkę 72”? Gdzie mogę ją dostać?Spokojne. Choć sytuacja faktycznie trochę się skomplikowała, mamy na nią sposób. E-recepta czyli internetowa recepta na tabletkę dzień po. Jak wygląda to z prawnego i medycznego punktu widzenia? Przekonajmy się.

Dlaczego niektórzy lekarze nie chcą wystawiać recepty na tabletkę dzień po?

Od lipca 2017 roku antykoncepcji awaryjnej nie można kupić bez recepty, choć wcześniej było to możliwe. Zgodnie z prawem każdy praktykujący lekarz, posiadający prawo do wykonywania zawodu może wypisać receptę na tabletkę dzień po, chociaż nie każdy chce to robić. Zastanawiasz się dlaczego? Ostatecznie Europejska Agencja Leków uznała, że przyjmowanie tabletki ellaOne bez nadzoru lekarza nie zagraża pacjentce, a możliwość stosowania leku zbyt często, lub niezgodnie z przeznaczeniem jest mało prawdopodobna. Kto zatem nie chce wystawiać jej bez recepty?

 

Resort zdrowia przekonywał, że stosowanie pigułek dzień po może mieć poważne skutki uboczne. Powołując się na dane, zgodnie z którymi w 2016 roku sprzedano ich prawie 240 tysięcy, twierdził, że są nadużywane.

Lekarze, którzy nie chcą przepisywać tabletek dzień po, mówią, że robią to z pobudek moralnych. Dodatkowo, w grę wchodzi strach, ponieważ specyfikacja leku ellaOne wyraźnie mówi, że przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest ciąża pacjentki. Lekarze obawiają się, że w razie powikłań zostaliby obarczeni winą przez pacjenta. (Sytuacja ta nie powinna w ogóle wystąpić, ponieważ składnik czynny tabletki raczej podtrzyma ciążę jeżeli zarodek już się zagnieździł).

Kto ma rację?

I jak to wygląda z perspektywy lekarza? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zwrócić uwagę na cztery rzeczy:

Szybkość

Po pierwsze, w takiej sytuacji odsyłanie kobiety do ginekologa jest dodatkowym utrudnieniem. Nie zawsze można umówić się na wizytę jeszcze tego samego dnia. A przecież tabletka zachowuje najwyższą skuteczność tylko pierwsze 24 godziny po stosunku i przyjmowanie jej później może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę. Odmowa wypisania recepty może więc zostać uznana za sprzeczną z etyką lekarską, zgodnie z którą “lekarz ma obowiązek służyć pacjentowi i kierować się najnowszą wiedzą medyczną”.

Odpowiedzialność

Po drugie, antykoncepcja awaryjna to tylko jeden z wielu leków, które w Charakterystyce Produktów Leczniczych (ChPL) mają zaznaczone, że nie należy ich przyjmować w trakcie ciąży. Jeżeli lekarz w trakcie wywiadu zdrowotnego dowie się, że pacjentka nie jest w ciąży, taka deklaracja w zupełności wystarczy. Jeśli pacjentka skłamie, lub zatai informację o ciąży, lekarz nie jest niczemu winien. ChPL nie wspomina też ani słowem o tym, że taką tabletkę może przepisać wyłącznie ginekolog. Recepta na tabletkę dzień po powinna więc być ogólnodostępna.

Przeznaczenie produktu medycznego

Po trzecie, nie należy mylić tabletki dzień po z tabletką wczesnoporonną. Światowa Organizacja Zdrowia oświadcza, że tabletka “po” uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka, czyli chroni przed ciążą, tak samo jak każda inna metoda antykoncepcji. Tabletka wczesnoporonna, to taka, która ma za zadanie przerwać istniejącą ciążę. Pigułka dzień po nie działa w ten sposób, więc pobudki moralne nie znajdują tu uzasadnienia.

Koszta

Po czwarte, jeśli kobieta nie ma możliwości udać się szybko do ginekologa, albo została skierowana do szpitala po wypis recepty, jest narażona na duże koszta i stratę czasu. Zgłoszenie się do szpitalnej izby przyjęć w sytuacji w której nie ma bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, może oznaczać wystawienie rachunku przez szpital. Będzie to traktowane jak zwykła prywatna wizyta.

 

Recepta na tabletkę dzień po przez internet

Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji jest recepta online. Na naszej stronie możecie Państwo wykupić konsultację medyczną z praktykującym lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego wystawi e-receptę na wybraną tabletkę dzień po. Taką receptę otrzymacie Państwo na maila w przeciągu 3 godzin od wypełnienia formularza z wywiadem zdrowotnym. Receptę można zrealizować w dowolnej aptece na terenie kraju, wystarczy podać kod dostępowy. Takie rozwiązanie pozwoli znacznie oszczędzić nerwy, czas i pieniądze.

Aby dowiedzieć się więcej o specyfikacji tabletki dzień po przeczytaj artykuł „Która tabletka po jest dla mnie najlepsza”

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]