Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby układu oddechowego » Astma » Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych
Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych
Inhalatory proszkowe uwalniają lek podczas głębokiego wdechu z ustnika. Czynności związane z użyciem inhalatora proszkowego różnią się od innych inhalatorów. Inhalatory proszkowe są nieco łatwiejsze w obsłudze, niż inhalatory ciśnieniowe. Aby doszło do uwolnienia leku, należy wziąć wdech przy użyciu urządzenia. Przeczytaj poniżej jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych.
Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Czy istnieją różne rodzaje inhalatorów?
Tak. Istnieją 2 główne typy inhalatorów proszkowych:
Inhalatory jednodawkowe – Są dostarczane w postaci kapsułek. Przy każdym użyciu, należy włożyć kapsułkę do inhalatora. Przykłady inhalatorów jednodawkowych obejmują indakaterol, tiotropium i glikopirolan.
Inhalatory wielodawkowe – Są dostępne wraz ze wszystkimi dawkami już w inhalatorze. Przykłady inhalatorów wielodawkowych obejmują mometazon, budezonid-formoterol i flutykazon-wilanterol.
Zasady dotyczące użytkowania powyższych typów inhalatorów proszkowych są nieco inne.
Jak wygląda stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych?
Każdy inhalator proszkowy ma własne instrukcje. Lekarz lub pielęgniarka pokażą Ci, jak używać inhalatora. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie inhalatorów proszkowych obejmuje następujące kroki:
Otwórz inhalator lub zdejmij osłonę. Załaduj dawkę leku. W przypadku inhalatorów jednodawkowych, dawkę należy załadować, wyjmując tabletkę z opakowania i wkładając ją do inhalatora. Następnie należy nacisnąć 1 lub więcej przycisków na inhalatorze, aby zrobić dziurki w tabletce. W przypadku inhalatorów wielodawkowych, dawkę należy załadować, przesuwając dźwignię lub przekręcając dno (lub inną część) inhalatora. Trzymaj inhalator we właściwej pozycji. Niektóre inhalatory należy trzymać w pozycji pionowej, a inne należy trzymać poziomo. Inhalatory wielodawkowe zwykle muszą być ustawione poziomo.
Wykonaj normalny wydech, ale nie do inhalatora. Następnie, połóż usta na ustniku. Wykonaj szybki i równomierny wdech tak głęboko, jak to możliwe. Wyjmij usta z ustnika i wstrzymaj oddech na 5 do 10 sekund, po czym wypuść powietrze, ale nie do inhalatora. Jeśli planujesz wziąć 2 rozpylenia za pomocą inhalatora, załaduj kolejną dawkę i powtórz czynności. Po użyciu, zamknij inhalator lub załóż wieczko lub nasadkę. Wypłucz usta wodą, przepłucz gardło i wypluj wodę. W przypadku inhalatorów jednodawkowych otwórz inhalator, wyjmij zużytą kapsułkę i wyrzuć ją. Możesz to zrobić od razu lub przy następnym przyjęciu dawki. Przechowuj inhalator w chłodnym i suchym miejscu.
Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Czy inhalator trzeba czyścić?
Nie. Nie należy myć inhalatora proszkowego wodą, ani wkładać go pod wodę. W przypadku zabrudzenia ustnika można go wytrzeć suchą szmatką.
Stosowanie inhalatorów proszkowych u dorosłych – Skąd mogę wiedzieć czy inhalator jest pusty?
Wiele inhalatorów proszkowych jest wyposażonych we wbudowany licznik dawek. Licznik śledzi, ile dawek pozostało w inhalatorze. Kiedy licznik wskaże 0, należy wyrzucić inhalator. To dlatego, że nie ma w nim już lekarstwa. Upewnij się, że masz pod ręką inny inhalator, zanim licznik wskaże 0. Jeśli inhalator nie ma wbudowanego licznika, należy śledzić liczbę dawek pozostałych w inhalatorze. Na podstawie tego, jak często Twoje dziecko używa inhalatora, możesz dowiedzieć się, kiedy będzie potrzebować uzupełnienia i zapisać tą datę.
Przeczytaj więcej na temat astmy u osób dorosłych.
Autor:
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)